Fogyás helyett hízol? Keresd a hibát!

Te mindent megteszel a fogyás érdekében, mégsem jutsz egyről a kettőre? Vagyis kettőről az egyre? 5+1 hibakereső tipp szakértőnktől!

Igazán rendesen viselkedünk: mindennap szerepel az étrendünkben zöldség, szakítunk időt a testmozgásra is, de a mérleg nyelve valahogy mégsem a várt irányba mozdul el. Mi lehet a gond? Hol ronthatjuk el?

Lehetnek olyan első látásra egészségesnek tűnő szokásaink, amelyek mégis súlygyarapodáshoz vezetnek. Nézzük át ezek közül a legjellemzőbbeket!

1. Egészséges reggeli?

Egészségesnek tűnő reggelit eszünk - vagy mégsem? A zabpehely valóban szuper reggeli választás, hiszen tele van rosttal, így szénhidráttartalma lassan szívódik fel, hosszan tartó jóllakottság érzetet biztosít. De ha megpakoljuk banánnal és megiszunk hozzá egy nagy pohár gyümölcslevet, a cukrunk az egekben lesz, és rövid idő után olyan éhesek leszünk, mintha nem is reggeliztünk volna.

A kiegyensúlyozott, testsúlycsökkentő étrendben a reggelink lehetőleg tartalmazzon fehérjét is, a zabpehelyhez mehet például natúr joghurt. Jó választás egy omlett zöldségekkel és teljes kiőrlésű gabonából készült kenyérrel - persze max. két tojásból, kevés olajjal. A különféle túrókrémek is gyorsan elkészíthetőek, magas fehérjetartalmuk mellett zsír- és sótartalmuk alacsonyabb, mint a szintén sok fehérjét tartalmazó sajtoknak.

Olvastad már?

Helytelen életmód = cukorbetegség?

2. Már csak light termékeket eszem

A zsírszegény, light termékekkel is érdemes vigyázni, ugyanis hajlamosak vagyunk többet enni az ilyen címkével ellátott termékből, mint a nem zsírcsökkentett változatból. Ráadásul ezek az élelmiszerek általában több cukrot is tartalmaznak, mint a “zsírosabb” társaik.

A bioételekkel is hasonló a tapasztalat, abban a tudatban, hogy egészséges, amit eszünk, jóval többet vagyunk képesek elfogyasztani, és hiába bio a tojás, ha hármat eszünk egy helyett, akkor az háromszor annyi kalóriabevitelt jelent így is.

3. Semmi cukor, csak édesítő

Nem biztos, hogy érdemes teljesen tiltólistára tenni a cukrot, és helyette minden esetben édesítőszereket használni. Ezek a termékek gyakran édesebbek a cukornál, és elfogyasztásuk után az agyunk úgy “gondolja”, hogy cukorhoz jutunk. De mivel ténylegesen ez nem történik meg, ezért csak nagyobb lesz a cukor utáni vágy, ami hajlamosíthat a túlevésre. Nem túl gyakran, de helyet kaphat az étrendünkben némi, megfelelően összeállított, kalóriaszegény édesség.

Fusd át kalóriaszegény desszert tippjeinket!:

17 büntetlen desszert 100 kcal alatt

4. Gyümölcsből is sokat eszem

Kitiltottuk az édességet az étrendünkből, helyette gyümölcsöt eszünk, és mégsem fogyunk? Bár a gyümölcsök fontos vitamin-, ásványianyag- és rostforrásaink, a túlzásba vitt fogyasztásuk akár súlynövekedést is okozhat. Különböző mértékben, de minden gyümölcs tartalmaz cukrot: fruktózt, ami ráadásul gyorsan felszívódó, egyszerű cukor. A magas cukortartalmú gyümölcsöknek akár az energiatartalmuk is magas lehet, de nem ez a fő gond velük, hanem egyrészt egyszerű cukortartalmuk gyorsan emeli a vércukorszintet, viszont jóllakottságérzetet nem biztosítanak, másrészt pedig hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy mivel egészséges élelmiszereket eszünk, ezért korlátlanul fogyaszthatóak - így lelkiismeret-furdalás nélkül esszük őket nagy mennyiségben tízóraira, uzsonnára.

5. Este 6 után már nem is eszem

Sokan építik be a “6 után nem eszem” gyakorlatot a diétájukba, ami felesleges önkínzás és még káros is lehet. Persze vacsorára sem érdemes kipukkadásig enni magunkat, de ha rendszeresen nem vacsorázunk, akkor a következő étkezésig igen sok idő telik el, a szervezetünk pedig ezt úgy értelmezi, hogy mivel nem jut táplálékhoz, raktározni kezd és az anyagcserénk is lelassulhat. Ráadásul a "6 után nem eszem semmit" gyakorlat sokakat arra ösztönöz, hogy uzsonnára, fél 6-kor jól belakmározzanak.

Olvastad már?

Nem, a személyi edző nem luxus

5+1. Rendszeresen tornázom is

A rendszeres testmozgás minden egészségtudatos ember életében szerepet kap, de nem mindegy, hogy hogyan. Érdemes olyan mozgásformát választani, ahol a magas és az alacsony intenzitású fázisok váltakoznak, ezáltal több kalória égethető el, gyorsabb a fogyás. Ha nem maratont futunk, lehetőleg kerüljük a sportitalokat és fehérje(protein)szeleteket edzés után, mivel ezekkel több energiát vehetünk magunkhoz, mint amennyit sportolás alatt elégettünk. Szintén gyakori hiba, hogy edzés után többet eszünk, mert úgy érezzük belefér, hiszen mozogtunk. Érdemes felkeresni egy személyi edzőt, aki segít megválasztani a nekünk ideális mozgásformát, intenzitást, gyakoriságot!

via Prevention.com

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...