Így változtat az étvágyadon a fogyás

Fogyással növelhető a ghrelin nevű hormon termelése, ami egyenesen vezet a kívánósság és a falásrohamok elhagyásához.

A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism tudományos folyóiratban érdekes tanulmány jelent meg a fogyásról: a 300 ember részvételével készült kutatásból kiderült, mekkora szerepe van a fogyásnak az étvágyat szabályozó hormon termelésében, így pedig az étvággyal összefüggő rendellenességek csökkenésében is.

Kevésbé leszünk éhesek, ha fogyunk

A szakértők 300 olyan embert választottak résztvevőnek, akiknek a BMI-je a túlsúlyos kategóriába sorolható. Megmérték a ghrelin-szintjüket, amely az étvágy szabályozásáért felelős legfontosabb hormon a szervezetben. A hormon alacsony szintje nem volt meglepő: a túlsúlyos embereknél teljesen normális, ha ilyenek az értékek.

A 300 embert aztán három csoportba osztották, mindegyiküket diétára fogták, csak csoportonként változott, milyenre. Mindegyik csoportnak testmozgást is kellett végeznie. A kutatás végén ismét megmérték a résztvevők ghrelin-szintjét:

kiderült, hogy mindenkinek a szervezetében megemelkedett ennek a hormonnak a szintje, ezzel pedig csökkent a hastájéki zsírmennyiségük, és ezzel párhuzamosan az inzulinérzékenységük is. A három csoport közül egyébként a mediterrán diétát (sok zöldség és gyümölcs, kevés vörös hús) követőknek lettek a legjobb értékeik.

A kutatók szerint az eredmények azt mutatják, hogy a fogyás magában növeli az ember ghrelin-szintjét a szervezetben, ezzel hozzájárul az étvágy csökkentéséhez, közvetve pedig az anyagcserét érintő betegségek kialakulásának csökkenéséhez. A kutatás során a máj zsírtartalma is csökkent, illetve a bélmikrobiom állapota is javult.

Ha a ghrelin-szintünk magasabb, kevésbé érezzük magunkat éhesnek

A ghrelin egyébként egy olyan jelzőhormon, amely az agynak adja az utasításokat arra, hogy éhségérzetet generáljon. A párja a leptin, amely a telítettségérzetért felelős, és arra készteti az agyat, hogy parancsot adjon ki a kalóriák égetésére. Az elhízás, a nagy túlsúly mindkét hormon termelődését teljesen összezavarhatja.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...