Alapszabályként halljuk, hogy együnk kevesebbet, és mozogjunk többet! Persze azt már nehezebb kitalálni, hogy mihez képest és mennyivel – ezt érdemes szakemberrel együtt személyre szabottan meghatározni –, de addig is gondolkozzunk el az alábbi tippeken!
1. Legyen kisebb az a tányér!
A túlsúlyhoz vezető egyik fő ok még manapság is az, hogy túl sokat eszünk. Egy egyszerű vizuális trükkel segíthetünk ezen – használjunk kisebb tányért! Erre a kisebb tányérra tegyük ki a saját adag ételünket, és ne repetázzunk!
2. Együnk több fehérjét!
A jó minőségű fehérje alapja a megfelelő fogyókúrának. Nem kell persze végletekben gondolkoznunk, de kutatások igazolják, hogy féléves időtávon a magasabb fehérjebevitel gyorsabb fogyást eredményez. Erről korábbi cikkünkben olvashatsz bővebben! A fehérjék hosszan tartó telítettségérzetet biztosítanak, felpörgetik az anyagcserét, megfelelő fizikai aktivitással kombinálva pedig a magasabb fehérjefogyasztás hozzájárul a testzsír/izomszövet-arányok javításához.
3. Válasszunk alacsony energiasűrűségű ételeket!
Egyszerűen lefordítva alacsony energiasűrűségű alapanyagok azok, amelyek 10 dkg-ja kevés kalóriát tartalmaz. Ezek fő képviselői természetesen a magas víztartalmú zöldségek és a belőlük készült ételek – majonézes vagy olajos öntet, illetve bő zsírban vagy sűrű besameles csőbensütés nélkül. Érdemes púposra pakolni velük a szendvicsünket vagy ebédnél a (kisebb) tányérunk felét!
4. Csökkentsük a szénhidrátok mennyiségét!
Mindenhonnan ez folyik, igaz? A szénhidrátok mennyiségének csökkentése persze nem jelenti azt, hogy teljes mértékben el kell hagyni őket. Tudni kell közülük jól válogatni – felejtsük el a cukros ételeket, édességeket, üdítőitalokat, fogyasszunk kevesebb tésztát, rizs- és burgonyaköretet, de bátran együnk sok zöldséget! Ha valaki úgy dönt, csökkenti az egyszerű szénhidrátok mennyiségét az étrendjében, akkor nagy valószínűséggel valóban fogyni fog – hiszen elhagyva a cukros ételeket, és a pizzáról a salátára helyezve a hangsúlyt (és zsírszegény ételkészítési eljárásokat alkalmazva) csökkenni fog a kalóriabevitele.
5. Aludjunk és mozogjunk! Persze nem egyszerre...
Az anyagcserénk megfelelő működésének alapvető feltétele a megfelelő mennyiségű pihenés, és a rendszeres fizikai aktivitás is. Szánjunk mindkettőre elég időt, szervezetünk hálás lesz érte!
(via Business Insider)