Fogfehérítő fogkrémek - vajon tényleg működnek? A fogszakorvos véleménye

Fehérebb fogakat szeretnél, de félsz a mellékhatásoktól? A fogorvos elmondja, mire figyelj!

Mindannyian szeretnénk ragyogó fehér mosolyt. Sokféle fogfehérítő módszer létezik, nehéz eligazodni, hogy melyik a számunkra legmegfelelőbb megoldás. Melyek a megbízható módszerek és mi az, amivel jobb vigyázni? Dr. Várnagy Éva,a Rózsakert Medical Center esztétikai fogszakorvosa segít eligazodni a témában.

dr. Várnagy Éva, a Rózsakert Medical Center esztétikai fogszakorvosa

Mitől színeződnek el a fogak?

Minden ember fogának van egy öröklött alapszíne, ami függ a fogzománc vastagságától, a fog alakjától és a dentin sötétségétől. Befolyásolja az is, hogy már az anyaméhen belüli időszaktól kezdve milyen táplálékokat, gyógyszereket kap az ember. A fogak elszíneződését leggyakrabban a tea, kávé, kóla, vörösbor és egyéb színező hatású élelmiszerek fogyasztása okozza. A dohányzás, fémtartalmú szájöblítők használata és az öregedés is előidézheti a problémát. Tetraciklines vagy fluoridos kezelés következtében, valamint trauma, rossz idegi működés miatt is létrejöhet elszíneződés, illetve a gyökérkezelt fogak az esetek többségében szürkés színt vesznek fel.

Milyen fogfehérítő módszerek vannak?

  • Orvosi fogfehérítés: a fogorvos egy speciális, hidrogén-peroxid tartalmú zselét visz fel a fog felszínére miután alaposan megvizsgálta a fogakat. A felületet meghatározott hullámhosszúságú vagy lézer fényt kibocsátó lámpával világítják meg, ennek hatására a hidrogén-peroxid tartalmú anyag aktivizálódik és az aktív oxigén eltávolítja a fog felszínén és mélyebb rétegeiben található elszíneződéseket. Hatása több hónapon keresztül tart.
  • Otthoni fogfehérítés orvosi felügyelettel: a fogorvos lenyomatot vesz a páciens fogsoráról, ennek alapján a fogtechnikus elkészíti a kezeléshez szükséges sínt. Ebbe a sínbe helyezi bele a páciens maga a fogfehérítő anyagot, ami lehet hidrogén-, vagy karbamid+peroxid, de mindenképpen gyengébb koncentrációjú, mint amit az orvos használ. A páciens a fogorvos segítségével elsajátíthatja a gyakorlati lépéseket, így képes lesz önállóan elvégezni a kezelést a megadott instrukciók szerint. Az eljárás hatása több hónapon keresztül tart.
  • Fogfehérítő matrica, toll, egyéb eszközök: alacsony hidrogén-peroxid tartalmú, vagy peroxid-mentes eszközök, amelyeket otthoni használatra fejlesztettek. Hatásuk általában bizonytalan és nem tartós.
  • Egyéb módszerek: léteznek különböző házi praktikák, sokan hisznek például a szódabikarbóna, az aktív szén, a banánhéj vagy a tengeri só fogfehérítő hatásában. Ezekkel az a baj, hogy többet ártanak, mint használnak, mert koptatják a fogakat. Mostanában sokat olvasni a szén fehérítő hatásáról, ami egyáltalán nem bizonyított.

Mi a helyzet a fogfehérítő fogkrémekkel?

Bár a nevük azt mutatja, valójában nincs fehérítő hatásuk, pusztán a lepedék okozta elszíneződéstől tisztítják meg a fogakat, azok alapszínét nem változtatják meg.

Veszélyes lehet a fogfehérítés?

Ez attól függ, milyen módszert választunk. A fogorvos által, vagy fogorvosi felügyelettel végzett fogfehérítés szinte teljesen veszélytelen. Klinikai tesztek és tanulmányok igazolják, hogy a hidrogén-peroxiddal történő fogfehérítés a legbiztonságosabb fogászati és esztétikai eljárás. Mint minden eljárásnak, ennek is lehetnek mellékhatásai, de ez ritka.

Ami általános, hogy a fehérítés után a fogak néhány napig érzékenyebbek lehetnek.

Azokkal a módszerekkel, amelyek a fogak dörzsölésével járnak, jobb vigyázni, a dörzsölés ugyanis koptatja a fogzománcot. A szódabikarbónás, sós dörzsölés felérdesíti a zománcfelszínt és ez segíti az újabb elszíneződést, ráadásul az így kialakult kisebb mélyedésekbe ételmaradék, lepedék rakódhat le. A fogorvosok ezért a fogfehérítés után mindig polírozást végeznek. A dörzsölésnél is veszélyesebb a különböző savas anyagok használata, mert ezek oldják a fogak ásványi anyagát.

Mit ajánl a fogorvos?

Ha fehérebb fogakat szeretnél, kérd ki fogorvosod véleményét és az általa ajánlott módszert válaszd. A gyógyszertárban, drogériákban kapható eszközöket és a házi praktikákat, ha lehet, inkább kerüld, mert sokszor többet ártanak, mint használnak.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...