Fogadjunk, hogy te sem tudsz jól kezet mosni! Videóban mutatjuk, hogy kell csinálni rendesen

A kézmosás az egyik leghétköznapibb mozdulatsorunk - mégis lehet, hogy eddig te sem csináltad ezt jól.

A kézmosás az egyik leghétköznapibb, egyben a legalapvetőbb higiéniai feladat, amit mindenkinek rendszeresen alkalmaznia kellene. Sokan valószínűleg alulbecsülik a jelentőségét, pedig Semmelweis Ignác is a kézmosás fontosságának felismerésével vált az anyák megmentőjévé.

A nemzetközileg elismert tudós nevét viselő, idén fennállásának 250. évfordulóját ünneplő Semmelweis Egyetem új edukációs videósorozatában egy egész epizódot szentel a helyes kézmosás módszerének:

Csima Zoltán, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara Epidemiológiai Tanszékének tanársegéd munkatársa szerint nagyon kevesen tudnak helyesen kezet mosni. Ennek elsajátításában segíthet mindenkinek a WHO által megállapított 6 kézmosási mozdulat. Miután langyos, kézmeleg vízzel alaposan benedvesítettük a kezünket, szappanozzuk be, majd:

  1. dörzsöljük össze a tenyereinket,
  2. sikáljuk át a kézhátainkat,
  3. mossuk át alaposan az ujjközeinket,
  4. dörzsöljük tenyerünkhöz a másik kezünk ujjainak körmök felőli részét,
  5. külön mossuk át a hüvelyujjainkat,
  6. tisztítsuk meg alaposan az "életvonalainkat" a tenyereinkben!

A javaslat szerint ez a mozdulatsor nagyjából 20-30 másodpercig tartson. Ezt követően alaposan töröljük meg a kezeinket, kéztörlőinket lehetőleg 1-3 naponta cseréljük. A szakember szerint nyilvános helyen részesítsük előnyben a papírtörlőt, és, ha lehet, annak használatával zárjuk el a csapot is, hogy elkerüljük a visszaszennyeződést. Csima Zoltán emellett említést tesz az egyre népszerűbb, drogériákban kapható zsebpalackos fertőtlenítőszerek használatáról - amely során ugyanezt a 6 mozdulatot érdemes elvégeznünk.

Mikor mossunk kezet a hétköznapokban?

  • Mosdóhasználat előtt és után,
  • étkezés előtt és után,
  • tömegközlekedési eszköz használata után,
  • hazaéréskor.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...