Nézzük, milyen trükkökkel könnyítheted meg az otthon töltött időtés a sütés-főzést:
- Állítsuk össze vasárnap a heti menüt, és egyszeri bevásárlással vegyük meg a hozzávalókat. Ez nem csak karantén idején okos választás. A művelethez használjunk okos bevásárlólistát!
- A heti menü összeállítása előtt nézzünk be a hűtőbe és a spájzba, és vegyük számba, milyen alapanyagok maradtak meg. Ezeket mindenképp tervezzük belea menübe.
- Ha nem megyaheti menü összeállítása, fogjunk egy szakácskönyvet, vagy keressünk a neten tippeket, netán előre összeállított menüsort, kövessünk gasztrobloggereket, és a receptek alapján intézzük a heti nagybevásárlást.
- Vasárnap készítsünk elő számtalan zöldséget: hámozzunk, aprítsunk, fagyasszunk, hogy csak elő kelljen venni “őket”. Például a brokkoli, az édesburgonya, a karfiol négy napig is eláll, köret helyett/mellé valamennyi gyorsan felmelegíthető, grillezhető.
- Készítsünk előre szószokat, mártogatós kencéket, pesztót, pörköltet, és egyéb, egy-egy pórcióban lefagyasztható ételeket, amiket a hét során pár perc alatt fel lehet melegíteni. Ha nem vagyunk rutinos “fagyasztók”, ezt az öt ételt semmiképp ne tegyük be a fridzsiderbe!
- Főzzünk nagy adag leveseket, és újra és újra fagyasszunk le egy-két porciót! Így nem kell két napnál tovább ugyanazt a levest enni, de mindig lesz mihez “nyúlni”.
- Főzzünk olyan alapanyagokkal, amiket rengeteg módon fel lehet használni. A burgonya például a lehetőségek tárháza. A töltött krumpli isfelér egy főétellel, de beletehetjük salátába, kiváló indiai ragu alapanyag, de quinoával összekeverve is tökéletes.
- Sokféle fűszer, fokhagyma, vöröshagyma, olívaolaj, hüvelyesek, rizs, tészta, tojás és mélyhűtött zöldségek mindig legyenek otthon. Ezekből bármikor összeállítható egy gyors ebéd vagy vacsora.
- Ne féljünk a konzervektől! Paradicsom, bab, csicseriborsó, kukorica mindig legyen a spájzban, néhány izgalmas fűszerrel nemcsak finom, de tápláló ételeket lehet összeállítani belőlük. Ha szeretünk új ízekkel próbálkozni, szerezzünk be kókusztejet, halszószt és megannyi ínyenc fűszeralapot. De inkább házhoz szállítással rendeljünk!
- Annak érdekében, hogy az ételeinkbe egészséges összetevők és zsírok is kerüljenek, tartsunk otthon magvakat, dióféléket, és neveljünk fűszernövényeket.
- Készítsük elő reggelente az ebédet és/vagy a vacsorát! Aprítsunk, pácoljunk, hámozzunk, áztassuk be, hogy az elkészítés tényleg csak rövid ideig tartson.
- Ha nincs időnk főzni, válasszunk gyors, filléres, egytálételes recepteket, ellenben ha belefér az időnkbe, adjuk meg a módját, és főzzünk akár több fogást.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Chipsszel teli szájjal ne akarjuk brokkolival etetni a gyereket!
Bár a nap 24 órája kevés, mégis fontos, hogy megtaláljuk a módját, hogy gyermekünk nap mint nap értékes ételeket - ezzel pedig egy értékes táplálkozási mintát kapjon.
Czvitkovits JuditItt a válasz, hogy ehető-e a citrusok héja vagy sem
Gyakori kérdés, hogy vajon tényleg mérgező-e a citrusok héja, vagy ez csak mendemonda. Kiderül.
Brecz Judit7 étel, amelyet igaziból (sajnos?) nyersen kellene megennünk
Igen, sajnos a képen levő brokkoli is a lista tagja...te megennéd ezeket nyersen?
Brecz JuditTesti megbetegedéseinkkel üzen a lélek, ha baj van
Ma már egyre többen hiszik, hogy testi megbetegedéseink hátterében lelki okok állhatnak. Összegyűjtöttük a táplálkozással kapcsolatos zavarok lehetséges lelki magyarázatait.
Czvitkovits JuditCímlapkép: Getty Images