Négyévnyi flódnisütés tanácsai a tökéletes süteményhez

Talán nem mindenkinél, de sokaknál megjelenik a karácsonyi asztalon a flódni. Én teljes mértékben a réteges sütemény híve vagyok, és egy ideje már nem telhet el úgy ünnep, hogy ne sütnék egy nagy tepsivel. Tovább is van, mondjam még?

Életemben először a Dob utcai Frőlichben találkoztam azzal a süteménnyel, ami évekkel később az egyik kedvencemmé vált. Akkor még nem tudtam, hogy ez egy örök szerelem lesz, szinte tudatlanul véstem a villámat a flódni omlós rétegei közé, és első alkalommal ámultam el a dió, mák, alma és szilvalekvár túlvilági négyesén. Abban a pillanatban álmodni sem mertem arról, hogy a flódni egyszer a saját konyhámat is ünnepi illatokkal tölti majd el. Pár éve mégis belevágtam a kalandba, ami azóta folyamatosan tart, minden karácsony egy fokkal tökéletesebb tepsi süteményt hoz, minden alkalommal tanulok valami újat.

Négyévnyi flódnisütés tanácsai a tökéletes süteményhez

Első év, első lecke: az omlós tészta

Megvallom őszintén, az első házi flódnim több lábára is eléggé sántított. Valószínűleg a recept sem lehetett az igazi, és akkoriban még nem volt túl sok tapasztalatom az ilyen jellegű tésztákkal.

A flódni általában vagy egyszerű omlós vagy élesztős tésztával készül, én inkább az első felé hajlok, mert ez kellemesebb végeredményt ad, és begyúrni is könnyebb.

Legalábbis most már az, az első alkalommal kész katasztrófa volt, amit a tésztával műveltem. Nem tudtam ugyanis, hogy az omlós tészta két legfontosabb eleme a hideg vaj és a gyors mozdulatok. Ezért egy folyamatosan szétmálló, darabokra eső masszával álltam neki rétegezni, ami ráadásul keményre sült a sütőben, a túldolgozott glutén miatt.

Az első lecke tehát: jéghideg vaj, gyors morzsolás, majd határozott összedolgozás.

Flódni 2.

A szüleim (egyik) baráti társasága épp akkor járt nálunk a múltkor, mikor Eszter nagymamájának kakaós kalácsát először próbáltam ki - a fantasztikus recept érdeme is, hogy nem ...

Flódni Vicikó konyhájából

Már nagyon régen szerettem volna flódnit sütni, de mindenképpen egy igazi, hamisítatlan házi recept alapján. Karácsonytájt, mikor egyébként is annyi szó esik a sütés-főzésről is, ...

Második év, második lecke: a töltelékek mennyisége

Egy fokkal okosabban, a tészta furfangjait a zsebemben tudva álltam neki a következő év flódnijának, ami már határozottan jobban sikerült. Legalábbis a tésztafronton. Azonban ebben a süteményben van még négy másik tényező, amit el lehet rontani. Nevesen a négy töltelék.

Ugyanis nem mindegy, hogy miből mennyi kerül a rétegek közé, a flódni lényegét egy szigorú egyensúly adja, amit érdemes betartani az igazán ütős összhatás érdekében.

Nos, én ezt is a nehéz úton tanultam meg: a dió túl kevés, az alma pedig túl sok lett, aminek pedig az a kellemetlen helyzet lett a következménye (a nem túl esztétikus külsőn kívül), hogy inkább egy mákos réteggel ellátott almás pitére emlékeztetett a sütemény. Ráadásul a szilvalekvár is majdnem elveszett a kavalkádban.

Érdemes vigyázni, mert mind a darált dió, mind a mák máshogy viselkedik, amikor tölteléket készítünk belőlük. Az almáról nem is beszélve. A dió nagyon összemegy, a mák kevésbé, az almánál pedig az sem mindegy, hogy reszelve vagy szeletekben pároljuk meg.

A második lecke: minden töltelékből ugyanannyit tegyünk a tepsibe, hogy megmaradjon a flódni egyensúlya.

Harmadik év, harmadik lecke: a töltelékek sorrendje

„Három a magyar igazság” – gondoltam, amikor nekikezdtem a harmadik flódnimnak. Tudtam, hogyan készül az igazán jó tészta, a töltelékek arányában is biztos voltam. Most már nem mehet félre semmi, nemde? Hát, pedig de.

Arra ugyanis nem gondoltam, hogy nemcsak a töltelékek mennyisége, hanem azok sorrendje is ugyanúgy fontos. A ráismerés pedig így történt: a harmadik flódnit felvágva vettem észre, hogy az almatöltelék, mint ha eltűnt volna. De vajon hová?

Négy lecke a tökéletes flódnihoz

Nos, a hibám az volt, hogy legalulra tettem az almát, rá pedig a diót, mákot és a szilvalekvárt. Ez pedig azért volt kevésbé szerencsés döntés, mert a rétegezés során összenyomtam a folyékonyabb, puhább almát a masszívabb, nehezebben kezelhető töltelékekkel.

A harmadik lecke a töltelékek sorrendje: alul dió, rajta mák, majd szilvalekvár, végül alma.

Negyedik év, negyedik lecke: a sütés ideje

Egyes sütemények esetében nagyon nehéz eldönteni, hogy megsült-e már a delikvens. Nem mindenbe szúrhatunk egy tűt, ami elárulja majd, hogy nyers-e még a tészta, és talán a flódni erre a legjobb példa.

Mivel a töltelékeknek nem kell megsülni, a tészta pedig nagyon vékony, azt hihetnénk, hogy az egész sütemény seperc alatt elkészül. Én is ezt hittem, és ó, milyen rosszul.

Ahhoz, hogy a flódni készre süljön, legalább egy órára van szükség, de inkább többre. De minek kell ennyi idő? Azért sül ilyen lassan a sütemény, mert a vékony tésztalapok csak nehezen sülnek meg a rengeteg töltelék jelenlétében. Így nagyon könnyen nyers maradhat a belseje, ha nem hagyunk neki elég időt. Megégetni vagy kiszárítani ezzel szemben hálistennek elég nehéz.

A negyedik lecke: adjunk legalább egy órát a flódninak a megsülésre.

Ilyen volt az én flódniutam az elmúlt években. Természetesen idén is elkészül majd az ikonikus sütemény, de hogy idén mit fogok róla tanulni, azt még én sem tudom.

Kerek flódni pite

Igazi minden jóval megpakolt különlegesség, amit az év bármelyik szakaszában elkészíthetünk, de valahogy karácsonykor a legjobb - legalábbis számomra. :)

Anna néni flódnija

Vannak összegek az ember életében, aminek nem szabad utánaszámolni. Általában rossz szokásokhoz kapcsolódnak, de én például azt sem merem kiszámolni, hogy a szüleim és a nagyszüleim ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Isteni karácsonyi sütemények az ünnepre:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...