Részletes elemzést készített a Pénzcentrum a kiskereskedelmi áruházláncok helyzetéről. Ahogy az a gazdasági lap cikkéből kiderül, az üzleteknek komoly munkaerőhiánnyal kell szembenézniük, míg a Spar üzleteiben 100 fővel több munkavállaló lenne szükséges, addig a Pennyben ez a szám 200, a Tesco áruházaiban pedig 300 fős a jelenlegi munkaerőhiány, melyet a boltok vonzó állásajánlatokkal és fizetéssel próbálnak meg orvosolni.
A koronavírus az elmúlt két évben nagy hatással volt a munkaerőpiac minden egyes szegmensére. A KSH adatai szerint 2021. negyedik negyedévében a kereskedelem, a gépjárműjavítás nemzetgazdasági ágban összesítve 5 221 betöltetlen pozíció volt, ami 1,2 százalékos hiányt jelent. Szintén nagy hiány keletkezett a szállítás és raktározás ágazatban is, ahol hivatalosan 4404 szabad álláshely volt ebben az időszakban, illetve a kereskedelmi ágazatban szintén fontos területen, az adminisztratív és szolgáltatást támogató szegmensben 8 519 szabad pozíció volt, mely összességében egy 4,2 százalékos munkaerőhiányt mutatott.
Ahhoz, hogy a sokszor nehéz fizikai munkával járó, monoton pozíciók betöltésére embert találjanak, a munkáltatóknak magasabb fizetést kell felajánlaniuk. Az egyre nagyobb inflációt is szem előtt tartva sok hazai kereskedelmi lánc emelt dolgozóinak fizetésén, a munkaerőhiány miatt azonban további emelésre vannak kényszerítve a munkáltatók.
Bár van már olyan hely is, ahol eladóként 400 ezer forintos bruttó bérre lehet szert tenni, érdemes kicsit a számok mögé nézni, a vonzónak tűnő ajánlat ugyanis sok esetben már tartalmazza a plusz juttatásokat, a bónuszokat, pótlékokat és egyes esetekben a 13. havi fizetést is.
A Pénzcentrum cikke szerint az ország nyugati felében és egyes Pest megyei Tesco áruházakban jelenleg bruttó 374 ezer forintot kereshet egy eladói pozícióban lévő munkavállaló, ebbe az összegbe beletartozik az alapbér, az átlagos műszakpótlék, a túlóra, a vásárlási kedvezmény valamint a cafeteria is. A gazdasági lap nem talált az országban olyan Tesco-t, ahol havi bruttó 344 ezer forintnál kevesebbet ajánlanának a bolti eladóknak.
A Spar eladó, szakeladó és pénztáros pozícióban havi bruttó 392 ezer forintot fizet a munkavállalóknak, ebbe az összegbe beletartozik a 13. havi fizetés, a dolgozói kedvezmény, az átlagos műszak és teljesítmény-pótlék, valamint a túlóra is.
A Penny eladó-pénztáros pozícióiban a kezdő fizetés heti 40 órás műszakban bruttó 269 ezer forint egy hónapban, a próbaidő lejárta után az átlagos jövedelem havi bruttó 372 808 forint, mely mellé 14 ezer forintos SZÉP kártya és egyes esetekben még ingyenes szállás is jár.
A Lidlnél a belépő bruttó fizetés összege 366 ezer forint, a cég pedig a harmadik év után 402 ezer forintos bruttó bért biztosít az eladói pozícióban dolgozóknak. Az Aldi az új munkavállalókat eladói illetve logisztikai munkatárs pozícióban havi bruttó 362 600 forinttal honorálja, hat év után ez az összeg bruttó 432 100 forintra rúg.
Az Auchan bár hivatalosan nem kommunikálja a dolgozói béreket, a Forbes egyik korábbi cikke szerint 2022 januárjától két ütemben, januártól és júliustól emelkednek a bérek, a szakképzettséget nem igénylő eladói munkakörbe januártól a kezdő jövedelem legalább bruttó 320 ezer forint, a szakképzett munkaerő pedig akár a havi bruttó 500 000 forintot is megkeresheti.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: