A háztartási ollók hosszú életének titka
Ahhoz, hogy minél hosszabb ideig élvezhessük hűséges ollónk szolgálatait, néhány dologra oda kell figyelnünk. Egy gyakran használt ollónak törődésre és esetleges ápolásra van szüksége, ennek pontos részleteiről lesz most szó a cikkben.
Persze bőven a használat előtt is tehetünk róla, hogy hosszú életű legyen az ollónk: ehhez minőségi terméket kell választanunk. Az ilyen szerszámok ugyanis meghálálják a rájuk kiadott pénzt, sokkal tovább bírják. Kerüljük az olcsó kiskapukat.
Rendeltetésszerű használat
A legnagyobb hibát a használat során azzal követhetjük el, hogy egyetlen ollót használunk minden feladatra. Ezzel rongáljuk az éleket, ami hamarabb vezet majd tompuláshoz, többször kell élezni az eszközt.
Az erőltetés a markolatot is gyengíti, amit eleinte lehet a középső csavar meghúzásával orvosolni, azonban idővel visszafordíthatatlan sérüléseket fogunk okozni az ollónak.
Igenis megéri több, különböző fajta ollót tartani a fiókban, így mindegyiket csak a saját feladatának megfelelően tudjuk majd használni. A leggyakoribb fajták a következők:
- általános olló: hosszú és enyhén hegyes penge jellemzi, szöveteken kívül szinte bármit vághatunk vele (kivéve persze a túl kemény anyagokat)
- szabóolló: méretre nagyobb, és pengéje is hosszabb, mint az általános ollónak, ez és hajlított markolata teszi alkalmassá textíliák elvágására
- papírvágó olló: kis súlyú, könnyen kezelhető szerszám, kézműves feladatokhoz kifejezetten alkalmas
- cikcakk olló: cakkozott pengéjével elsősorban szőtt anyagok szélét rendezhetjük, tisztázhatjuk, persze dekoratív célokra is használható
- hajvágó olló: a markolat egy támasszal egészül ki, ami segíti az olló forgatását vágás közben, a penge érdessége miatt pedig pontosan vágja el a hajszálakat
Megfelelő tárolás és rendszeres ápolás
Minden esetben tartsuk száraz helyen az ollót, mindegy, hogy melyik fajtáról van szó. Az eszköz egyik legnagyobb ellensége a rozsda, ezért nagyon fontos a megfelelő helyen való tárolás.
Amennyiben használat után meg szeretnénk tisztítani a szerszámot, tegyük azt langyos, szappanos vízbe mártott kendővel vagy ruhával. Miután alaposan áttöröltük nedves ronggyal a pengéket, azonnal szárítsuk meg egy másik, tiszta anyaggal.
Fordítsunk kiemelt figyelmet arra a részre, ahol a két penge találkozik. Ez ugyanis a mechanizmus legfontosabb pontja.
A vízzel való tisztításról mindig tájékozódjunk az adott termék leírásában!
Időnként lehet, hogy meg kell majd olajoznunk az ollót összetartó csavart. Ezt akkor tegyük, ha hallhatóan nyikorog a szerszám, vagy ha némi ellenállást, elakadást érzünk használat közben.
Lazulás esetén pedig húzzuk meg a csavart egy megfelelő méretű csavarhúzóval. A laza olló könnyebben sérül, és használata is veszélyesebb.
A szükséges élezés
Végül pedig elérkeztünk az egyik legfontosabb feladathoz. Ha minden korábban említett szabályt betartottunk, az élezést nem kell majd sűrűn elvégeznünk. Egy jól karbantartott ollót, közepes használat mellett, elég évente egyszer-kétszer megélezni.
Dönthetünk úgy is, hogy ekkor az egész készletünket elvisszük egy hozzá értő szakemberhez. Azonban az otthoni élezésre is van lehetőség: ehhez egy speciális ollóélezőre lesz szükségünk.
Összességében azonban elmondható, hogy a minőségi termékválasztás, a megfelelő használat és az alapos ápolás a legfontosabb egy háztartási olló életében.
Keress még több konyhai, háztartási praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!