Így filézz, szálkázz és süss tökéletes makrélát...vagy bármilyen más halat

A halak feldolgozása kényes feladat, főleg, ha az embernek nincs bejáratott, megbízható halasa, aki megcsinálja a piszkos munkát. Éppen ezért megmutatjuk nektek, hogy megfelelő eszközökkel és technikával hogyan tudtok otthon is profin halat filézni, szálkázni és tökéletesen ropogós bőrűre sütni. (x)

A halak közül a makrélával relatíve könnyű bánni, így jó szívvel ajánljuk mindenkinek, akár már az első halsütős kalandokhoz is. Az itt alkalmazott tisztítási, filézési és szálkázási praktikák ugyanakkor a legtöbb halfélénél ugyanúgy érvényesek, szóval érdemes továbbolvasni, vagy megnézni a videót!

A makréla

Ha a makrélát akarjuk jellemezni, négy szó bőven elegendő: megfizethető, ízletes, tápláló és egészséges. Találkozhatunk vele frissen-nyersen, gyorsfagyasztott egész hal, valamint filé formájában, és népszerű a füstölt-sózott verziója is. A makréla, annak ellenére, hogy olcsó halfélének számít, csúcsgasztronómiai helyeken is teljes mértékben megállja a helyét: a belőle készült ételek nem okoznak csalódást sem a szakácsnak, sem a vendégnek. A hal húsa rózsaszínes, enyhén olajos, könnyed textúrájú és magas nedvességtartalmú, az íze kellemes és sajátos, de egyáltalán nem tolakodóan "halízű". Mi most friss, egész makrélákat vásároltunk kedvenc halasunktól, majd ezt feldolgozva mutatjuk meg nektek, mennyire könnyű vele dolgozni.

A makréla sokoldalú hal, szinte bármilyen körettel jó párost alkot - recept itt!

Tisztitás

Ha friss halat veszünk, ügyeljünk rá, hogy a szemei szép tiszták legyenek, mert ha már opálosak, az nem épp a frissességükről árulkodik. A legtöbb hallal ellentétben a makréla pikkelyei annyira aprók, hogy elsőre úgy tűnik, mintha nem is lenne neki, tapintásra is bársonyos a bőre. Ennek megfelelően a tisztítása is könnyebb, a halakat elég jó alaposan megmosni hideg, folyó víz alatt, majd szárazra törölgetni. A bőrét mindenképpen hagyjuk rajta, mert az tartja össze a filéket - illetve az sem utolsó szempont, hogy isteni finom ropogósra sütve.

Filézés

Első körben finom mozdulattal metsszünk be a hal feje alatti részen. Ferdén, de ne túl mélyen vágjunk, vigyázva, hogy ne vágjuk át a belsőségeket.

A vágást ezután folytassuk a farok irányába, közvetlenül a hasi tengely mentén haladva. Nem kell kapkodni: a filézőkést a bemetszéstől indulva, egy óvatos, de határozott mozdulattal húzzuk át a hal testén, a gerinc mellett, így leválasztva az egyik filét. Ezt a folyamatot végezzük el a hal másik oldalán is.

A végeredmény két szép szelet filézett halhús, amelyeket apró, finom vágásokkal még tökéletesebbre formázhatunk.

Szálkázás

A filékben még akadhat néhány szálka, melyeket egy erre a célra kialakított, úgynevezett szálkacsipesz segítségével eltávolíthatunk. Húzzuk végéig az ujjainkat a filén, rögtön érezni fogjuk a kis szálkák kiálló végeit.

A serpenyőben sült, tökéletes makréla receptjét IDE kattintva éritek el

Sütés, tálalás

A filéken nem kell a bőrt beirdalni, viszont jó alaposan sózzuk be őket, ettől még ropogósabbak lesznek. Ízlés szerint borozhatjuk is, más fűszerre viszont nincs is igazán szükség.

Makrélasütésnél sokan már a legelején nagy hibát követnek el azzal, hogy forró serpenyőben kezdik el sütni a filéket.

Ez azért rossz, mert a hideg halhús így rögtön sokkot kap, felpöndörödik (pláne az irdalatlan hús), és a bőre is odalesz. Így tehát fontos, hogy hideg serpenyőben kezdjük el sütni a makrélát: öntsünk pár csepp olajat a serpenyőbe, a filéket bőrükkel lefelé tegyük a hideg olajra. Alacsony hőfokon kezdjük el sütni, és fokozatosan kapcsoljuk egyre feljebb a hőfokot.

Sütés közben párszor nyomkodjuk le enyhén a filéket egy szilikonlapát vagy az ujjaink segítségével, hogy biztosan ne pöndörödjenek fel. A bőrös oldalt  5-6, a simát 4-5 percig érdemes sütni.

Frissen, melegen tálaljuk, tetszőleges körettel. Az ilyen szép, sovány halaknak szinte minden jól áll, nemcsak saláták, rizs vagy burgonya, de például egy zsenge, kapros zsenge tökfőzelék mellett is tökéletesen tudnak érvényesülni.

Keress még több konyhai praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...