Még a legegyszerűbb háztartásban is megtalálunk három-négy különböző féle zsiradékot. Margarint használunk a sütéshez, olívaolajat teszünk a salátánkra, a rántott hús pedig zsírban sütve az igazi. Azonban legtöbbet mégis a finomított étolajat használjuk – a napraforgóolaj minden főtt étel alapja, de ez kerül a tojás alá a serpenyőbe és a palacsintatésztába is. A finomított olajok azonban nem a legegészségesebbek, de szerencsére könnyen helyettesíthetjük azokat más zsiradékokkal.
5 dolog, amire lecserélheted a finomított olajokat
Olívaolaj
Az olajfa terméséből készült olívaolaj az egyik legegészségesebb olaj, amit használhatunk. Főként egészséges, telítetlen zsírokat tartalmaz, amelyek segíthetnek a vércukorszint szabályozásában és csökkentik a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Az olívaolaj helyettesítheti a napraforgóolajat öntetekben vagy pácokban, és alacsony vagy közepes hőfokon párolva is használható. Mivel az olívaolajnak alacsony a füstpontja, nem szabad olyan receptekhez használni, amelyek magas hőfokot igényelnek.
Lenolaj
Bár a lenolaj használata egyelőre még nem elterjedt, egyesek szerint ez lesz a következő “superfood”. A lenolaj tele van oldható rostokkal, így támogatja az emésztést, emellett Ómega-3 zsírsavakban gazdag, segíthet a koleszterinszint csökkentésében és a szívbetegségek visszaszorításában. A lenolajat szobahőmérsékleten vagy alacsony hőfokon történő főzés során lehet használni.
Kókuszzsír
A kókuszzsír vagy kókuszolaj sok ország gasztronómiájában alapvető alapanyag. A kókuszolaj laurinsavat tartalmaz, egy olyan telített zsírt, amely növelheti a "jó" koleszterinszintet. Használható a napraforgóolaj helyettesítésére szobahőmérsékleten és hőkezelve egyaránt. Jó választás a magas hőfokon történő főzéshez és sütéshez, azonban mivel szobahőmérsékleten a kókuszolaj szilárd, fel kell olvasztanunk azt, ha a recept folyékony olajat ír elő.
Avokádóolaj
Az avokádóolaj a préselt avokádóból származik. Főleg olajsavból, egy egészséges, egyszeresen telítetlen zsírsavból áll. Emellett kiváló antioxidáns forrás, így segít a szervezetben lévő szabad gyökök elleni küzdelemben. Az avokádóolajnak krémes, vajas íze van. Magas füstponttal rendelkezik, így jól használható grillezéshez, sütéshez, pároláshoz, öntetek, pácok elkészítéséhez is.
Mogyoró-, mandula-, kesuvaj
Sokan használnak süteményekbe, palacsintába is finomított olajat vagy margarint. Ha szeretnénk ezeket elkerülni, használjunk olajos magvakból készült “vajat”. A mogyoró-, mandula-, és kesuvajak tulajdonképpen csak a magvak természetes zsírját tartalmazzák. Tele vannak értékes tápanyagokkal, Ómega 3 zsírsavval, magnéziummal, cinkkel, E-vitaminnal és káliummal. Az sütiknek kellemes ízt, a kekszeknek izgalmas állagot adnak.
Még több konyhai tipp: