Kukoricás kenyér Szisszi konyhájából recept
A kenyér ősi táplálékunk
Ugyan nem abban a formában, mint ma, de kétséget kizáróan, már a honfoglalás előtt ismerték és fogyasztották az erjesztetlen, élesztő nélküli, forró kövön sült lepénykenyeret. A XI. századtól a felsőbb társadalmi rétegek már ismerték az élesztőt, a köznép csak évszázadok alatt szokott át teljesen a ma ismert kenyértípusra, sőt az otthon sütött kenyér mellett párhuzamosan fogyasztotta az ősi recept „modern” változatát, a só-liszt-víz keverésével, kemencében sütött lepénykét – a híres, hamuban sült pogácsát. Az élesztős kenyér megszületéséhez azonban szükség volt a jó minőségű kenyérgabona elterjedéséhez.
Ezeket olvastad már?
Ötven évvel ezelőtt kiment a divatból az otthoni kenyérsütés. Szerencsére azonban újra reneszánszát éli, egyre többen jönnek rá, hogy a házilag sütött kenyér sokkal finomabb és egészségesebb, mint a bolti társai.
Ha sikerül találnunk egy megbízható alapreceptet – akkor már legalább nyolcféle kenyeret tudunk sütni: Váltogathatjuk a lisztet (rozsliszt, tönkölyliszt, zabkorpa stb.), a benne lévő magokat (tökmag, lenmag, szezámmag, dió stb.) és magát a formát (cipó, vekni stb.) Tehetünk bele joghurtot, ha sűrűbb, vagy olajat, ha levegősebb kenyeret szeretnénk, sőt különböző friss fűszerekkel még tovább variálhatjuk a kedvenc házi kenyerünket.
Praktikák a kenyérsütéshez
Használjunk speciálisan kenyérsütéshez gyártott lisztet, mely magasabb sikértartalma révén könnyebb, lazább szerkezetű kenyeret eredményez. (Keverhetünk a liszthez búzasikért is.)
A kenyértésztához adott sóval csínján kell bánni, mert ha túl sok kerül bele, nehéz vagy darabos lesz a textúra.
A folyadékot is óvatosan adagoljuk a tésztához, mert túlzottan lágy tészta esetén sütés közben beesik a kenyér teteje.
Az előírt kelesztési időt tartsuk be, az alulkelesztett tészta ugyanis a hő hatására hirtelen nagyot nő, és megreped a teteje.
A megkelt és formázott kenyér tetejét sütés előtt kenjük meg sós vízzel.
Vízzel teli hőálló tálkát téve a sütő aljára, biztosíthatjuk a gőzt a sütőben.
Hogy elkészült-e a kenyér, onnan tudjuk, hogy megkopogtatva az alját kongó hangot hallat.
A megsült kenyeret rácsra téve hagyjuk kihűlni, hogy ne puhuljon meg az alja.
Még több kenyér receptet, itt találsz!
Ír szódás kenyér Diós-paradicsomos-köményes-kendermagos kenyér Kefír-kovászos friss bazsalikomos kenyér