Lazac és kapor – e két hozzávaló rengeteg skandináv receptben szerepel alapanyagként, hiszen remekül kiegészítik egymást. Bár mi itthon inkább tökfőzelékbe és tejszínes ételekbe rakjuk a friss zöldet, aki már próbálta, tudja, hogy mennyire finom például a kapros lazac. Néhány egyszerű további zöldséggel, például krumplival és répával pedig elképesztően finom lohikeitto-t, vagyis lazaclevest készíthetünk, amely méltó módon válthatja fel akár a karácsonyi halászlevet is, ha már valami újdonságra vágyunk.
Mert ugyan mi az, ami bőségesen megtalálható a finneknél?
Tavak, lazac és krumpli. Utóbbi kettőből készíthető el ez a könnyed leves, melynek receptje bár egyszerű instrukciókon alapul, nagyon oda kell figyelni arra, hogyan készítjük: ha túl hamar öntjük fel habtejszínnel, a tejtermék kicsapódik (érdekes például, hogy sokan sima tejet öntenek a vízbe tejszín helyett), ha pedig sokáig főzzük a levest, a hal könnyen széteshet. Az eredeti receptek szerint a finnek előszeretettel főzik a levest egész lazacból vagy lazacdarabokból, sokan pedig a bőrét is megfőzik az állatnak. Ha nem szereted a nagyon intenzív halas ízt, azt ajánljuk, inkább maradj a bőr nélküli lazacfilénél.
Mi kell hozzá?
300 gramm lazac, 1 közepes darab póréhagyma, 2 közepes darab sárgarépa (meghámozva, karikázva), 4 közepes db burgonya (meghámozva, felkockázva), 1 csokor kapor, 2 darab babérlevél, szegfűbors ízlés szerint (nagyjából 8 szem)
fekete bors ízlés szerint (nagyjából 10 szem) és só, 2 liter zöldség alaplé, 2 gerezd fokhagyma
1 darab citrom, 0.5 evőkanál vaj, 200 ml habtejszín (nem édes, min 30%-os zsírtartalmú)
31 gramm finomliszt (opcionális)
Elkészítés
Lazacból mindenképpen bőr nélküli filét válasszunk, és vágjuk falatnyi darabokra. A póréhagymának ezúttal csak a világos részét használjuk fel, karikákra vágva.
Olvasszunk fel fél evőkanál vajat egy közepes lábosban. Adjuk hozzá a karikára vágott póréhagymát, és időnként megkeverve addig főzzük, amíg a póréhagyma karamellizálódni kezd, körülbelül 2 percig.
Adjuk hozzá a hámozott, karikára vágott sárgarépát és a kisebb kockákra vágott burgonyát, és időnként megkeverve főzzük, amíg a zöldségek el nem kezdenek puhulni, ez körülbelül 4 perc.
Ha sűrűbb állagot szeretnénk a levesnek, akkor ezen a ponton szórjuk rá a lisztet a zöldségekre (31 gramm), és addig keverjük, amíg a zöldségeket egyenletesen bevonja a liszt. Ez opcionális, én ki is hagytam.
Adjuk hozzá a zöldségalaplevet (helyettesíthető hideg, szűrt vízzel is), a szegfűborsot, a szemes fekete borsot és a babérlevelet. Ízlés szerint sóval ízesítsük.
Közepes lángon felforraljuk. Ezt követően vegyük vissza a hőt, és lassan forralva, lefedve, de időnként megkeverve nagyjából 20 percig főzzük, amíg a burgonya megpuhul.
Adjuk hozzá a lazacdarabokat, és óvatosan keverjük össze, hogy egyenletesen elosztódjanak az edényben. Fedjük le az edényt, és pároljuk, amíg a hal megpuhul, körülbelül 2-3 percig.
Hozzákeverjük a tejszínt, majd ízesítjük, ha még szükséges.
Friss kaporral és citromkarikákkal tálaljuk. A citromot tálalás után nyugodtan csurgassuk bele a levesbe, hogy kellően finom és savanykás lét kapjunk.
Rendkívül egyszerű recept, mégis elképesztően finom, krémes és laktató lesz a végeredmény. Ha idén karácsonykor valami újra vágysz, vagy csak szimplán kipróbálnál egy új receptet a hidegebb estéken, mindenképpen ajánljuk ezt a finom lohikeitto levest, melynek teljes receptjét itt találod. Mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Recept és fotók: Hering András
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a recepteket is próbáld ki!