A bolti olívaolaj elég távol áll a minőségtől – Tóth Gusztáv, olívaszakértő a 24.hu podcastjában

Minden, ami olívaolaj: erről volt szó a 24.hu Filéző podcastjában, melynek vendége ezúttal Tóth Gusztáv, az igazioliva szaküzlet és webshop alapítója. Ő mesélt most minőségről, ízekről, fajtákról, illetve a magyarok és az olívaolaj kapcsolatáról is.

A 24.hu gasztronómiai podcastja, a Filéző ezen a héten Tóth Gusztávot, az igazioliva alapítóját látta vendégül. A beszélgetés központjában az olívaolaj állt, amit ugyan egyre többen használunk főzéshez, mégis viszonylag keveset tudunk róla. Ezt a ködöt kívánja eloszlatni Gusztáv, aki az olaj importálása mellett annak edukációjával is foglalkozik, hogy minél többen megismerjék az igazi olívaolajat. A Filéző legújabb részében megannyi érdekes információ kiderül az előállításról, különböző aromájú olajokról és a felhasználásról is.

Egy sorsszerű utazás

Saját elmondása szerint Gusztáv nem rajongott mindig az olívaolajért. Sőt, kifejezetten nem szerette az ízét, így, amikor Madridba látogatott (ahol természetesen minden egyes étel olívaolajjal készül), kissé szorult helyzetben találta magát.

Ez az út mégis sorsszerű volt, ugyanis Gusztáv itt kóstolt először igazi olívaolajat, aminek nyilván semmi köze nem volt a Magyarországon, a szupermarketekben kapható zsiradékkal.

Nem sokkal ezután, 2005-ben indult el az igazioliva webshop és szaküzlet története, ami azóta is kitartóan halad előre. Ahogy a podcastban elmondta, közben Gusztáv is sokat tanult az olajról, ezt a tudást pedig tovább is akarta adni a vásárlóknak, érdeklődőknek.

Mit tud az olíva?

Az olívaolaj ugyanis sokkal komplexebb dolog, mint ahogy azt sokan hisszük. Például ugyanúgy vannak évjáratai, mint a bornak, és egyáltalán nem mindegy, hogy hol, milyen területen, milyen fán és milyen körülmények között terem a bogyó. Ezek ugyanis mind befolyásolják az olaj ízét, aromáját.

A borral ellentétben viszont nem terem meg Magyarországon, így érthetően a használatának sincsen akkora hagyománya, mint más országokban. Gusztáv szerint ez a tendencia az utóbbi pár évben elkezdett változni: már egyre többen nyitottak az olívaolajra, és ezen túl a minőségre is.

Kinőttük már ezt a pörkölt-velő-abrosz korszakot szerintem

– hangzik el Gusztáv véleménye.

Nem is tudjuk, mi a jó

A minőség ugyanis nem mindig egyértelmű: azok az olajok például, amiket a legtöbb boltban kapunk, általában nem mindig beazonosíthatóak, mivel olajok keverékéből készülnek.

Így nyilván az íz sem lesz egységes, átütő és határozott. Gusztáv szerint a minőséget soha nem lehet ezeknél pontosan belőni. Annyi biztos, hogy egyik sem termelői olaj, mégis olyan áron adják őket, amik néha túlszárnyalják egy minőségibb olaj árát, de minimum azonosak vele.

Sok érdekesség kiderül, ezért hallgassátok meg a Filéző új epizódját!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Forrásunk volt.


Még több izgalmas beszélgetés gasztroarcokkal:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk