A legtöbb magyar családnál még mindig hagyomány a húsvéti tojásfestés, különösen igaz ez a kisgyermekes családokra. Idén azonban ne hagyatkozzunk az utolsó pillanatos bolti festékekre, amik természetellenes, már-már neonszínbe vonják a tojásokat. Inkább nézzünk alaposan körül a konyhában, és egészen biztosan találunk olyan párszáz forintos alapanyagokat, amik alkalmasak arra, hogy megfessük velük a tojásokat.
3 alapanyag - 3 különböző szín
A festéshez használhatunk különféle zöldségeket: lilakáposztát, vöröshagymát, céklát, spenótot, de a sárgarépa zöldjét, illetve az avokádó, valamint a narancs héját se dobjuk ki, ezek is alkalmasak festeni. A zöldségek mellett fűszereket: kurkumát, chiliport, őrölt paprikát, ugyanakkor kávét és vörösbort is használhatunk a tojások megszínezéséhez. Sőt, bogyósgyümölcsök is nagyszerűen használhatóak a festéshez - bár Magyarországon ez egy kicsit költséges vállalkozás.
Használati útmutató:
A festék elkészítésénél arra figyeljünk, hogy minden 250 ml vízhez ugyanannyi tömegű zöldséget, vagy 1 evőkanál fűszert adjunk, és a felforrástól számítva kis lángon forraljuk 30 percig. Ha a festék elérte a kellő színárnyalatot, szűrjük le egy kisebb tálba, keverjünk hozzá 2,5 decinként 1 evőkanál ecetet, és helyezzük bele a főtt tojásokat, ügyelve rá, hogy a lé teljesen ellepje őket. A tojásokat aztán rakjuk hűtőbe, és hagyjuk állni éjszakára. Minél több időt tölt a tojás a házi festékben, annál erősebb lesz a színe.
Tippek a tökéletes festéshez:
- Ne használjunk nagyon friss tojást a főzéshez, mert a friss tojás belsejében még nem elég nagy a légkamra, ami megnehezíti a pucolást. Festhetünk előzőleg kifújt tojásokat is, ekkor megkerüljük ezt a problémát.
- Ne használjunk fehér zománcú edényt a festék elkészítéséhez, mert az erős színek megfoghatják az edény falát.
- Ha díszíteni szeretnénk a tojásokat, a festés előtt viasszal vagy zsírkrétával rajzoljunk rá mintát, vagy virágokkal, levelekkel beborítva bugyoláljuk nylonharisnyába.
- A fényesebb végeredmény érdekében a már megfestett tojásokat dörzsöljük át olajjal, vagy a régi néphagyomány szerint szalonnabőrrel.
Útmutató a színekhez:
- Lilakáposzta – türkizkék
- Vöröshagyma – világosbarna
- Lilahagyma - lilás, bordós barna
- Cékla – sötét pink
- Spenót - zöld
- Sárgarépa zöldje - mély sárga
- Avokádó héja – halvány pink
- Narancs héja - világossárga
- Kurkuma – sárga, zöldessárga
- Őrölt paprika – téglavörös
- Chili por - narancssárga
- Kávé - barna
- Vörösbor - mélybordó
- Áfonya – halvány kékeslila
- Vörös áfonya – világos pink
Ezeket olvastad már?
Lenyűgöző fotók a világ húsvéti tojásairól!
Te tudod, hogy milyen a japánok vagy a mexikóiak húsvéti tojása? Vagy hogy mivel díszítenek az olaszok és svájciak hímes tojást? Nézd meg, hogy festenek szerte a világban!
NosaltyIsmerd meg a régi húsvéti népszokásokat!
Mi az a kisze? Mikor tilos a házimunka a húsvéti időszakban? És hogy jön ide egyáltalán a nyúl?
Miss LemonÍgy telt kiskorunkban a húsvét - a szerkesztőség emlékei felelevenítve
Ezúttal a szerkesztőség húsvéti emlékeit sorakoztatjuk fel - kinek mit jelentett, mit kapott, mit evett ekkoriban.
Brecz JuditMegtörtük a húsvéti tojásételek szentségét, és egy merész, újhullámos szintre...
Tegyél valami merőben újat a húsvéti asztalra. Most teszteltük ezeket a csoda cuki fürjtojásokat, nem mellébeszélünk, recepteket is adunk hozzájuk!
Gréti