Sok háztartásban nem teljes a karácsonyi dekoráció egy fenyőkoszorú nélkül, mindegy, hogy az a bejárati ajtóra vagy a nappali dohányzóasztalának közepére kerül. Ennek ellenére sokan nem tudják, hogyan is kellene erről a dekorelemről gondoskodni úgy, hogy az az ünnepi időszak végéig teljes fényében ragyoghasson.
Szerencsére létezik néhány tipp, amelyekkel ezt nem is lesz olyan nehéz elérni.
Így marad friss a fenyőkoszorúnk az ünnepi időszak végéig
Válasszunk friss koszorút!
Talán alapvetésnek tűnik, de igenis fontos részlet: ahhoz, hogy a koszorúnk sokáig tartson, mindenképpen frissnek kell lennie, amikor hazavisszük. Az ember az ünnepi rohanásban könnyen átsiklik egy-egy száraz vagy barna rész fölött, itt azonban érdemes ébernek lenni.
De nemcsak az elszíneződéseket vehetjük alapul, létezik egy másik bevált módszer is: fogjuk meg a koszorút, és óvatosan, egy kicsit rázzuk meg! Ha ilyenkor sok tűlevél hullik le róla, valószínűleg már hetek óta ott van. Egy másik teszt az illatára vonatkozik: egy friss koszorúnak olyan illata van, mint egy frissen vágott karácsonyfának, tehát ezt kell keresnünk.
A fajta sem mindegy
Ha biztosra mennénk, válasszunk olyan fenyőtípusból készült kiegészítőt, ami különösen tartós. Népszerűek például a cédrusból készült típusok, amelyek sokáig megőrzik a színüket. Emellett a Nordmann-fenyő, az ezüstfenyő és a Douglas-fenyő is sokáig díszíti majd az otthonunkat.
Rázzuk fel, amikor hazaérünk!
Előfordulhat, hogy mire hazaérünk a koszorúnkkal, egy kissé összenyomódik a szállítás miatt. Ilyenkor nem árt neki egy kis rázás, ami által felfrissülhet és a részei visszanyerhetik az eredeti alakjukat. De ha óvatosabbak vagyunk, akkor az ujjunkat is használhatjuk arra, hogy egy kicsit fellazítsuk az ágakat.
A hidratálás is kulcsfontosságú
Miután kiválasztottunk egy koszorút, az ápolást érdemes azonnal elkezdeni: tartsuk hidratáltan a leveleket! Ha hetente egy-két alkalommal vízzel permetezzük be a koszorúnkat, akkor újjáéleszthetjük a fenyőillat intenzitását és hosszabban megőrizhetjük az egész dekorelem frissességét is. A legjobb eredmény érdekében ezt akár naponta többször is megcsinálhatjuk, de csak enyhe permetet alkalmazzunk!
Kerüljük a hőt és a napfényt!
A koszorú elhelyezése is befolyásolja az élettartamát – ha rossz helyre akasztjuk, gyorsabban megy tönkre. A lényeg, hogy beltéren kerüljük a hőforrások közelét, például a radiátor vagy a kandalló környékét. Ha pedig kültéren van, akkor ne helyezzük olyan pontra, ahol közvetlenül éri a napsütés, hiszen ez kiszárítja az ágakat.
Takarjuk le éjszakára!
Bár nem minden koszorút kell letakarni, érdemes ezt az éjszakai rutint alkalmazni a beltéri, különösen a hőforrásokhoz közel elhelyezett koszorúk esetében. Permetezzük be a koszorút lefekvés előtt, majd takarjuk le műanyag zacskóval! Egy összehúzható szemeteszsák például tökéletesen megfelel erre a célra. Így a nedvesség bent marad, reggelre pedig frissebb lesz a koszorúnk, mint valaha!
További ünnepi és hangolódós konyhai ötletekért kattints ide: