Nem kis problémát jelent hazánkban (is), hogy sokan erdők, elhagyott területek szélére viszik kidobásra ítélt régi elektromos készülékeiket, ezzel elcsúfítva a látképet, és szennyezve a környezetet. Pedig nem sokkal nagyobb erőfeszítés jogszerűen leadni a veszélyes hulladékot, sőt, még pénzt is kaphatunk érte!
Tudtad? A hűtő és a hajszárító is veszélyes hulladék!
Az úgynevezett e-hulladékot, azaz az elektromos és elektronikus berendezéseket nem szabad települési hulladékként kezelni, sőt, lomtalanításkor sem rakhatjuk csak úgy utcára őket!
Ide tartoznak a nagygépek, mint a mosó- és mosogatógép, a hűtő, de a kisgépek is a hajszárítótól a fényképezőgépen át a számítógépes berendezésekig
- írja a Femina.
Mivel többek közt ólmot, higanyt, dioxint, kadmiumot, berilliumot, baktériumvegyületeket tartalmazhatnak, melyek égetés vagy csapadékvíz hatására a környezetbe juthatnak, ezért veszélyes hulladéknak számítanak.
Akkor hova vigyük őket?
2023. július 1-jén életbe lépett új hulladékgazdálkodási rendszer keretében a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. végzi a települési hulladékok kezelését.
A feleslegessé vált elektronikus berendezéseket a MÉH-telepeken (települési hulladékudvarokon) ingyenesen leadhatjuk, sőt, ösztönzés gyanánt készpénzt is kaphatunk értük.
A MOHU-val szerződött hulladékudvarokon a lakossági ösztönző díj hulladéktípusonként eltérő:
- régi képcsöves tévékért 7 forintot fizetnek kilónként
- síkképernyős, LCD-tévékért 48 forintot kilónként
- háztartási berendezésekért, háztartási nagygépekért 60-70 forintot adnak kilónként
- hűtőgépért, klímáért 60 forint jár kilónként
- számítástechnikai berendezésekért pedig 100 forintot fizetnek kilogrammonként
Az átvevőhelyek listáját ITT, az ösztönző díjakat pedig ITT találod!
Jó tudni: az elektronikus eszközök átvétele az azokat forgalmazó kereskedőknél is törvényi kötelesség, melyet ingyenesen kell biztosítaniuk a vevők számára!
Még több tipp és cikk itt: