Felejtsd el a fehérjeporokat! Ezektől az élelmiszerektől lesz igazán fehérjedús az étrended

Izmosodni szeretnél, ezért napi szinten iszod a fehérjeshake-t? Pedig nagy valószínűséggel nincs rá szükséged - inkább ezeket az élelmiszereket vedd fel a mindennapi listádra!

Aki egy kicsit komolyabban is elszánja magát a rendszeres testmozgásra, viszonylag rövid idő után találkozik azzal az információval, hogy az izmok "épüléséhez" fehérjére van szüksége a szervezetnek. Mivel jellemzően a legtöbb hétköznapi ember szeretne minél izmosabb lenni, nagyon gyakori, hogy úgy érzik, a megfelelő fehérjebevitel csak étrendkiegészítőkön: fehérjeporokon, fehérjeszeleteken keresztül biztosítható. Ráadásul sokan még csodát is várnak ezektől a termékektől, azt gondolják, hogy pusztán attól, hogy ezeket fogyasztják, különösebb energiabefektetés nélkül fogyni fognak, és ezzel együtt izmosabbak is lesznek.

Rossz hír: ez sajnos nincs így. Egyáltalán nincs.

Az persze igaz, hogy az izomszövet növelése nem fog bekövetkezni a megfelelő fehérjebevitel nélkül, de fordítva nem igaz, azaz pusztán a fehérjebevitel növelése nem fog az izomszövet növekedéséhez vezetni. Ehhez, többek között szükség van megfelelő energia- azaz kalóriabevitelre, megfelelő szénhidrát- és zsírbevitelre, és természetesen megfelelő terhelésre. Az az izom, amit nem használunk, amit nem terhelünk, az nem fog fejlődni - akkor se, ha literszám isszuk a fehérjeshake-et. Ráadásul az sem mindegy, hogy hogyan terheljük az izmainkat, egy alacsony intenzitású, hosszan tartó mozgás (pl. egyenletes tempóban futás) nem fogja úgy igénybe venni és így fejleszteni az izmainkat, mint egy jól összeállított rezisztencia edzés. Ebbe nem megyek bele részletesebben, mert ez nem az én szakmám, e téren forduljatok bátran egy felkészült, az ismereteit folyamatosan a kornak megfelelően fejlesztő edzőhöz. Étrendi kérdésekben viszont ne az edzőhöz forduljatok, hanem a dietetikushoz - hiszen ez meg nem az ő szakmája.

A jó hír, hogy ha hobbisportoló vagy, akkor nincs szükséged extra fehérjepótló szerekre. Egy megfelelően - ha komolyan gondolod ezt a kérdést, akkor dietetikus által - összeállított, a céljaid elérését támogató, szélsőségektől mentes kiegyensúlyozott étrend, és az életmódodhoz szükséges fehérjebevitel megoldható fehérjeporok- és szeletek nélkül is.

1. Hús, hús, hús

Nyilván ezzel nem árulok el nagy meglepetést, hogy az ún. esszenciális aminosavakat megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazó állati eredetű fehérjéknek kulcsszerepük van a fehérjebevitelben. Ezek között is - érthető módon - kiemelten fontosak a húsok, húskészítmények. Minél alacsonyabb zsírtartalmú a húsrész vagy a húskészítmény, annál magasabb a relatív fehérjetartalma. Ez persze egyáltalán nem azt jelenti, hogy csak natúr csirkemell szerepelhet a tányérodon, szerencsére ennél jóval bővebb a kínálat, fogyaszthatsz egyéb csirkehúsrészeket, pulykát, sovány sertéshúst (pl. szűzpecsenye, karaj), marhahúst. Ma már az előre darált húsok esetében is különböző zsírtartalmú termékek vannak, olvassuk el a termékcímkéket, és válasszunk eszerint!

2. És persze a hal

Sokan fanyalognak hazánkban, hogy nem szeretik a halat - ezt egy kicsit mindig is nehezen értettem, hiszen ma már tényleg nagyon széles a halfajták kínálata, más textúrákkal, más ízekkel, más elkészítési módokkal. Ha növelni szeretnénk az ómega-3-zsírsav-bevitelünket, akkor válasszunk tengeri halakat, de fehérjeforrásként a hazai, édesvízi halak is tökéletesek. Készítsük el őket zsírszegényen, bundázás helyett süssük sütőben, grillen, változatos fűszerekkel.

Mustáros szűzpecsenye

Hétköznapokon nagyon szeretem a gyorsan elkészíthető ebédeket. Ez a hirtelensült is ebbe a kategóriába tartozik. Tálalhatjuk rizzsel, sültkrumplival vagy friss vegyes salátával.

3. A tojás

Remélhetőleg ma már mindenki elengedte azt az évtizedekkel ezelőtt belékplántált félelmet, hogy ha tojást eszünk, akkor magas lesz a koleszterinszintünk, és szívinfarktusban fogunk meghalni. Való igaz, hogy a tojássárgája tartalmaz koleszterint, de ma már azt is tudományosan bizonyítottan tudjuk, hogy a magas koleszterinszintért elsősorban nem az elfogyasztott koleszterin a felelős. Ugyanakkor a tojás fehérjéje a biológiailag legjobban hasznosuló fehérje, változatosan elkészíthető, mindenki számára elérhető - bónusz, hogy a vegetáriánus étrendben is helye van.

4. Tejtermékek

Igen, bármilyen konzervatívan is hangzik, a tejtermékek fontos fehérjeforrásaink a XXI. században is. Személyes kedvencem a túró, de nagyon szeretem változatosan fogyasztani a sajtokat is, és gyakorlatilag minden nap fogyasztok joghurtot. Ha figyelnünk kell a zsírbevitelünkre, akkor válasszuk a csökkentett zsírtartalmú termékeket. Vegetáriánus étrendben, a tojás mellett másik fontos teljes értékű fehérjeforrásaink.

Az állati eredetű fehérjeforrások mellett fontos mindenkinek megfelelő mennyiségűt fogyasztania a - nem teljes értékű, de ettől még nagyon értékes - növényi eredetű fehérjékből is. Amellett, hogy ezek az alapanyagok jellemzően természetükből fakadóan zsírmentesek, fontos összetett szénhidrát és élelmirost-forrásaink. Ráadásul termesztésük fenntarthatóbb, mint az állattenyésztés, ennek pedig egyre nagyobb a jelentősége napjainkban. Emellett a vegán étrendben rájuk hárul a fehérjebeviteli főszerep - de félreértés ne essék, ez nem azt jelenti, hogy csak vegánoknak kell ezeket fogyasztaniuk. Sőt!

Paradicsomos vöröslencse-krémleves

Yann Martel Pi életéhez képzeltem el ezt az ételt. Nagyon szeretem ezt a levest, mert nemcsak, hogy ízletes, de a vöröslencse, az őrölt római kömény és a citrom leve miatt különleges, ...

5. Hüvelyesek

Meglátásom szerint méltatlanul elhanyagolt alapanyagaink a hüvelyesek: a lencse, a bab, a sárgaborsó, a csicseriborsó. Persze, néha-néha mindenki eszik egy lencse- vagy bablevest, de kevés olyan háztartás van, ahol heti szinten kerülnek hüvelyesek az asztalra. Pedig rendkívül értékes tápanyagtartalmú alapanyagok, gazdagok összetett szénhidrátokban, élelmi rostokban, ásványi anyagokban és vitaminokban - és természetesen növényi fehérjékben. Gyakorlatilag bárhol hozzáférhetőek, és a hagyományos levesen és főzeléken túl változatosan elkészíthetőek: curryként, egzotikus levesként, krémlevesként, főzelékként, salátaként, köretként, fasírozottként stb.

6. Gabonafélék

A gabonafélékből készült termékekre mindenki csak szénhidrátforrásként tekint, pedig fehérjetartalmuk is számításba veendő. Pl. 10 dkg zabpehely 14-15 g fehérjét tartalmaz, de még a legegyszerűbb búzaliszt vagy éppen kenyérféle is ~10 g-ot.

7. Diófélék, olajos magvak

Szintén fontos növényifehérje-forrásaink a diófélék és az olajos magvak. Ezekkel az alapanyagokkal azonban bánjunk óvatosan, mert - értékes - zsírtartalmuknak köszönhetően energiatartalmuk is magas. Javasolt őke trendszeresen szerepeltetni az étrendben, de a céljainknak megfelelően lőjjük be a mennyiséget és tartsunk mértéket.

8. Tofu

Talán van az olvasók között olyan, aki emlékszik még arra, hogy ~30 évvel ezelőtt csak szójakockát és -granulátumot lehetett zacskózva kapni a boltokban. Ma már szerencsére elérhetőek a különféle (natúr, füstölt, fűszeres) tofutermékek, amelyek semleges ízük miatt sokféle módon felhasználhatóak. Eredetükből fakadóan persze inkább az ázsiai konyha ízeivel harmonizálnak, de ha nyitottak vagyunk az újra, akkor bátran kísérletezzünk a tofuval, érdemes rendszeresen szerepeltetni az étrendünkben (különösen, ha vegánok vagyunk).

Vegán bolognai

Sokféle megoldás van arra a neten, hogy a bolognai szószt vegánosítsa az ember, de ha engem kérdeztek, a füstölt tofus az igazi. Ezzel lehet ugyanis leginkább megidézni a hús gazdag és ...

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

címlapkép: getty

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...