Feledésbe merült őszi hagyományok dédanyáink idejéből

Ahogy a hűvösebb idő beköszöntével a földeken egyre kevesebb lett a munka, úgy nőttek a ház körüli teendők az őszi hónapokban. Eljött a juhászünnepek és az esküvők időszaka.

Szeptembertől novemberig számos pásztorünnepet és a földműveléshez, gazdálkodáshoz kapcsolódó ünnepet tartottak régen. Az emberek egyáltalán nem szomorkodva, sőt, inkább derűsen néztek a hűvösebb hónapok elébe.

Juhász a nyája mellett, 1908

Szeptemberi jeles napok

Szeptemberben a tollfosztás és a kukoricafosztás volt a porondon, amit az emberek együtt végeztek. Ezek a munkák igazi társas tevékenységnek számítottak: volt, ahol külön meghívták a szomszédokat, rokonokat, máshol egy, a kapura tűzött zöld gally jelezte, hogy várják a jelentkezőket. Kukoricafosztás közben történeteket meséltek, énekeltek - megtalálták a módját annak, hogy lehet a munka szórakozás is egyben.

A hónap végén, szeptember 29-éhez, Szent Mihály napjához számos hagyomány, népi hiedelem kötődik: ugyan ritka, hogy szeptember végén a fecskék még itthon legyenek, de ha mégis a fészkükben találták őket, akkor úgy tartották, az ősz hosszú lesz és jó idő várható. Ha ezen a napon, dörgött az ég, vagy keleti szél fújt, kemény télre számítottak az emberek. De akkor is zord idővel számoltak, ha a juhok, vagy a szarvasmarhák szorosan egymás mellett feküdtek.

Ezt olvastad már?

Így szórakoztunk a Kádár-korszakban - ezeket ettük és ittuk a házibulikban

Szent Mihály napján kezdődött meg a kukoricatörés is, a pásztorok hazaterelték az állatokat a mezőről, a nyári szállásokról, és megkapták a fizetségüket, valamint új megbízást is kaphattak, amit bálokkal, mulatságokkal ünnepetek - emiatt ezt a napot pásztorfogadó, bérfizető napnak is hívták. De volt, ahol a pásztorünnepet október 20-án vagy 26-án tartották - attól függően, mikor terelték haza a nyájat.

Szeptember 29-én nem volt szabad dolgozni a nőknek, mert úgy tartotta a mondás, hogy aki ilyenkor mos, sebes lesz a keze, aki pedig mángorlót használ, annak háza felett egész évben dörögni fog az ég. Ez a nap a kisfarsang kezdetét is jelentette, valamint az őszi lakodalmak, kézfogók idejét, ami november 25-ig, Katalin napjáig tartott.

Esküvő 1935-ben - régen az esküvőszezon ősszel kezdődött

"Megérkezett Simon - Júdás, jaj már néked, pőrgegatyás!"

Októberhez is sok pásztorünnep, és az időjárásra vonatkozó megfigyelés kapcsolódik. Október 4., Ferenc napja, amihez a Ferenc-heti búzahét köthető: sokan ilyenkor vetették el a búzát, hogy bőséges legyen a termés, de sok helyen a szüret is ekkor kezdődött. Sőt, a gazdasszonyok ezen a napon nyírfaágat tettek a kotlós tyúk alá, hogy védelmet adjon a kiscsibéknek. A népi megfigyelés szerint, ha október 8-án süt a nap, akkor a következő év tavasza szép, napsütéses lesz.

Eger környékén és a Balaton-felvidéken október 15-én, Szent Teréz napján indult a szüret, ezért is nevezték terézszedésnek. Ez a nap is mentesítette az asszonyokat a munka alól: kenyeret sem süthettek és nem is moshattak, nehogy szerencsétlenséget hozzanak a házra és lakóira.

Juhászok terelik a nyájat, 1908

A pásztorok, akik nem számoltak el a nyájjal szeptember 29-én, ők legközelebboktóber 20-án, Szent Vendel, a pásztorok védőszentjének ünnepén terelték haza az állatokat, és kapták meg a fizetségüket. Vendel, az ír királyfiból lett zarándok és pásztor a pásztorok védőszentje lett, hozzá imádkoztak a gazdák állataik egészségéért.

Az ezt követő napon, Orsolya napján vitték be a pincékbe házakba akáposztáta földről, de a téli időjárást is előre jelezhette ez a nap: ha szép, napos idő volt, karácsonyig enyhe időre számítottak. Október 26-án, Dömötör napja is a pásztorok elszámolásának napja volt, így ezen a napon is voltak juhászbálok, és mivel egy egész hétig is eltarthatott a vigasság,dömötör hétnekis nevezték ezt az időszakot.

Sűrű marhagulyás

Óriási dilemmában vagyok, hogy most a gulyás az leves vagy sem? Ti hogy tudjátok? Itt Amerikában szinte ölre megyek mindenkivel, hogy az leves. Akiket ismerek, és szóba jön a "gulash", azt ...

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...

Október utolsó napjaiban, pontosabban 28-án, Simon és Júdás napján fejezték be a kinti munkákat. Tokajban a kései szüret napja volt ez, és egyben az eladó lányok utolsó napja is: úgy tartották, az a lány, aki nem kelt el, nem ment férjhez október 28-ig, annak a következő évig várnia kell a frigyre. Persze, ettől függetlenül az esküvőszezon régen pont az őszi és a téli hónapokban volt.

Címlapkép: Fortepan

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Tradicionális gulyásleves

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Bejgli fatörzs

Gyorsan összedobható karácsonyi desszert, ízlés szerint arany, ezüst cukorgyöngyökkel, marcipán tobozzal, apró mézeskalácsfigurákkal még ünnepibbé varázsolhatjuk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...