Ez történik, ha egy hónapig csak feldolgozott élelmiszereket eszel

Egy brit orvos 30 napig szinte kizárólag egészségtelen, feldolgozott élelmiszereken élt, hogy megnézze, milyen hatással van az ilyen étrend a szervezetére. Nem tartott sokáig, mire a teste jelezni kezdte: le kéne állni a kísérlettel.

Azoknak, akik próbálnak egészségesen élni, talán megdöbbentő lehet, de a világ egy jó része elképesztően egészségtelen, szinte csak feldolgozott élelmiszerekből álló étrenden él. Néhány fejlett országban a gyerekek kalóriáik kétharmadát gyorsételekből és hasonló egészségtelen kajákból fedezik, az Egyesült Királyságban például ötből egy gyerek él ilyen diétán.

Chris van Tulleken brit orvos úgy döntött, hogy magán teszteli, milyen hatással van egy ilyen, feldolgozott élelmiszerekből álló étrend a szervezetére, ha harminc napig követi – a tapasztalatairól a BBC-n jelent meg dokumentumfilm „Mivel etetjük a gyerekeinket?” címmel.

Hízás, éhség, szorulás,

Az orvos a reggeleit sült csirkével kezdte, aztán a harminc napon keresztül olyan ételeket fogyasztott csak, amelyek az ultrafeldolgozott kategóriába esnek. Néhány nap után elkezdte érezni, hogy többször éhes, és kívánni is kezdett bizonyos ételeket. Ezen kívül szorulásról is beszámolt a dokumentumfilmben.

A 30 napot 6,5 kilogramm túlsúllyal zárta, amiben benne volt 3 kilogrammnyi testzsír is. Egy hónap alatt 2 pontot nőtt a testtömegindexe, és így már a túlsúlyos kategóriába került, de ami még furcsább volt, az a hormonháztartásának felborulása – már ilyen rövid idő alatt is látni lehetett a változást.

A vérvizsgálatok kimutatták például, hogy 30 százalékkal megnőtt az éhségért felelős hormonok szintje a szervezetében, a telítettségérzetet okozó hormonok száma azonban jelentősen csökkent.

A legkétségbeejtőbb eredményeket az orvos agya mutatta

A kísérlet előtt és után végzett agyvizsgálatok összehasonlításával az orvosok felfedezték, hogy az étrend új funkcionális kapcsolatok létrehozását váltotta ki bizonyos agyi régiók között. Az ételek összekapcsolták az agy jutalomközpontját azokkal a területekkel, amelyek az ismétlődő, repetitív cselekvésekért felelősek. Ez hasonló változás, mint amilyet egy függő ember agyában láthatunk.

Az orvos szerint külön problémás lehet, hogy az ilyen étrendet követő gyerekek agya még változik, és ebbe a változásba akár permanensen is beleszólhatnak a feldolgozott élelmiszerek.

Forrásunk volt.


Ezeket is olvasd el:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...