Szeretnél egészségesebben élni, és sokat olvastál arról, hogy az extra szűz olívaolajnak milyen előnyei vannak, ezért többet akarod használni a konyhában? Nagy mennyiségű olajra van szükséged, és nem akarod erre ellocsolni a drága olívaolajat? A jó hírünk, hogy vannak olyan esetek, amikor felcserélheted az olívaolajat növényi olajjal és fordítva, de eltérő tulajdonságaik miatt megvan, melyiket mikor érdemes használni.
Az olívaolaj és a növényi olaj közelebbről
Az olívaolaj az olajbogyóból, az olajfa terméséből kinyert folyékony zsír. Elsősorban a mediterrán régiókban állítják elő. Az olajbogyót péppé zúzzák, majd az olajbogyót préselik vagy fonnyasztják, hogy kivonják belőle az olajat. A kapott olaj színe, íze és minősége a felhasznált olajbogyó fajtájától függően változhat.
Az olívaolaj gyümölcsös ízéről ismert, és gazdag egyszeresen telítetlen zsírokban és antioxidánsokban. Az olívaolaj leggyakoribb típusai: az extra szűz olívaolaj, a szűz olívaolaj és a hagyományos olívaolaj.
Az extra szűz olívaolaj a legjobb minőségű, az olajbogyó első hidegsajtolásából származik. Erőteljes ízzel és alacsony savtartalommal rendelkezik. A szűz olívaolaj szintén az első préselés során készül, de savtartalma valamivel magasabb, ami enyhébb ízt eredményez. A hagyományos olívaolajat viszont finomítják, és gyakran keverik némi szűz olívaolajjal, ami semlegesebb ízt és magasabb füstpontot eredményez.
Növényi olajnak nevezzük a különböző növényi forrásokból, de nem olívabogyóból (!) származó olajokat. Ezeket az olajokat préseléssel vagy kémiai extrakciós és finomítási eljárásokkal állítják elő, amelyek magas füstpontú, semleges olajokat eredményeznek.
A növényi olajok leggyakoribb típusai közé tartozik a repce-, a napraforgó-, a szója-, a kukorica- és a mogyoróolaj.
A repceolaj könnyű ízéről és magas füstpontjáról ismert. A napraforgóolaj is semleges ízű, ideális sütéshez és főzéshez. A szójaolajat általában feldolgozott élelmiszerekben használják, és többszörösen telítetlen zsírokban gazdag.
Mikor cserélheted fel az olívaolajat növényi olajra és fordítva
Vannak speciális helyzetek, amikor az olívaolaj használata a növényi olaj helyett előnyösebb, valamint olyan esetek, amikor a növényi olaj a jobb választás. Íme egy kis iránymutatás:
- Salátaöntetek és pácok: Alapvetően bármilyen olaj használható öntetek vagy pácok összeállításához, az olívaolaj - különösen az extra szűz olívaolaj - kiválóan alkalmas erre a feladatra. Gazdag, kifejezetten gyümölcsös ízt kínál, emellett tele van antioxidánsokkal, egészséges zsírokkal, és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt is előnyös a fogyasztása.
- Főzés: Bár mindkét olaj alkalmas párolásra és stir fry-hoz, az olívaolaj füstpontja általában alacsonyabb, mint a növényi olajé. Az extra szűz olívaolajé 190°C, a szűz olívaolajé 210°C körül mozog. Ezzel szemben a növényi olajok típustól függően jellemzően 205°C és 230°C között mozognak. Bár az olívaolaj fokozhatja a mártások és a párolt zöldségek ízének gazdagságát, a növényi olaj gyakran jobb választás a magas hőfokon történő főzési eljárásokhoz, mivel kevésbé valószínű, hogy lebomlik vagy megég, így biztonságosabb és gazdaságosabb a használata.
- Semleges ételek: Ha semleges olajra van szükség ahhoz, hogy más összetevők érvényre juthassanak, például egy egyszerű majonézben vagy egy könnyű stri-fryban, akkor az olívaolaj erőteljes íze túlságosan nyomasztó lehet. Ezekben az esetekben a legjobb, ha egy semleges ízű olajat választasz.
- Sütés: Az olyan finom pékárukhoz, mint a sütemények, péksütemények, kekszek stb., ahol a semleges íz elengedhetetlen, a növényi olaj előnyösebb. Az olívaolaj erős íze a legjobban olyankor működik, ha érvényre juthatnak a gyümölcsös jegyei, mint például olívaolajos süteményekben vagy sós kenyerekben, például elengedhetetlen összetevője egy puha focacciának. Csokoládéalapú desszertekben is elfér, ahol az íze kiegészítheti az összetevők gazdagságát, miközben egészségesebbé teszi a nyalánkságot.
Költségek
Az olívaolaj, különösen az extra szűz olívaolaj munkaigényes előállítási folyamata és a magasabb minőségi követelmények miatt drágább, mint a növényi olaj. Az árak származási helytől, minőségtől és márkától függően nagymértékben eltérhetnek.
Ezzel szemben a növényi olaj megfizethetőbb, mivel gyakran olcsó forrásokból, például szójababból vagy kukoricából állítják elő.
Ebből következik, hogy ha az ízek nem jelentenek akadályt, akkor érdemes növényi olajat használnod, amikor nagy mennyiségű zsiradékra van szükséged, hiszen így költséghatékonyabb lesz a fogás.
A drágább olívaolajat inkább olyan alkalmakra tartogasd, ahol az íze különösen jól érvényesül, például salátaöntetekben, pácokban, vagy pizzákra és más ételekre csepegtetett befejező ízesítésként.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Hasonlóan érdekes tartalmak itt: