Bár a termésükért vagy gyökereikért termesztett zöldségek – például paradicsom, padlizsán, paprika, tök, burgonya – teljes napsütést igényelnek, azaz olyan területen érdemes őket elültetni, amit legalább hat órán keresztül ér a Nap, vannak azonban igénytelenebb, félárnyékban is vígan megtermő zöldségek – írja a Sokszínűvidék.
Fontos, hogy félárnyékos helyeken kiemelten figyeljünk a talaj minőségére, esetleg komposztot is használjunk, kevesebbet öntözzünk, mint ahol mindig süt a Nap, és kegyünk résen a csigákkal is, mert szeretnek itt időzni!
Lássuk azt a 9 zöldséget, amelyik bírja a félárnyékos kertet:
Zöldségek, melyeknek nem kell teljesen napos kert
Cékla: meglepően jól fejlődik félárnyékban is, bár ez befolyásolhatja a méretét, a levelek viszont – amik szintén felhasználhatóak – gyönyörűek lesznek félárnyékban. Ez a növény is a jó vízáteresztő képességű talajt kedveli. Április elejétől már el is vethetjük! Receptek itt!
Rukkola: a leggyorsabban növekvő leveles zöldek közé tartozik. Könnyen termeszthető közvetlenül a kertbe vetett magból. Szereti a gazdag, jó vízáteresztő képességű talajt. Az árnyékban növő rukkola íze kevésbé erős, mint azé, ami napsütésben nő. Imádni való füstös, borsos íze csodás salátákban, pizzán, pestóban is!
Sárgarépa: félárnyékban kisebb lesz, és kicsit tovább érik, de szép édes termést hoz. Magját közvetlenül az ágyásba kell vetni, lehetőség szerint olyan helyre, ahol a nap egy részében – lehetőleg a reggeli órákban – napfény éri. Ez biztosítja, hogy a növények megerősödjenek! Ne csak húslevesbe rakjuk!
Kelkáposzta: termesztését könnyű kitanulni, szépen fejlődik félárnyékban is, különösen nyáron, melegben. A déli napsütéstől való távoltartása azért is jó, mert így megakadályozható, hogy zsenge levelek elhervadjanak. Jó víz- és tápanyag-ellátást kíván. Ezekbe főzd!
Saláta: más zöld leveles zöldségekhez hasonlóan hűvös évszakban terem, melegben pedig csavarodik vagy felmagzik. Félárnyékban is jól terem, de a megfelelő mennyiségű víz nagyon fontos neki. Gyorsan nő, sokáig terem, nem túl igényes. A talaja legyen laza és jó vízelvezető. A zöldekről itt írtunk!
Retek: szintén egy olyan gyökérzöldség, ami elviseli a félárnyékot. Gyorsan és könnyen termeszthető, vetés után négy héttel akár már fogyaszthatjuk is. A fagyok elmúltával már vethető, hidegtűrő növény. Alacsony hőmérsékleten nevelve fejleszt szép gumót. A tavasz és a húsvét kedvence!
Karalábé: könnyen termeszthető, kedvelt zöldség. A tartása több odafigyelést igényel: sok víz, sok tápanyag szükséges ahhoz, hogy megfelelően fejlődjön. Félárnyékban kisebb gumót növeszt, nyári nagy melegben azonban értékelni fogja a hűst. A legjobb töltött karalábé itt!
Spenót: az általános talaj megfelelő neki, szereti, ha a földje mindig egy kicsit nedves. A spenótot állandó helyére ültetjük. A tavaszi vetés ideje február végétől április végéig tart. A tavasz előrehaladtával felmagzik, ekkortól a levelei nem használhatók tovább. Ebbe főzd!
Mángold: remek alternatíva, ha túl meleg az idő a spenóttermesztéshez. Az egyik félárnyékban legkönnyebben termeszthető zöldség. Magját a fagyok elmúltával lehet elvetni. Nevelése egyszerű, a humuszban gazdag földet kedveli. Ismerd meg jobban, és főzz vele!
Még több növény itt: