Előfordul veled, hogy napközben hirtelen fejfájást, szédelgést, koncentrációs nehézségeket tapasztalsz? Ennek az alacsony vércukorszint is lehet az oka.
Mit tehetünk ez ellen és hogyan előzhetjük meg? Dr. Vass Viktort, a Rózsakert Medical Center diabetológusát kérdeztük.
Mit jelent az alacsony vércukorszint?
Alacsony vércukorszintről, más néven hipoglikémiáról általában 3,9 mmol/l, vagy az alatti vércukorszint esetén beszélünk. A tünetek ennél magasabb vércukorértéknél is jelentkezhetnek, ha a szervezet korábban tartósan magas vércukorszinthez szokott hozzá. Ugyanígy előfordulhat, hogy a tünetek nem jelentkeznek 3,9 mmol/l alatti érték esetén sem, ha a vércukorszint ezelőtt sokáig alacsony volt.
Tünetei:
- éhségérzet,
- szapora szívverés,
- gyengeségérzet, remegés,
- fejfájás,
- szédülés,
- látásproblémák,
- zavartság, idegesség,
- koncentrálóképesség romlása,
- súlyosabb esetben: eszméletvesztés, görcsök, kóma.
Mikor fordul elő?
A hipoglikémia gyakrabban fordul elő cukorbetegeknél, különösen az inzulinkezelés és egyes vércukorcsökkentő gyógyszerek szedése mellett. Az alkoholfogyasztás, a megfelelő étkezés nélkül végzett intenzív sporttevékenység, szélsőséges időjárás és bizonyos gyógyszerek melléhatásaként is jelentkezhet az alacsony vércukorszint. Sokszor fordul elő serdülőlányoknál, hogy reggeli kihagyása nélkül mennek iskolába és napközben szédülnek, elájulnak. De gyakori nem megfelelő diéta, koplalás esetén is.
Mit tehetünk ellene?
Figyeljünk oda a megfelelő táplálkozásra. Együnk naponta 4-5 alkalommal, ne hagyjunk ki étkezést és fogyasszunk lassabban felszívódó összetett szénhidrátokat, amelyek biztosítják, hogy vércukorszintünk stabil maradjon. Intenzív sporttevékenység előtt 60-90 perccel együnk. Aki tudja, hogy könnyen leesik a vércukorszintje, hordjon magával egy szelet csokit, szőlőcukrot, cukros üdítőt. Ha a vércukorszint leesik, ezekkel gyorsan visszaállíthatjuk a megfelelő szintre. Ügyeljünk rá, hogy ezután lassan felszívódó szénhidrátot is fogyasszunk. Az ismétlődő alacsony vércukorszint cukorbetegségen kívül más súlyos betegségeket is jelezhet, ezért ha gyakran tapasztaljuk a fent említett tünetetek, érdemes orvoshoz fordulni.
Olvasd el kapcsolódó cikkeinket is!
Ezeket olvastad már?
Gyakran fáj a fejed? A fejfájás-specialista tanácsai - 2. rész
A múlt héten a migrénről írtunk, ezúttal a "hétköznapi" felfájásnak és a legnagyobb fájdalommal járó, ún. cluster-fejfájásnak jártunk utána a szakorvos segítségével.
Rózsakert Medical CenterFybromialgia - Lady Gaga titokzatos betegsége
Lady Gaga a népszerű amerikai énekesnő lemondta koncertturnéját egy ritka betegség miatt. Lássuk, mi áll ennek hátterében!
Rózsakert Medical CenterMigrénnel küzdesz? A fejfájás-specialista szakorvos segít
Rengetegen küzdenek hazánkban fejfájással, a rohamokban jelentkező migrénnel. A fejfájás-specialista szakorvos most nekik segít tanácsaival.
Rózsakert Medical CenterVilágos foltok testszerte - ez a vitiligo, egy különleges betegség
Sokan küzdenek ezzel a különleges betegséggel - a bőrgyógyász segítségével most többet megtudhatsz a vitiligóról.
Rózsakert Medical CenterCímlapfotó: shutterstock