Fejedelmi egy desszert, csak egy másik Rákóczi találta ki

Biztos vagyok benne, hogy ha azt mondják, hogy Rákóczi, akkor először senkinek nem a szakácsmester jut először az eszébe. 

Linzertészta, túrókrém, baracklekvár. Mind ugyanarra gondolunk, ugye? Mert nekem egyértelműen a Rákóczi túrós jutott az eszembe, aminek, mint most megtudtam, aligha a fejedelemhez, sokkal inkább a szakácshoz van köze.

Emlékszem, hogy kiskoromban az egyik kedvenc sütim volt, de mivel otthon senki nem sütött nekem ilyet, csak különleges alkalmanként tudtam enni, vagyis amikor épp elmentünk a cukrászdába.

Rákóczi János szakács

Rákóczi János 1912-ben a Mágnás kaszinó konyháján kezdett el először szakácsként dolgozni, majd a világháború idején katonának állt. A szolgálat után visszatért a főzéshez, és Kedvessy Nándor mellett dolgozott, mint másodszakács.1924-ben a párizsi Laure nevű étteremben dolgozott, majd miután hazatért, a Horváth étterembe került, de már mint konyhafőnök. Majd később a Gellért, végül pedig a Duna szálló konyhájáért felelt.A konyhavezetés mellett szakácskönyvet is kiadott, sőt 1958-ban felkérték a brüsszeli világkiállítás magyar pavilonjának konyhai vezetésére.

Így jutunk el a híres süteményhez

A Rákóczi túrós azonban nem ekkor született. A sütemény receptje még korábban, 1937-ben, egy szakácsoknak szóló szaklapban is megjelent, de az igazi hírnevet a világkiállítás hozta meg, és az érdeklődök is ott kóstolhatták meg először.

Ezen a világkiállításon mutatták be még a hortobágyi húsos palacsintát, a Budapest bélszínt, de a résztvevők kóstolhattak gulyást, somlói galuskát meg csirkepaprikást is.

Néhány, a Nosalty-n található Rákóczi túrós receptje:

A Rákóczi túrós egy tök egyszerű sütemény: alapja egy jól nyújtható omlós lap, amelyre citromos-vaníliás-mazsolás túrókrém kerül, végül pedig egy cukros tojásfehérje és isteni baracklekvár.

Brüsszel után Rákóczit érdemrenddel díjazták, és megengedték, hogy a süteményt önmagáról nevezze el, így azóta ez a süti az ő nevét őrzi.

Ezeket olvastad már?

forrás: Magyar Konyha

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek