A hagyományos búzaliszt, ami szinte a konyhánk alapja a kenyértől kezdve a tésztán át a péksüteményekig, annyira alapvető része az étkezésünknek, mintha nem is lenne helyette más lehetőség. Akinek nincs szüksége rá (tehát nem gluténérzékeny, vagy rosszabb esetben cöliákiás), annak nehezen megy fejben átállni az alternatív opciókra, pedig már csak a változatosság és az egészségünk miatt is érdemes más alapanyagokban, például zöldséglisztekben gondolkodni. Betegség vagy intolerancia esetén kötelező, de a legtöbb (nem fogyókúrás értelemben vett) diéta is elhagyja, vagy legalább minimálisra csökkenti a búzaliszt használatát.
Nehéz a gluténmentes liszteket kiismerni, és még nehezebb megtanulni, hogyan használjuk őket, de ez nem is meglepő egy olyan világban, ahol egy gluténérzékenyhez szóló első kérdés általában arra vonatkozik, hogy szegény, mégis mit eszik kenyér helyett. A fehérliszt beltartalma viszont egészségeseknek is nagyon fontos, főleg, mert nem mindegy, hogyan szívódik fel a szervezetben.
A hagyományos búzaliszt a cukorhoz hasonlóan sok energiát ad, de mivel elhanyagolható a rosttartalmuk, gyorsan felszívódnak a szervezetben, ezzel együtt gyorsan meg is emelik a vércukorszintet. A glikémiás index (GI) megmutatja, hogy az adott élelmiszerben lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben, amit számértékkel fejeznek ki egy 0-100-ig terjedő skálán a vércukorszintre gyakorolt hatásuk alapján. Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, és hosszabb ideig tartó teltségérzetet okoznak. A GI azt nem mutatja, hogy mennyi szénhidrátot tartalmaz egy élelmiszer, ezt több dolog is befolyásolhatja: a szénhidrát fajtája, a fehérje- és zsírtartalom, az elkészítés módja és a főzési idő is.
Szóval érdemes a magas rosttartalmú alapanyagokat keresni, ezekkel könnyebb a helyettesítés és az életmódváltás is, mert nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a horizonttágításhoz nem kell különösebb ok, elég kíváncsinak és nyitottnak lenni az újdonságok iránt.
KARFIOL
Itt van például a karfiol, ami az elmúlt néhány évben igazi szupersztár alapanyag lett, lehet egészben sütni, grillezni, mártást főzni belőle, és köretnek is ezer módon lehet elkészíteni. Ha már köret, érdemes kipróbálni “rizsként” , vagyis egyszerűen, gyorsan elkészíthető kiegészítőként. Aztán itt van még ez a pár perc alatt összedobható pizzaalap, ami remek alternatíva egy zöldséggel felturbózott, de mégis faék egyszerűségű vacsorához.
CSICSERIBORSÓ
Ha már szupersztárok, akkor a csicseriborsót nem lehet kihagyni. A belőle készült liszt magas rosttartalma miatt a lassú felszívódású szénhidrátnak számít, és mivel tovább tart az emésztése, a telítettségérzet is hosszabb ideig tart. Az egyik legismertebb csicseriborsólisztből készült étel a farinata, más néven socca vagy cecina, vagyis egy vékony, a palacsintánál kicsit vastagabb sült tésztaféle csicserilisztből, sok olívaolajjal. Készülhet belőle csicserborsólisztes palacsinta, egyszerű keksz, de ha kedveled az indiai konyhát, akkor érdemes ránézni erre a pakora receptre is.
GESZTENYELISZT
Erős íze miatt itthon kevésbé jól bejáratott alapanyag a gesztenyeliszt, pedig az egyik legjobb választás azoknak, akiknek alacsony fehérjetartalmú diétát kell követniük. A gluténmentes lisztek közül a gesztenyelisztnek a legalacsonyabb a fehérjetartalma (100 grammban 6 gramm fehérje), kifejezetten porszerű az állaga, emiatt nem alkalmas tésztákhoz vagy dagasztáshoz, inkább a kevert süteményekhez való, mint például ehhez a brownie-hoz vagy egy olívás kenyérhez.
RIZS- és HAJDINALISZT
A rizsliszt és a hajdinaliszt fehérjetartalma is 10 gramm alatt van - a száz százalékban hajdinalisztből készült japán soba tészta például kiválthatja a hagyományosan fehér lisztből készült tésztaételeket. A legtöbb szupermarketben pedig már lehet vöröslencse-, zöldborsó- és csicseriborsólisztből készített tésztákat is kapni, amit azoknak is érdemes kipróbálni, akik ilyen rejtett formában szívesebben esznek zöldségeket és így több rostot is.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Olvass még többet a különböző lisztekről: