Fehérjeszelet – egészségesnek tűnik első blikkre, de legalább is jobb alternatívának, mint a csokoládé. Csakhogy nem minden fehérjeszelet ugyanolyan, és annak ellenére, hogy a fehérjefogyasztás nagyon fontos még azok számára is, akik nem sportolnak rendszeresen, egy ilyen nassolnivaló sokszor többet árt, mint használ. De mi lehet a baj?
Tele lehet cukorral
Sok fehérjeszeletben több a kalória, mint egy sima csokiban, és ezek a kalóriák nem jó forrásokból érkeznek – rendszerint egyszerű finomított cukorból, ami már rögtön egészségtelenebbé teszi őket. Persze a mértékletes cukorfogyasztással nincs gond, de nem érdemes azt gondolnunk, hogy minden, ami fehérjeszelet, az egyben diétás is.
Fogyasztás előtt nézzük meg a címkét, és ha sok cukrot látunk rajta, gondoljuk át, aznap fogyasztottunk-e már ilyesmit – ha igen, akkor inkább ne együk meg akkor sem a szeletet, ha egészségesként reklámozzák.
Éhesebbé tehet
Sok fehérjeszeletben még nem is egyszerű cukor, hanem magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup van, ami a finomított cukornál is egészségtelenebb. A Frontiers in Nutrition tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a probléma ott van vele, hogy növeli az étvágyat, és ezzel sokkal inkább hozzájárul az elhízáshoz, mint a hagyományos cukor.
Anyagcserezavaraid lehetnek
Megint az a fránya cukor: kiderült, hogy ha túl sokat fogyasztasz belőle, rengeteg anyagcserét érintő betegséged alakulhat ki, többek között cukorbetegség, elhízás, és szívproblémák is, amelyek mind köthetők az anyagcseréhez. Ezeknek az egyik fő kiváltó okaként a túl sok cukros étel és ital fogyasztását szokták felsorolni. A fehérjeszelet magában nem problémás, csak akkor, ha a fent említettek szerint sok benne a cukor – ilyenkor inkább egy banánt egyél, ha rohansz, amiben szintén van cukor, de a mellette található rost lassítja a felszívódását. Így azonnal egészségesebb választás, mint a cukros fehérjeszelet.
Még több érdekesség a fehérjéről: