Ha két főétkezés közben megéhezünk, akkor érdemes olyan nassolnivalót magunkhoz venni, ami gazdag fehérjékben. Az ilyen snackek ugyanis tartósan jóllakottá teszik az embert, egyenletesen tartják az energiaszintet, és még az egészségtelen falatok utáni vágyakozást is csökkentik. Fontos megjegyezni, hogy ezzel szemben azok a falatok, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak feldolgozott szénhidrátot és cukrot, hamar éhessé, majd kimerültté tesznek minket. De akkor mégis mit érdemes fogyasztanunk az étkezések között?
Ha a fehérje szót halljuk, akkor a legtöbben állati eredetű ételekre, különösen húsokra gondolnak, pedig számos egyéb forrásuk is van. Ilyenek például a magvak, az ezekből készült krémek, a joghurtok, valamint a szójakészítmények is. Nézzünk is néhány konkrét példát!
Kattints a képre, hogy megtudd, melyek ezek a nassolnivalók!
6 magas fehérjetartalmú nassolnivaló
Edamame
Az edamame, más néven szójabab egy szuper, teljes értékű fehérje. Ez azt jelenti, hogy mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza, ami ritkaság a növényi élelmiszerek között. Egy csésze edamame körülbelül 18 gramm fehérjét tartalmaz, így érdemes ehhez nyúlni, ha kívánunk valamilyen nasit. Ma már több helyen kapható fagyasztott változat akár a hüvelyében, akár hántolva – bármelyiket is válasszuk, az elkészítés nem lesz nehéz. Elég csak megfőznünk egy kicsit – annyira, hogy még roppanós legyen –, lecsepegtetni, meghinteni tengeri sóval, és már kész is!
Sült csicseriborsó
A csicseriborsó egyfajta hüvelyes – pontosabban egy hüvelyes növény magja –, amely rendkívül tápanyagdús: magas a fehérje- és rosttartalma, de viszonylag alacsony a zsírtartalma. Egy csésze csicseri több mint 14 gramm fehérjét tartalmaz. A leggyakrabban hummusz formájában fogyaszthatjuk, pedig akkor is remek, ha fűszeres olajban pácoljuk, majd kisütjük.
Sült csicseriborsó recept itt.
Görög joghurt granolával és gyümölccsel
A joghurt tökéletes nassolnivaló, mivel kalciumot, probiotikumokat és sok hasznos fehérjét is biztosít a szervezetünknek. A görög joghurt különösen fehérjedús, 15-20 grammot tartalmaz egy adag. Önmagában persze unalmas lehet, de adhatunk hozzá apróra vágott diót, de granolát is, ami nemcsak az ízét, de az állagát is feldobja, sőt még több fehérjével lát el minket! Még ízletesebbé tehetjük, ha friss bogyós gyümölcsökkel egészítjük ki, így vitaminokat, antioxidánsokat és rostokat is adhatunk a snackhez.
Fehérjeturmix
Ma már számtalan fehérjepor kapható a boltokban, számtalan ízben, így biztosan megtaláljuk a kedvencünket – és ezek is remek fehérjedús nasiként szolgálnak! De ha nem szeretnénk ilyesmit beépíteni az étrendünkbe, akkor mi magunk is készíthetünk fehérjedús smoothie-t. Válasszunk egy tejtípust vagy valamilyen növényi italt, amit kedvelünk, ehhez adjunk valamilyen dió- vagy magféléből készült krémet, görög joghurtot, kefirt vagy akár zabot! Így egyetlen italban többféle fehérjeforrást is egyesíthetünk.
Magvak
Ha minél egyszerűbben és gyorsabban szeretnénk megoldani a nassolást, akkor nyúljunk valamilyen magkeverékhez! A különböző diófélék pontos táplálkozási összetétele kissé eltér egymástól, de mindegyik szuper forrása a fehérjéknek, a rostoknak és az egészséges zsíroknak. Így ha épp sűrű napunk van, csak vigyünk magunkkal egy kis mandulát, kesudiót, diót, brazil diót, földimogyorót, pisztáciát vagy ezek kombinációját az azonnali fehérjelökethez. Nem árt tudni, hogy egy adag földimogyoró 7,31 gramm, egy adag mandula 6,01 gramm, míg egy adag pisztácia 5,73 gramm fehérjét ad hozzá a napi bevitelhez!
Mogyoróvajas falatok
Itthon kevésbé népszerű a mogyoróvaj, pedig nemcsak finom, de szuper fehérjeforrás is. Ráadásul remekül illik az almaszeletekhez, a banánhoz, de még a zellerhasábokhoz is! Sőt, egyesek datolyával is szívesen fogyasztják, ám tartsuk szem előtt, hogy ez igen kalóriadús nassolnivaló!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: