Így pótolhatjuk olcsón a fontos tápanyagokat, ha drága a hús

Az egyre magasabb élelmiszerárak miatt az emberek a bevásárláson is elkezdtek spórolni, ezzel együtt egyre kevesebb hús fogy a henteseknél, pedig egészségünk megtartása érdekében nem szabadna visszafogni a fehérjefogyasztást. Szerencsére több olyan növényi alapanyag is van, amivel pótolhatjuk a hús hiányát.

Bár sokak szerint nem az étkezéssel kell kezdeni a spórolást, egy friss felmérés szerint egyre kevesebb húst és gyümölcsöt vásárolunk az élelmiszerek drágulása miatt. A Fókusz riportjában többek között Havas Dóra gasztroblogger beszélt arról, milyen ételekkel lehet pótolni a húst, ha azt már túl drágának találjuk.

Egy év alatt nagyjából a harmadával drágult a bevásárlás, egy négy fős családnak havi szinten 50 ezer forinttal kerül többe beszerezni az élelmiszereket.

A trappista sajt 95%-kal drágább, mint egy éve, a fehér kenyérért 92, a vajért pedig 87%-kal többet kérnek - ezt az RTL Híradó számolta ki a KSH friss adataiból. A statisztikák szerint a sertéshús ára egy év alatt 22,4 százalékkal nőtt, a baromfihúsé 42,9 százalékkal, a kisebb súlyú marhahús ára pedig 46,6 százalékkal emelkedett.

Havas Dóra szerint nem szabad az élelmiszeren spórolni, hiszen ha állandóan krumplis tésztát eszünk, mert az olcsó, nem kapjuk meg azokat a tápanyagokat, amire a szervezetünknek szüksége van.

Húsmentesen is lehet egészségesen étkezni, sőt! Dr. Breyer Helga a Fókusznak elmondta, az emberi szervezet nem igényel mindennap húst, elég az is, ha hetente csak kétszer-háromszor kerül az asztalra húsétel. A hentesnél érdemes lehet az olcsóbb, csontos vagy egész alapanyagok közül válogatni, a belgyógyász szerint például malacfülből éppen olyan tápláló pörköltet lehet készíteni, mint csirkecombból, de a csontos csirkemellet is könnyen kifilézhetjük.

A fehérjebevitelt például hüvelyesekkel, csicseriborsóval, babbal és lencsével is kitűnően tudjuk pótolni, a téli zöldségekben, sütőtökben, répában vagy céklában pedig rengeteg a vitamin van.

Forrásaink voltak.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...