A tartósításhoz, savanyításhoz a zöldségeken és gyümölcsökön kívül egy fő hozzávalóra van szükség: ecetre. A megfelelő savtartalom elengedhetetlen ahhoz, hogy biztonságosan fogyasztható savanyúságot készíts magadnak, ezen felül pedig érdemes az étkezési ecetnél tovább tekinteni, és más fajtákkal is kísérletezni. Hoztunk néhány tippet, mikor melyik ecet a legjobb választás!
A legfontosabb a biztonság
Ha savanyúságot akarsz konzerválni, a legfontosabb, hogy az ecet savtartalma megfelelő legyen: az 5%-os savtartalom az ajánlott, hogy a kész savanyúság pH-értéke 4,6 alatt legyen. Az 5% alatti savasság vagy ecetsavtartalom nem biztonságos az élelmiszerek tartósításához, mivel akár botulizmushoz vagy más betegségekhez is vezethet.
Ha gyors savanyúságot készítesz, a savasságot mindig szem előtt kell tartanod, hogy az ízek kiegyensúlyozottak legyenek. Hüvelykujjszabályként az 5-6% körüli savtartalommal rendelkező ecet ajánlott otthoni savanyításhoz.
Ha tehát betartod a biztonsági előírásokat, akkor bármilyen ecetet használhatsz? Lényegében igen. Azonban nagyobb sikert érhetsz el, ha az eljárásnak és az ízeknek megfelelő ecetet választasz.
A legjobb a hagyományos savanyításhoz: fehér ecet vagy almaecet
A savanykás és átlátszó fehér ecet nem véletlenül klasszikus, ha az ételek tartósításáról van szó. Általában nagy mennyiségű ecetre van szükség a gyümölcsök vagy zöldségek tartósításához, és a mezei ételecetnél olcsóbbat keresve sem találsz. Az 5%-os ecetsavtartalom ideális választás ilyenkor. Emellett tiszta színe megőrzi a savanyúságok - különösen a világosabb színű alapanyagok, például az uborka és a sárgarépa – élénk színét, klasszikus ízének köszönhetően pedig különböző fűszereket adhatsz hozzá, hogy még izgalmasabb ízprofil kerüljön a befőttesüvegbe.
Az erjesztett almából készült, enyhén gyümölcsös almaecet egy másik gyakori választás. Az almaecetnek mélyebb íze van, ami nagyon jól használható a mártásokhoz, chutneykhoz és hasonló dolgokhoz. Kellemesen savanykás, kerek az íze, viszont a színe mindig egy kicsit zavarosabb lesz, mint a fehér eceté. Szóval ha a prezentálás is fontos, inkább a fehér ecet ajánlott.
A legjobb a hűtőszekrényben történő savanyításhoz: fehér balzsamecet, fehérbor- vagy rizsecet
Az a nagyszerű a hűtőszekrényben történő savanyításban, hogy a savasság visszavételével hagyhatod, hogy az alapanyag íze érvényesüljön, így nem csak a savanyú ropogást érezheted majd.
Mivel itt a biztonság nem szempont, bármilyen ecetet használhatsz, akár házi ecetet is, de az ízeket akkor is érdemes figyelembe venni.
A fehér balzsamecetnek enyhén édes íze van, ami nagyon jól illik a gyors hűtős savanyúságokhoz. A gyümölcsös savanyúságok esetében a magasabb minőségű, különlegesebb ecetek is jó választást jelentenek, így például a fehérborecet vagy a fehér balzsamecet. Mivel ezekből úgysem készítesz óriási mennyiséget, így megérik a befektetést. A fehérborecet vagy akár a vörösborecet jól működik a vörös színű alapanyagokkal.
Az enyhe ízű, világos színű rizsecet egy másik nagyszerű opció, különösen, ha ázsiai ihletésű savanyúságot készítesz. Ne feledd, a rizsecet savtartalma széles skálán mozoghat, 3 és 7% között, ezért, ha nem a hűtőben savanyítasz, akkor legalább 5%-os savtartalommal kell rendelkeznie.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai trükk itt: