Nincs igazság a Földön, az egyik legnépszerűbb köretről ugyanis kiderült, rendkívül egészségtelen a szívre. Egy új kutatás szerint a túl sok finomított gabona fogyasztása ugyanolyan káros lehet a szívre, mint a túl sok édesség.
A The New York Post egy, az irániak étkezési szokásait és egészségi állapotát összegző tanulmányra hivatkozik, melyből kiderült, hogy a finomított gabonafélék, köztük például a fehér rizs fogyasztásából eredhet a korai koszorúér-betegség.
A kutatás mintegy 2500 emberből álló csoportot figyelt, akiknek egy része egészséges volt, másik része pedig koszorúér-betegséggel rendelkezett. Minden résztvevőnek részletesen be kellett számolnia az étkezési szokásairól, hogy a kutatók pontos képet kapjanak arról, milyen gyakran fogyasztanak teljes kiőrlésű és finomított gabonaféléket.
A kutatók megállapították, hogy a finomított gabonafélék nagyobb mértékű fogyasztása a korai koszorúér-betegség fokozott kockázatával, míg a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása a kockázat csökkenésével járt együtt.
A gabonaféléket akkor „finomítják", amikor lisztté vagy darává dolgozzák fel, ami finomabb textúrát és hosszabb eltarthatóságot biztosít, de néhány kulcsfontosságú tápanyagot kiiktat. A fehér rizs esetében bár a magas kalóriaérték megmarad, rost- és tápanyagtartalma alacsony, glikémiás indexe pedig magas lesz, így helyette a szakértők inkább a barna rizs fogyasztását javasolják.
Számos tényező játszik szerepet abban, hogy az emberek miért fogyasztanak több finomított, mint teljes kiőrlésű gabonát… A legfontosabb tényezők közé a gazdaság és a jövedelem, a munkahely, az oktatás, a kultúra, az életkor és más hasonló körülmények tartoznak
– mondta Dr. Mohammad Amin Khajavi Gaskarei, a tanulmány vezető szerzője.
Az olyan étrend, amely nagy mennyiségű egészségtelen és finomított gabonafélék fogyasztását tartalmazza, hasonlónak tekinthető a sok egészségtelen cukrot és olajat tartalmazó étrendhez – folytatta.
A finomított gabonaféléket a szervezet gyorsan lebontja, mivel megfosztották őket a rostoktól, így bár közvetlen fogyasztás után eltelve érezzük magunkat tőlük, hamar újra ránk törhet az éhségérzet, ráadásul vércukorszintünk is növekedésnek indulhat. Idővel a magas vércukorszint károsíthatja az ereket és a szívet irányító idegeket, és plakkok képződését okozhatja az artériák falában.
Az American College of Cardiology és az American Heart Association 2019-es jelentése a szívbetegségek kockázati tényezőinek csökkentése érdekében olyan étrendet javasol, amely a zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonafélék és halak fogyasztását hangsúlyozza.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: