Miért keletkezik fehér hab, amikor csirkehúst főzünk?

Általában gyorsan megszabadulunk a leves felszínén úszkáló fehér habtól – de gondolkodtunk már azon, hogy miért keletkezik, és főleg, hogy biztonságos-e, ha elfogyasztjuk?

Akár a vasárnapi csirkehúslevest főzzük, akár alaplevet készítünk valamilyen más ételhez, a csirkehús alapos megfőzése kulcsfontosságú. Ennek során biztosan nekünk is feltűnt már a víz felszínén kavargó szürkésfehér hab. Mégis mi ez?

Miért keletkezik fehér hab, amikor csirkehúst főzünk?

Nos, ez az anyag alapvetően zsírok, fehérjék és víz keveréke. Ezek mind olyan anyagok, amelyek természetes módon megtalálhatók a csirkehúsban, és amikor nagy lángon főzzük azt, felszabadulnak.

A baromfihúsról köztudott, hogy nagy mennyiségben tartalmaz könnyen emészthető fehérjéket – ezért is olyan népszerű szerte a világon. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy a benne található fehérje könnyen denaturálódik, így az oldható fehérjék könnyen „kimosódnak” a húsból a vízbe. És mivel a hús maga is sok vizet tartalmaz, ez összekeveredik az izomrostokban található fehérjével és kvázi segíti azt kijutni, bele a főzővizünkbe.

Tehát ha ilyesmit látunk, például kezdő konyhatündérként, ne ijedjünk meg, ez teljesen normális, a hús biztonságosan fogyasztható. Ha mégis bizonytalanok lennénk a hús minőségét illetően, használjuk az érzékszerveinket! Ha azt látjuk, hogy a rózsaszín hús, illetve a fehérebb színű zsíros részek más színt vesznek fel, akkor már gyanakodhatunk. Ami a szaglásunkat illeti, ha ammóniát érzünk rajta, akkor már nem biztonságos a fogyasztása. Ugyanez igaz akkor is, ha a felszínén nyálkás maradványokat észlelünk.

Ízletes szárnyas pho

Sokak számára elképzelhetetlen a nem marhából, de legalábbis jó adag disznóból készített pho, én se ettem túl sok emlékezetest. De ennek most vége, mert ez a csirke-kacsa pho ...

Csirke alaplé

Alaplevek közül, a zöldség alaplé mellett, általában csirke alaplé is van nagyobb mennyiségben a mélyhűtőmben. Fél literes egységekben tárolom.

Visszatérve a szürkésfehér habra: mit tegyünk vele?

Nos, általában el szoktuk távolítani a főzés közben. Nem azért, mert veszélyes lenne a fogyasztása, egész egyszerűen csak azért, mert zavarosság teszi a vizet, így a húsleves végül nem lesz szépen fénylő.

Forrásunk volt.


Még több gasztrotipp:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...