Akár a vasárnapi csirkehúslevest főzzük, akár alaplevet készítünk valamilyen más ételhez, a csirkehús alapos megfőzése kulcsfontosságú. Ennek során biztosan nekünk is feltűnt már a víz felszínén kavargó szürkésfehér hab. Mégis mi ez?
Nos, ez az anyag alapvetően zsírok, fehérjék és víz keveréke. Ezek mind olyan anyagok, amelyek természetes módon megtalálhatók a csirkehúsban, és amikor nagy lángon főzzük azt, felszabadulnak.
A baromfihúsról köztudott, hogy nagy mennyiségben tartalmaz könnyen emészthető fehérjéket – ezért is olyan népszerű szerte a világon. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy a benne található fehérje könnyen denaturálódik, így az oldható fehérjék könnyen „kimosódnak” a húsból a vízbe. És mivel a hús maga is sok vizet tartalmaz, ez összekeveredik az izomrostokban található fehérjével és kvázi segíti azt kijutni, bele a főzővizünkbe.
Tehát ha ilyesmit látunk, például kezdő konyhatündérként, ne ijedjünk meg, ez teljesen normális, a hús biztonságosan fogyasztható. Ha mégis bizonytalanok lennénk a hús minőségét illetően, használjuk az érzékszerveinket! Ha azt látjuk, hogy a rózsaszín hús, illetve a fehérebb színű zsíros részek más színt vesznek fel, akkor már gyanakodhatunk. Ami a szaglásunkat illeti, ha ammóniát érzünk rajta, akkor már nem biztonságos a fogyasztása. Ugyanez igaz akkor is, ha a felszínén nyálkás maradványokat észlelünk.
Visszatérve a szürkésfehér habra: mit tegyünk vele?
Nos, általában el szoktuk távolítani a főzés közben. Nem azért, mert veszélyes lenne a fogyasztása, egész egyszerűen csak azért, mert zavarosság teszi a vizet, így a húsleves végül nem lesz szépen fénylő.
Még több gasztrotipp: