Fehér foltok a körmön – nem azt jelentik, mint amit eddig gondoltál!

Mindenkinek jelentek már meg fehér foltok a körmén, aminek sokan sokféle jelentést tulajdonítanak. Most eláruljuk, mi is okozza ezeket valójában, és mit tehetsz a megelőzésükért!

Ha fehér folt a körmön, akkor kalciumhiány! Vagy mégsem? A helyzet bonyolultabb annál, hogy ha épp lemerültek a szervezet kalciumraktárai, akkor fehér foltokat produkál a körmökön. Ezért bármilyen egészséges is kilóra enni a fodros kelt a kalcium utánpótlására, sajnos nem lesz elég a fehér foltok eltüntetésére: legtöbbször ezeket a körömágy sérülése okozza, és nem feltétlenül jeleznek hiányt.

A köröm fehér elszíneződésének orvosi megnevezése leukonychia - a leuko fehéret jelent, az onyx pedig körmöt vagy karmot más esetben görögül -, és többféle típusa létezik:

  • keresztirányú leukonychia: amikor vízszintes fehér vonalak jelennek meg a körmön.
  • hosszanti leukonychia: amikor egy fehér csík vezet végig a köröm aljáig.
  • pontszerű leukonychia: amikor apró fehér foltok láthatóak a körmön.

Mi okozza ezeket a fehér foltokat?

Közvélekedés, hogy a foltokat vitaminhiány okozza, ám ez nem minden esetben van így. A körömágy sérülésekor keletkeznek ezek a foltok valamilyen trauma hatására, lehet ez valamilyen megterhelő munka vagy gyakori manikűr. Azoknál, akik sokat rágják a körmüket, szintén jelen vannak ezek a foltok.

Emellett állhat ásványianyag-hiány a háttérben. Legtöbbször a cinket vagy a kalciumot emlegetik ilyenkor, pedig ezek a ritkább esetek. Kis százalékban valamilyen szívbetegség, veseelégtelenség, pikkelysömör vagy ekcéma okozza.

getty

A foltok megjelenéséből lehet arra következtetni, hogy mi okozta őket. Például egy sérülés okozhat nagy fehér foltot a köröm közepén. Az allergiás reakció miatt ezzel szemben sok apró kis pötty jelenik meg. Nagyon ritkán, de előfordulhat, hogy mérgezés vagy valamilyen gyógyszer okozza a foltokat. Alapvetően ártalmatlanok ezek a foltok, de ha nem múlnak el vagy rosszabbak lesznek, akkor érdemes orvoshoz fordulni velük.

Miként lehet megelőzni őket?

A körömrágáson túl, amiről tudatosan le lehet szokni, a foltokat észrevétlen (fizikai) traumák okozzák, mint például ha beverjük a körmünket az ajtófélfába, amit nem lehet kikerülni A foltok azonban nagyobb eséllyel jelennek meg, ha a köröm vékony, és kevésbé védi a körömágyat. Különböző krémekkel, olajokkal lehetséges hidratálni és megerősíteni a kutikulát és a körömágyat.

getty

Mi a helyzet a kalciummal?

A legtöbbször a kalciumhiány merül fel a fehér foltok esetén, de nem ennyire direkt a kapcsolat. A foltot magát a trauma okozza, de ha gyenge a köröm, például a kalciumhiány miatt, akkor nagyobb eséllyel jönnek elő és látványosabbak ezek. Amúgy sem árt elegendő vitamint és ásványi anyagot a szervezetbe juttatni az ételekkel, de így a bosszantó foltok is megelőzhetőek. A protein, egész pontosan a keratin szintén fontos a megfelelő körömnövekedés szempontjából. A cink is nagyon jót tesz a körömnek, az utánpótlására nagyon jó a tökmag, spenót és répa, a keratint pedig halból, hüvelyesekből és olajos magvakból lehet remekül bevinni a szervezetbe.

Chilis tökmag

Néhány hete, egy vendégségben ettem először ilyen csípős pirított tökmagot, egy kedves barátunk készítésében. Finom rágcsálnivaló.

Joghurtos spenótsaláta

Ezzel a nagyon gyors, de mégis különleges spenótsalátával nagy sikereket lehet aratni társaságban. Pirított fenyőmaggal megszórva pedig egyszerűen fenomenális!

A körmök állapota utalhat betegségre?

Igen, a körmökön végbemenő változás utalhat valamilyen betegségre is. A töredezett körmök például a kemikáliák jelenlétére utalhatnak (például azokra, amik a tisztítószerekben vannak), vagy pikkelysömör, esetleg a pajzsmirigy problémák állhatnak a hátterében, ugyanakkor a visszatérő trauma, így körömrágás is okozhatja. A sárga színű körmök gombás fertőzésre utalhatnak. Összességében elmondható, hogy ha valamilyen drasztikus változás megy végbe a körmökön, ajánlott tenni egy látogatást az orvosnál.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Szerző: Szász Nóra

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...