Nem kell mindig a fedő alatt főzni: útmutató az edények lefedéséhez

Rengetegszer hallhattuk már azt a tanácsot, hogy fedővel gyorsabban megy a tésztafőzés. A fedő használata a konyhában tényleg nem mindig egyértelmű, ezért most hoztunk egy kis segítséget hozzá.

Fedő nélkül vagy fedő alatt főzni: ez itt a nagy kérdés. És attól függően, hogy éppen milyen fogást készítünk, a válasz meglepően eltérő lehet. Nem mindegy ugyanis, hogy engedjük-e párologni az edényben lévő ételt: valamikor szüksége van a nedvességre, egyes esetekben azonban kerülendő. Lássuk, mit érdemes fedő alatt főzni, és mit nem!

Nem kell mindig a fedő alatt főzni: útmutató az edények lefedéséhez

Mindig fedjük le ezeket

Ezekben az esetekben azért van szükség a fedőre, hogy benntartson valamit: jelen esetben hőt és nedvességet.

A hőre akkor lehet szükségünk, amikor forralunk: levest, vizet tésztafőzéshez vagy zöldségek blansírozásához. Ilyenkor energiát és időt spórolhatunk, ha a fedőt a fazékra tesszük. Bármilyen folyadék gyorsabban eléri majd a forráspontját egy ilyen környezetben.

Ha a nedvességet szeretnénk megőrizni, szintén használjunk fedőt. Például párolás esetében, vagy akkor, ha a leves, főzelék vagy szósz már kellően sűrű. Mivel zárt környezetet hozunk létre, már nem fog több vizet veszíteni az étel, olyan sűrű marad, amilyennek szeretnénk.

A párolás módszere is ezen alapul: az így elkészített ételek a gőzben (vagyis egyszerre forró és nedves levegőben) tökéletesen puhára főnek, anélkül, hogy kiszáradnának. Nemcsak a zöldségek, de a keményebb húsok is omlósak lesznek így.

Párolt marha zsemlyepofésznivel

Rézi néni 1878-as Szegedi szakácskönyvéből való a recept. Az étel eredeti neve: marhahus divatosan. Bár már inkább hagyományosnak nevezném, de nem is ez a lényeg, hanem a ...

Sose fedjük le ezeket

Ezzel szemben vannak alkalmak, amikor elhagyhatjuk, sőt, el is kell hagynunk a lefedést. Ilyen lehet egy szósz vagy mártás redukálása, azaz sűrítése: ahogy a víz elpárolog, az ízek egyre koncentráltabbak lesznek a fazékban.

Ha azt szeretnénk, hogy a levesünk vagy ragunk sűrűbb legyen, esetleg nem vagyunk elégedettek az ízek erejével, hagyjuk egy kis ideig fedő nélkül rotyogni.

Hús- és halszeletek

Az előző pontban olvashattuk, hogy a fedő benntartja a nedvességet is. Azonban van, amikor ezt el kell kerülnünk. Egy hússzelet vagy halfilé külsejének lepirításához nagyon magas hő kell, és minél kevesebb nedvesség.

Amikor pára alakul ki az edényben, megakadályozza, hogy aranybarna, karamellizált réteg süljön az ételre, ezért kerüljük el minden áron a lefedést.

Stir fry

A stir fry módszernek is intenzív, tartós forróságra van szüksége ahhoz, hogy minden alaposan megpiruljon. Itt is minél kevesebb nedvességet adjunk a serpenyőhöz, semmiképpen se fedjük le.

Zöldséges stir fry

A Stir frying, más néven keverve pirítás, egy Kínából származó főzési technika, de a kifejezést (Stir Fry), elterjedtsége miatt, manapság már a kész ételekre használják. Lényege a ...

Elindult a Nagy Tavaszi Receptversenyünk, melyen minden receptbeküldő nyer!

Lássa és tesztelje a te főztödet az egész ország! 2021. április 26. és május 23. között töltsd fel a kedvenc tavaszi fogásod receptjét az egyszerűsített receptfeltöltés segítségével, és Nosaltys vászontáskával jutalmazunk – további nyeremények is várnak!

Nézd meg a részleteket, hogy te is részese lehess a kikeleti megújulásnak!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Tanuljunk minden nap valami újat a konyhánkról:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...