Készítsd el a levest, amitől olyan erősek lesznek a favágók

Hallottatok már a favágó levesről? Esetleg kóstoltátok? Ha ez utóbbi kérdésre igen a válasz, akkor tudhatjátok, hogy miért is olyan kedvelt ez a fogás, és hogy miért nem kell utána az embernek se második, se desszert.

Egy étel neve sokat elárulhat annak jellegéről, lásd: pásztortarhonya, gulyásleves, ésatöbbi. Egyrészről sejtet valamennyit az eredettörténetből, másrészt arra is utalást tesz, hogy milyen fogásra számíthatunk, és mennyire fogunk vele jóllakni. Nos, a favágó leves is ilyen, és ugyan az eredet terén nem vagyunk mindenben biztosak, a laktatósági faktor bizony nem hagy maga mögött kétségeket. Egy nagy tál favágó leves után valószínűleg tényleg neki tudnánk esni egy öles fenyőnek, persze, csak a megérdemelt csendes pihenő után.

A favágó leves receptjéért kattints a képre!

Zsíron indul a szalonna

Már az is sokat elárul erről a levesről, hogy a hozzá szükséges szalonnát némi zsíron pirítjuk meg. Igen, ez egy tartalmas fogás lesz, ez nem is vitás. Az erős kezdés után kerül még bele sertéslapocka is, tovább fokozva az élményt.

Mindez tényleg igen tartalmassá teszi a levest, ezért akár egy nagy tányér is elég lehet belőle.

A favágó leves receptjéért kattints a képre!

Egy kis zöldség mutatóba'

A répa, fehérrépa és krumpli sok magyar leves elmaradhatatlan alapanyagai, és bizony itt sem hagyjuk ki őket. Kerül a levesbe rendesen zöldség, ettől még gazdagabb jelleget kap az étel, és talán valamennyi fellélegzést is jelent a szalonna- és húskockák belapátolása között.

Házi csipetkét érdemel

És ha mindez még nem lenne elég, a favágók a csipetkét is nagyon szeretik, ezért kértek belőle rendesen a levesbe. Ez a tésztaféle házilag elkészítve a legjobb és legfinomabb, nagy szerencsénkre pedig nem is bonyolult.

A favágó leves receptjéért kattints a képre!

A rusztikusan lecsipkedett daraboknak nem kell tökéletesnek lennie, épp ez a csipetke szépsége: mindannyian úgy formázhatjuk, ahogy csak szeretnénk.

Készítsünk gazdag favágó levest!

Hozzávalók a csipetkéhez:

200 g finomliszt, 2 db tojás, 1 db tojássárgája, 1 csipet só

Hozzávalók a leveshez:

150 g kenyérszalonna, 2 ek mangalica zsír, 500 g sertéslapocka, 1 nagy fej fehér hagyma, 7 g fokhagyma, 3 ek füstölt pirospaprika, 1 ek őrölt fűszerkömény, 4 ek sűrített paradicsom, 2 ek finomliszt, 3 közepes db sárgarépa, 2 közepes db fehérrépa, 3 közepes db burgonya, 250 g csiperkegomba, 1 l alaplé, 1 csokor petrezselyem, só ízlés szerint, bors ízlés szerint

A csipetkéhez a hozzávalókat alaposan összegyúrjuk, majd két ujjunkkal kis falatokat csipkedünk a tésztából, amit kicsit összesodrunk, és egy tálba gyűjtünk. Miután elkészültünk ezzel, belisztezzük és felhasználásig félretesszük.

A kenyérszalonnát apró kis kockákra vágjuk, majd egy nagy lábasban két evőkanál zsíron lepirítjuk. Hozzáborítjuk a felkockázott lapockát, és tovább pirítjuk.

A favágó leves receptjéért kattints a képre!

Ezt követően mehet bele a finomra vágott hagyma és fokhagyma, majd a fűszerpaprika, a fűszerkömény. Sóval és borssal ízesítjük. Végül beletesszük a sűrített paradicsomot is. Ezt a gazdag, masszív húsalapot jól összefőzzük.

A felkarikázott répát és fehérrépát is hozzáadjuk, majd megszórjuk az egészet liszttel, elkeverjük, felöntjük alaplével, és addig főzzük, amíg a lapocka és a gyökérzöldek félig megpuhulnak.
Ezt követően mehet bele a kockára vágott burgonya, majd 5-6 perc múlva a cikkere vágott gomba és az előzőleg elkészített csipetke. Kb. 10-12 perc alatt készre főzünk mindent.

A favágó leves receptjéért kattints a képre!

Végezetül szórunk a levesbe frissen aprított petrezselymet és friss kenyérrel és/vagy tejföllel tálaljuk.

A favágó leves receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra


Még több recept Flórától:

Címlapról ajánljuk

További cikkek