A toszkán focaccia nem túl magas, belül puha, kívül kemény, mint egy büszke olasz férfi. Élvezet, ahogy roppan a fogunk alatt. Nem cifrázzák túl külcsínre, inkább szendvicset készítenek belőle, és beltartalomban adnak nagy értéket hozzá. Korábban készítettem már rozmaringos-szőlős, paradicsomos, tavaszi és megannyi focacciát, de amikor a luccai Caffè Santa Zita reggeli szendvicse elém került, tudtam, egy új fejezet indult a focaccia-időszámításban. Nézzétek meg ezt az egyszerű receptet, amihez ajánlok egy pár ízkombinációt.
Schiacciata
A toszkán schiacciata egy ropogós és lágy focaccia, mely eszméletlen jó állagát a magas hidratáltságnak köszönheti. Itt sem 00-ás „pizza” lisztet, sem semolinát nem adnak a tésztához, a sima „0”-ás kerül bele, ami nálunk körülbelül a sima finomlisztnek felel meg, azaz a BL55-ösnek. Leginkább nem magában, hanem szendvicsként kínálják: felvágottakkal, sajtokkal és zöldségekkel töltik meg. Friss élesztővel készül, ezért és a sok hozzáadott víz miatt a kelesztés több időbe telik, de megéri rászánni azt a pár órát!
Tudtad?
Ezek az olasz liszttípusok: tipo 00, tipo 0, tipo 2, és teljes kiőrlésű „integrale” liszt, minél magasabb a szám, 00-tól a teljes kiőrlésűig, annál magasabb a liszt ásványianyag-tartalma, és erőteljesebb, sötétebb az színe. Könnyű tésztákhoz, mint a kenyér, a pizza és a focaccia minél halványabb, finomítottabb lisztet használnak.
Focaccia-szendvics
Egy szabály létezik: a tölteléknek mindig nagyon bőségesnek kell lennie! Főszerepet kapnak a pácolt sonkák, krémek vagy krémes sajtok, néhány friss vagy pirított zöldség, a paradicsommal az élen, és a bazsalikom, avagy a rukkola.
Ízkombinációk
- pármai sonka – buffala – friss bazsalikom
- sajtkrém – sonka v. füstölt lazac – saláta
- paradicsom – mozzarella – rukkola
Lupini
Ez a babféle úgy néz ki, mint ha egy órás, mutáns kukoricaszem lenne, amire valaki még rá is taposott, így palacsintává lapult. Olyan így leírva, minta csúnyának tartanám, pedig nagyon is szépnek gondolom. Előfőzött állapotban, sós vízben kapható üveges kiszerelésben és kis tasakokban, ha csak egy salátára valót szeretnénk vásárolni belőle. Olaszországi bevásárlások alkalmával már sokszor megakad a szemem rajta, és most hagytam magam elcsábulni, vettem két adagot belőle. Az egyikből valóban sali, a másikból pedig zöldséges-babos vegán fasírt készült.
Tudtad?
Csillagfürt növényen terem a lupin vagyis a farkasbab (lupinus, lupo – magyarul farkas). A növény maga akár nyolc méter magasra is megnőhet, régen azt tartották róla, hogy a csillagokból gyűjti azt a sok tápanyagot, ami a termésében megtalálható.
A farkasbabot magas fehérjetartalma miatt főként hús és tojás helyettesítésére használják, de megfelelő körültekintés mellett gluténmentes étrendbe is beilleszthető.
A magokból lisztet őrölnek, amiből 2 kanál kis vízzel elegyítve felel meg egy tojásnak. Ezen kívül még pótkávét is készítenek belőle.
Lupinis saláta
A lupinis saláta készítésekor nincs más dolgunk, mint hogy a konyhakész babot egy jól összeállított, zöld salátalevelekből, datolyaparadicsomból, magas minőségű olajbogyóból és más finomságokból álló alapra szórjuk. Citrom nagyon kell hozzá, vagy reszelt héj vagy citromlé, nálam a frissen kevert vinaigrette-tel együtt került hozzá.
Lupinifasírt
Cukkini, sózás után szigorúan kifacsarva, hogy ne áztassa szét a golyókat, kápia és többféle hagyma kerül az összepürézett farkasbab mellé. Főtt burgonya és egy-két kanál liszt tartja össze, utóbbit alternatív lisztekkel is helyettesíthetjük. Nem kell hozzá són kívül semmi fűszer, a zöldségek megadják a savát-borsát. Életetek egyik legjobb zöldségfasírt-élményében lehet részetek, ne fosszátok meg magatokat tőle!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több különleges étel, amit kipróbálhatsz otthon: