A vas nélkülözhetetlen tápanyag az emberi test számára, az oxigéntárolásban és -szállításban van szerepe. A szervezetünkben egy fontos fehérjéhez, az oxigén szállításáért felelős hemoglobinhoz kapcsolódik. Vasat tárolunk a májban, az izmainkban, ezen kívül még egyes enzimek összetevőjeként van jelen.
A vashiány tünetei
A vashiánynak több, nem specifikus tünete van. Ezek közé tartozik a hajhullás, a sápadt bőr, a krónikus fáradtság, rendszeres fejfájás, gyengeségérzet, szédülés, akár ájulás is, de lehet jele az alacsony vérnyomás vagy a szapora szívverés is. Járhat figyelem- és koncentrációzavarral, a fizikai és szellemi teljesítőképesség csökkenésével.
A vashiány okai
A vashiány kialakulásnak több oka is lehet.
- Az étrendünket tekintve előfordulhat, hogy elégtelen a vasbevitelünk, pl. ha kevés húst fogyasztunk, esetleg ezeket teljesen mellőzzük az étrendünkből, pl. vegán táplálkozás vagy szélsőséges diéták esetén.
- Vannak olyan élethelyzetek, amikor fokozott a szervezetünk vasbeviteli-igénye. Ilyen pl. a gyermekkor, a várandósság, a szoptatás ideje, az időskor, illetve a rendszeres fizikai aktivitás, a sportolás.
- Külön figyelmet igényelnek azok az élethelyzetek, amikor fokozott a vérvesztés - nők esetében a menstruáció miatt eleve magasabb a vasszükséglet, de műtétek, vérzéses betegségek esetén is oda kell figyelni.
- Csökkenthetik a táplálékkal elfogyasztott vas felszívódását egyes krónikus betegségek, mint pl. a gyulladásos bélbetegségek (Crohn, colitis ulcerosa), egyes ételallergiák, a cöliákia, a laktózintolerancia.
A vashiány megállapítása és kezelése
A vashiány megállapítása és gyógyszeres kezelése orvosi feladat, a fenti tünetek észlelésekor forduljunk kezelőorvosunkhoz! A terápia általában étrendi és gyógyszeres, illetve a kiváltó okok feltérképezése és megszüntetése.
Hogy biztosíthatjuk a megfelelő vasbevitelt?
Legjobban hasznosuló vasforrások a vörös húsok (marha-, borjú-, sertés-, vadhúsok) és belsőségek közül a máj. A növényekben, például a teljeskiőrlésű gabonafélékben, hüvelyesekben, olajos magvakban, diófélékben található vas az állati eredetű vashoz képest fele-harmada részben hasznosul. Viszont a növényi vas felszívódása egyidejű C-vitamin-fogyasztás mellett négyszeresére növelhető, tehát a magas C-vitamin-tartalmú gyümölcsök fogyasztásával már harcolhatunk a vashiány ellen. Ilyenek pl. a kivi, a citrusfélék, illetve nyári szezonban a fekete- és a piros ribizli, a szeder.
Ne vegyük félvállról!
A vashiány nem csak egy csillag a vérképünkön, mindenképp orvosolandó hiánybetegség. A kezeletlen vashiány az egyre súlyosbodó tüneteken túl gyermekeknél a szellemi fejlődés elmaradásához, várandósoknál koraszüléshez vezethet. Lényeges, hogy kiderítsük a vashiány okát és azt is kezeljük, táplálkozásunkon pedig változtassunk a javulás érdekében!
Ezeket olvastad már?
Rákattantál a zöldségchipsekre? Dietetikus szakértőnk most lerántja róluk a leplet
A zöldségekből készült snackek, chipszek népszerűsége rohamosan nő napjainkban. De vajon tényleg jó választások ezek, ha egészséges uzsonnát szeretnénk?
Bodon Judit dietetikusErre az 5+1 dologra figyelj, ha kipróbálnád a növényi alapú...
A növényi étrend valóban jó hatással lehet az egészségedre, de csak, ha jól csinálod. Ezeket kell mindenképpen szem előtt tartanod!
HirdetésVégre egy gluténmentes hely, ahol újra átélheted a klasszikus pékségek...
Sokaknak van negatív véleménye a gluténmentes termékekekről. A Free ledönti az előítéleteket, mert a pékáruik legalább olyan jók, ha nem jobbak, mint egy hagyományos pékségé.
Fenes Gábriel