Fájdalmas fürdőszobai titkaink

Hasi panaszokkal élő barátnőm anno felsóhajtott: "De jó, hogy veled erről is lehet őszintén beszélni!" Hogy miről? Megtudod, ha tovább olvasol!

Az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri tünet a szorulás, székrekedés. Van, akinél csak időszakosan fordul elő, van, akinek az egész életét megkeseríti, van, akinél enyhébb, de van, akinél komoly fájdalmakat okoz. Az esetek túlnyomó részében életmódbeli változtatással enyhíthetők a tünetek, és helyrehozható bélrendszerünk egyensúlya.

Mikor beszélünk a székrekedésről?

Hivatalosan akkor, ha a székletürítés heti háromnál ritkábban fordul elő, vagy nehéz, fájdalmas. Ennek a tünetnek számtalan oka lehet, amelyek közül az egyéni hajlam mellett a leggyakoribb ok a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód. Amellett, hogy szorulásos állapotban a közérzetünk sem túl jó, a nehéz székletürítés sérüléseket okozhat végbelünkön, a nem megfelelően ürülő széklet pedig károsíthatja vastagbelünk falait, amelyek a későbbiekben már komoly panaszokat (fájdalom, gyulladás) okozhatnak.

Hideg uborkaleves 3.

A napokban nálunk 32-35 fok van, ilyen melegben csak hűs és könnyű ételeket, italokat kívánok -kivéve, amikor nem. A cayenne bors és a Jalapeno paprika egy kis plussz, hogy ne a szokásos ...

Mire figyeljünk, ha nehéz a dolgunk?

  • Fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt! Ezek élelmirost-tartalma ugyanis segíti a belek mozgását, táplálja a bélben élő baktériumflórát, így tartja rendben a bélrendszer egyensúlyát. Reggelihez, vacsorához együnk friss zöldséget nyersen, tízóraira, uzsonnára válasszunk gyümölcsöt, gyümölcssalátákat. Ebédre döntsünk a zöldség(krém)levesek mellett, köretnek fogyasszunk párolt zöldséget vagy friss zöldségekből salátát. Fontos, hogy napi 50-70 dkg gyümölcs/zöldség szerepeljen az étrendben!
  • Szintúgy bélflóránk támogatására keressük az élőflórás joghurtokat, kefireket a boltok polcain! Igyunk reggelire, tízóraira 1-1 pohárral, vagy készítsünk belőlük ízletes gyümölcsturmixokat!
  • Fogyasszunk magas rosttartalmú gabonapehelyből készült müzliket, müzliszeleteket. Joghurtunkba, kefirünkbe szórjunk búza- vagy zabkorpát, de tehetjük ezeket gyümölcs- vagy zöldségsalátánkra, turmixunkba is.
  • Kerüljük a székrekedést okozó ételeket, mint például a csokoládé, a kakaó, a banán!
  • Gyakran együnk keveset! Étkezzünk napi 4-6-szor, így nem terheljük túl a szervezetünket, ugyanakkor folyamatos, kiegyensúlyozott munkát adunk neki.
  • Igyunk legalább napi 2-2,5 l folyadékot! Illesszük étrendünkbe a frissen préselt gyümölcsleveket, amelyek rosttartalma szintén pozitív hatású!
  • Mozogjunk rendszeresen, így javítva szervezetünk, beleink vérkeringését!

Fontos! Ha székrekedésünk hosszabb ideig fennáll, mindenképpen forduljunk problémánkkal háziorvoshoz, gasztroenterológushoz.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...