Nincs időd (vagy kedved), hogy megvárd, amíg kiolvad a fagyasztott hal? Gond egy szál se, ez sem gasztrobűntett, mindössze az alábbi 5 tippet kell hozzá betartanod, ahhoz, hogy seperc alatt elkészíthesd a fagyasztóból kivett halat.
5 egyszerű tipp a fagyasztóból kivett hal elkészítéséhez
Ne feledd, hogy egyes halfajtákat könnyebben tudsz fagyasztott állapotban megsütni, mint másokat
Azt gondolhatod, hogy az olajosabb halak (lazac, kardhal) a legalkalmasabbak a fagyasztott állapotból való sütésre, pedig a sovány halak (tőkehal, tilápia, sügér, fűrészfogú sügér és laposhal) sokkal jobbak erre a célra. Ennek oka, hogy utóbbiaknak gyakran alacsonyabb a nedvességtartalmuk, így kevésbé valószínű, hogy átáznak a sütés során. Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet lazacot vagy más olajosabb halat fagyasztott állapotában megsütni, csak ügyelj arra, hogy kövesd a további lépéseket.
A kisebb filékkel kezdj
Egy másik dolog, amit szem előtt kell tartani, az a fagyasztott halfilé mérete. Inkább a kisebb filéket válaszd, és kerüld a nagy darabokat, például a lazac egész oldalát. Itt az a legnagyobb veszély, hogy míg a szélük ropogós lesz, a belsejük nem sül át teljesen. Készítsd el ezt: vajban sült lazac, írós-fokhagymás édesburgonyapürével és citromos spenóttal.
Válaszd ki a legmegfelelőbb eljárást
Egyes módszerek alkalmasabbak arra, hogy a halat rögtön a fagyasztóból kivéve elkezdd feldolgozni. Ennek oka, hogy a fagyasztott hal főzés közben hajlamos sok nedvességet engedni, így például a serpenyőben sütés nem ajánlott az elkészítésére. Ahelyett, hogy a hal a serpenyőben megbarnulna, és ropogósra sülne, a főzés közben felszabaduló víz miatt párolódni fog, ami megakadályozza a barnulást. Maradj inkább a sütésnél, grillezésnél, párolásnál vagy buggyantásnál. Ez utóbbi kettő az egyik legegyszerűbb és legkönnyebb módja a fagyasztott halfilé elkészítésének, amitől zsenge, finom lesz.
Gyorsan öblítsd át a fagyasztott halat, és alaposan szárítsd meg
Ha a sütést vagy a grillezést választod, és biztosra mennél a hal bebarnulását illetően, a filéket sütés előtt gyorsan öblítsd le hideg vízzel. Ez eltávolítja a filé külső oldalán lévő vékony jégkristályréteget, amely egyébként megakadályozná a külső barnulást. Miután leöblítetted őket, alaposan szárítsd meg a halfiléket egy papírtörlővel, hogy biztosan eltávolítsd a plusz nedvességet. Próbáld ki ezt a finomságot: krémes toszkán lazac.
Készülj fel, hogy fel kell áldoznod a bőrt
Előre szólunk, hogy mivel a fagyasztott halfilé főzés közben sok nedvességet ad le, a végén nem fogsz olyan tökéletesen ropogós bőrt kapni, mintha friss vagy felolvasztott halfilével dolgoznál. Bármilyen trükköt is vess be, bármennyire is figyelj rá elkészítés közben, a bőr végül puha és erőtlen lesz. Emiatt, ha a fagyasztott filé bőre még rajta van, akkor vagy távolítsd el főzés előtt (ha ez nem túl nehézkes), vagy egyszerűen készítsd el a filét bőrrel együtt, és majd a végén távolítsd el. Ha valóban ropogós bőrű halfilét szeretnél, akkor jobban jársz, ha hagysz időt arra, hogy a hal felolvadjon, és csak utána sütöd meg.
Számíts rá, hogy hosszabb ideig fog tartani a főzés
Ha olyan receptet választottál, amiben friss vagy kiolvasztott filét írnak, de fagyasztottat használsz, akkor kalkulálj azzal, hogy némileg hosszabb lesz a főzési idő az előírtnál. Érthető módon, ebben az esetben a hal belseje fagyott, és ezért kicsit hosszabb időbe telik, amíg az is felforrósodik és teljesen átsül. Ha például a recept szerint a friss filét 15 percig kell sütni, akkor a fagyasztott filé legalább 20 percet fog igénybe venni. Ha nem vagy biztos benne, hogy a hal a közepén teljesen átsült-e, akkor szúrj egy hőmérőt a közepébe. Ha legalább 63 fokot mutat, akkor a hal kész. Készítsd el ezt a fenséges gyömbéres-szójaszószmázas lazacot.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Biztonságos sütés és főzés a konyhában: