A tudatos fogyasztás különösen hasznos kelléke lehet otthonunkban egy fagyasztó. Elkerülhető vele például az ételpazarlás. Hiszen akár főtt ételt is remekül lefagyaszthatunk benne későbbre, ahelyett, hogy kidobnánk, akár friss alapanyagot – zöldséget, gyümölcsöt – is tárolhatunk benne, ha azt látjuk, hogy a rendelkezésre álló mennyiség előbb fog megfonnyadni, mint elfogyni. Sőt, az időgazdálkodásunkat is támogathatja a mindennapokban, ha az ún. „batch főzés” módszerét alkalmazzuk, és előre lefőzünk többféle ételt, melyeket lefagyasztva, később gyorsan meleg ételt varázsolhatunk az asztalra. A kombinált hűtők fagyasztórekeszei is nyújtanak erre megoldást, viszont egyes háztartásokban az általuk biztosított kapacitás kevésnek bizonyulhat. Ekkor válik hasznossá a fagyasztó. Hogy melyiket érdemes választani, abban segíthet a Tudatos Vásárlók Egyesületének legfrissebb terméktesztje.
Ezúttal 8 márka – Beko, Bosch, Gorenje, Hisense, Liebherr, Miele, Siemens, Whirlpool – 18 fagyasztóját tesztelte a Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben.
Az alábbi 7 fő vizsgálati szempont szerint értékelték a termékeket
(Az értékelések különböző súllyal számítottak bele a végső pontszámba)
- Fagyasztási hatékonyság (35%)
- Energiafogyasztás (22%)
- Használhatóság (12%)
- Ajánlott hőmérsékletbeállítás pontossága (10%)
- Optimális hőmérsékletibeállítás pontossága (10%)
- Szigetelés, hőtartás (6%)
- Hőmérséklet stabilitás (5%)
A fagyasztók háromféle típusát különböztetjük meg:
Fagyasztóládák
A fagyasztóládák nagyobb alapterületet foglalnak el, mint az álló fagyasztók (átlagosan 110-140 cm szélesek és 70 cm mélyek), ezért az olyan házakban, lakásokban élőknek
javasolt leginkább, akiknek van pincéjük vagy kamrájuk. Fontos figyelni a minimális és maximális hőmérsékletre is a helyiségben, ahol a készüléket tárolni tervezzük. A fagyasztóládák legnagyobb előnye a térfogatuk, ami akár 600 l is lehet. Egy nagy, nyitott belső térrel rendelkeznek, fix polcok vagy fiókok nélkül, maximum tárolókosarakkal ellátva. Ez lehetővé teszi, hogy maximálisan kihasználjuk a belső terét, viszont megnehezítheti a hozzáférhetőséget, pl. az alul tárolt élelmiszerekhez. Egy Gorenje és egy Liebherr terméket vizsgáltak a tesztelés során. A tapasztalatok szerint:
- Ezek a fagyasztóládák kiválóan szigeteltek, keveset fogyasztanak, áramszünet esetén az élelmiszerek hosszabb ideig maradnak bennük lefagyasztva. Stabil hőmérsékletet tartanak és a termoszbeállításaik is pontosak.
- A fagyasztási hatékonyságuk gyengébb, vagyis kifejezetten hosszú ideig tart a behelyezett élelmiszer kellő hőmérsékletűre való fagyasztása. Ez róható fel esetleges gyengeségüknek, illetve még néhány használhatósági szempont, mint például a programozási lehetőségek limitált volta.
Fagyasztószekrények
A keskenyebb (átlagosan 60 cm széles és 55 cm mély) álló fagyasztók vagy fagyasztószekrények bárhová beszerelhetők. Térfogatuk max. 200-400 l között mozog. Ugyanolyan méretűek, mint a klasszikus hűtőszekrények, így a konyhában is elhelyezhetők. Ez a típus polcokkal, fiókokkal és rekeszekkel ellátott, amelyek megkönnyítik az élelmiszerek rendszerezését és elkülönítését, így könnyebb és gyorsabb lesz a hozzáférés. Gyakran drágábbak, mint a fagyasztóládák, kialakításuk és kiegészítő funkcióik miatt. Egy átlagos háztartásban erre lehet a leginkább szükség, ezért ebből tesztelték a legtöbbet, 14 darabot.
- A legjobb értékelést a fagyasztási teljesítmény tekintetében egy Liebherr és egy Hisense fagyasztószekrény kapta, de ezek az eredmények sem kiemelkedőek.
- Energiafogyasztás tekintetében nagy a szórás közöttük, így érdemes pontosan tájékozódni.
- Általánosságban könnyen használhatóak és tisztíthatóak voltak a tesztelt termékek. Kivétel a Whirlpool egyik modellje, mely a leggyengébb értékelést kapta ebből a szempontból a tárolóhelyek nehéz hozzáférhetősége miatt.
Pult alatti vagy feletti fagyasztók
Megjelenésben a hűtőszekrényhez hasonlítanak, nagyjából fele olyan magasak, mint egy klasszikus álló fagyasztó, és csak 30-100 literes térfogatúak. Olyan esetben lehet hasznos, ha sima hűtőnk van otthon, melynek nincs fagyasztó része, vagy egy kis kiegészítésre van csak szükségünk a kombinált hűtőnk fagyasztó rekeszei mellé. Ebből a típusból is 2 terméket vizsgáltak, egy Bosch és egy Liebherr készüléket.
- Az egyik átlagára nagyságrendileg a másik termék fele volt a tesztelés idején. Az eredményekben azonban ez nem mutatkozott meg. Mindkettő kiemelkedő értékelést kapott. A kedvezőbb árú bizonyult a kettő közül a jobbnak a tesztelési szempontok szerint.
- Ennek a két terméknek a kevés gyengesége közé tartozik, hogy a hőtartásuk az átlagosnál gyengébb, 9, 10 óra elteltével melegedtek -9 °C-ig.
Minden terméknek vannak erősségei és gyengeségei is. Fontos, hogy a saját szempontjaink figyelembevételével döntsünk vásárlás előtt. Ebben segítenek a Tudatos Vásárlók Egyesületének terméktesztjei.
A teljes teszt éves előfizetéssel megtekinthető itt.
MIÉRT FIZETŐS AZ EREDMÉNY?
Az International Consumer Research & Testing (ICRT) 1990-ben létrehozott, egységes sztenderdeket követő termékteszteléssel foglalkozó szervezet. A célja az, hogy megalapozott információkkal segítse a vásárlókat. A hálózat fogyasztóvédelmi szervezeteket fog össze Európából és a világ minden tájáról. Minden tagja reklámmentesen, gyártóktól, kereskedőktől és politikai pártoktól függetlenül működik. A tesztek részletes eredményeit kizárólag az ICRT-hez tartozó szervezetek publikálhatják saját, erre a célra kialakított felületükön. A hálózat magyarországi tagja a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amely a www.tesztek.tudatosvasarlo.hu weboldalon teszi közzé magyarul a nemzetközi vizsgálatokban megszerzett részletes, fogyasztói szempontok mentén rendszerezett eredményeit, valamint a nálunk is kapható termékek – teszt publikálásának időpontjában aktuális – átlagos fogyasztói árát. A TVE tesztjei olyan vizsgálatokra alapoznak, melyekben nemcsak műszeres méréseket végeznek, hanem ki is próbálják, felhasználói oldalról is értékelik az adott árucikkeket.