Az, hogy néha fájóan keserű lehet egy padlizsán, nem azon múlik, hogy milyen késsel vágtuk fel, a fém nem tud kárt tenni a zöldségben. A keserűség oka magában a növényben van: a burgonyafélék családjába tartozó padlizsán ugyanúgy tartalmazza a szolanin nevű alkaloidát, mint a krumpli éretlen formájában.
Miért keseredik?
Ugyanígy van ez a padlizsánnal is:
az éretlen termés, főleg a héj környékén tartalmazza a keserűséget okozó anyagot, így aztán ha pucolás közben zöld részeket találunk a zöldségen, mindenképp vágjuk ki!
A legegyszerűbb, ha próbálunk arra figyelni, hogy mindig érett padlizsánt vegyünk, amelynek héja ruganyos és fényes, a túl kemény, zöld termés nemcsak mérgező lehet, hanem az íze sem jó. A szolanin kis mennyiségben is okozhat puffadást, hányingert, hasfájást, fejfájást, érdemes tehát figyelni az értettségre.
Ahogy az éretlen, úgy a túlérett zöldség is okozhat gondot: a megbarnuló, túlérett növény és benne a barna magok szintén keserűek lehetnek – ez már kevésbé kellemetlen, de az ízélményt ugyanúgy megváltoztathatja, így a barna részeket, magokat mindig vágjuk ki felhasználás előtt.
Kell akkor fa kés?
A fentiek ismeretében elmondható, hogy az, aki eddig kizárólag fa késsel vágta a padlizsánt, nyugodtan folytathatja ezt a hagyományt, ha szereti, viszont azok, akik egyesek szerint botor módon fém késsel álltak neki a szeletelésnek és aprításnak, megnyugodhatnak. A kés milyensége teljesen mindegy, a lényeg úgyis az, hogy friss, szép és kellően érett zöldséggel dolgozzunk – az esetleges zöld vagy megbarnult részeket pedig mindig vágjuk ki.
Kell-e sózni?
A sózás egy bevált módszer lehet a keserű íz eltüntetésére, és ha nem grillezni vagy sütni szeretnénk a zöldséget, akkor használhatjuk is. A só ugyanis nemcsak a szolanint semlegesíti, de vizet is von ki a zöldségből, így aztán az igencsak veszít a roppanósságából a sózás után. A grillezésnél ez nem túl szerencsés, ha főzzük, krémet készítünk belőle, akkor még jót is teszünk vele, mert kevesebb zsiradékot kell használni az elkészítésnél.
A padlizsán ugyanis tényleg olyan, mint a szivacs, rengeteg olajat tud magába szívni, ami az ízét tényleg fenomenálissá teszi, de ez a tápértékén is igencsak meglátszik. Besózás után azonban ez a szivacsjelleg jócskán mérséklődik.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több tipp, trükk és ötlet: