Ezzel a mesekönyvvel lepd meg kisiskolás gyermeked a Víz Világnapján

Egy mese tudományos ismeretterjesztéssel, játékos feladatokkal, amely a kisiskolásokat és szüleiket is megszólítja. Vigyázzunk lakóhelyünkre: a Földre! (x)

Március 22-e immár 24. éve a Víz Világnapja, melyet az ENSZ jelölt ki azzal a céllal, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk e természeti kincsnek, és komolyabban foglalkozzunk azzal a ténnyel, hogy jelenünk és gyermekeink sorsa nagyban függ attól, miképpen gazdálkodunk a Föld vízkészleteivel, megfelelő módszereket és eszközöket alkalmazunk-e megóvása és megfelelő hasznosítása érdekében. E gondolat mentén írta meg Exner Nika, Virág Annamária és Binges Viki a "Bolba Mesék - A víz" című komplex környezetvédelmi mesekönyvet, ami a 6-9 éves kisiskolás korosztály környezeti érzékenyítését tűzte ki feladatául.

Edukáció

"A környezet- és természetvédelem nem egy elvont, tudományos, elméleti vagy politikai kérdés. Átszövi a mindennapi életünk minden szegletét. Hogyan viselkedünk az otthonunkban és a környezetünkben? Hogyan bánunk a meglévő eszközeinkkel, erőforrásainkkal? Pazarolunk vagy takarékos megoldást keresünk? Mit és hogyan fogyasztunk? Szemetelünk-e és hogyan? Egy gyermek ezeket a szülői viselkedésmintákat figyeli és tanulja meg. Meggyőződésünk, hogy ez egy nagyon komoly téma, és a legkomolyabb témákkal a lehető legkorábban kell elkezdeni foglalkozni. A gyerekek fogékonysága lenyűgöző. Ezt az életkort kell megragadni arra, hogy érzékennyé és felelőssé tegyük őket"- válaszol Virág Annamária a Bolba Mesék szakírója, környezetvédelmi szakember arra a kérdésre, honnan jött a könyv ötlete.

Tartalom

A mesekönyv egy bölcs bagoly, Bolba anyó kedves figurája köré épül. Különlegességét az adja, hogy ötvözi a klasszikus mesét a tudományos ismeretterjesztéssel, játékos feladatokkal és a szülőket is megszólítja. Exner Nika szerzőtárs mesélt arról, hogyan épült fel a végleges koncepció. "Sok mindent szem előtt kellett tartanunk. Egyrészt a könyv lelkét Bolba anyó klasszikus tanmeséje adja, amiből kiderül, hogy miért nagyobb kincs a víz, mint egy gyémántokkal kirakott korona. Itt azonban úgy érzetük, nem állhattunk meg, hiszen gyakorlati szempontból is szerettünk volna a kisiskolás korosztály számára átadni a legfontosabb és a mindennapi életük során leghasznosíthatóbb információkat. Így építettük fel a könyv második, ismeretterjesztő részét, ami a víz szerepéről, a vízpazarlásról és a vízszennyezésről szól. Itt nagy gondot fordítottunk arra, hogy nyelvezete sokkal egyszerűbb és érthetőbb legyen, mint mondjuk egy gyermekenciklopédiáé, amiket inkább az eggyel idősebb korosztálynak terveznek, és legyen benne rengeteg szemléltető rajz. Talán az volt a legnehezebb feladat, hogyan mutassuk be a nagyságrendeket, arányokat. Hogyan magyarázzuk el például azt, hogy a Föld édesvízkészlete 2%, akkora gyerekeknek, akik még nem értenek a százalékszámításhoz, de egy elsős még a számokat sem feltétlenül ismeri 20 felett. Minden kreativitásunkat belevittük. Ebben óriási segítséget nyújtott Imrei Bogi, aki a Bolba Mesék illusztrátora, és életre keltette, kiszínezte, érdekessé és érthetővé tette ezt a világot."

Játékos foglalkoztató

A könyv rendhagyó abból a szempontból is, hogy helyet kaptak benne játékos, egyszerű kísérletek és foglalkoztatók. "Úgy gondoljuk, minél több eszközzel dolgozhat fel egy gyermek egy-egy témakört, annál több információt adhatunk át tartósan. Mi lehetne erre a megfelelőbb megoldás, mint a csendes játék és a szülőkkel közös kísérletezés? “Csináljanak” otthon esőt, “színezzenek” igazi virágot, rajzoljanak, keressenek, gondolkodjanak. Sokat elmélkedtünk rajta, szabad-e a könyvbe rajzolni. Arra jutottunk, sok szempontból egyedi a kiadvány, hát talán nem baj, ha ebből a szempontból is kilóg a sorból" - meséli Imrei Boglárka illusztrátor.

A szülőkhöz

A könyv utolsó két fejezete viszont már a szülőknek szól. Vajon akkor gyerekkönyvről beszélünk egyáltalán? "Itt az a lényeg, visszautalva a könyv születésére, hogy mélyen hisszük, ezekben a kérdésekben a gyerekekhez a szülői példán keresztül lehet igazán eljutni: amit otthon látnak, viszik tovább magukkal. Ehhez adunk kétféle mankót a könyvben. Összeszedtük a legalapvetőbb otthoni praktikákat, amikkel – kezdő lépésként – egy hétköznapi háztartásban is rengeteget tehetünk a víz védelmében, és magyarországi vizes családi programokat gyűjtöttünk évszakok szerint, hogy az együtt töltött értékes idő vidáman, lehetőleg tévénézés helyett a szabadban, sok nevetéssel teljen. A könyv így teljes" - válaszolt Virág Annamária.

A mesekönyv magánkiadásban jelent meg tavaly ősszel a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, de a Bolba csapat nem szeretne itt megállni. Terveik szerint a Bolba Mesék - A víz című kötet csak az első része egy 10 részes sorozatnak, amely körbejár minden területet, amikre odafigyelve zöldebbé, élhetőbbé válhat ez a bolygó. Ha már környezetvédelmi témájú könyvről beszélünk, mi a helyzet a kivágott fákkal? "Ez elsődleges kérdés volt. Ez a könyv 100%-ban újrapapíron került nyomtatásba" - mosolyogtak a szerzők.

A mesekönyvet itt tudod megrendelni!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek