Kezdő szakácsok már valószínűleg belefutottak abba a problémába, hogy ha megpucoltak néhány burgonyát, az először feldarabolt kockák megbarnultak, szürkültek. Ennek oka, hogy a burgonya rengeteg keményítőt tartalmaz, és a levegővel érintkezve oxidálódik.
A barnulást le lehet lassítani azzal, ha a burgonyadarabokat hideg vízbe tesszük. Ezt a módszert a tapasztalt háziasszonyok jól ismerik. A reszelt burgonya esetében nem érdemes vízzel próbálkozni, mivel az nagyon gyorsan barnul.
A tuti módszer
Mivel az oxidáció 5.0 és 7.0 közötti, minimálisan savas vagy semleges pH-értéknél megy végbe, ezt a pH-t megváltoztatva máris lassíthatjuk a barnulást. Ha a burgonyát már előző este elő kell készítened, vagy a maradékot szeretnéd a hűtőben tárolni még egy napig, akkor csak egy dolgot tehetsz az oxidáció lelassítására: adj egy kis ECETET a vízhez. Ezzel csökkentheted a pH-t, lelassítva a krumpli barnulását. Az ecet mennyiségével vigyázni kell, 1,5-2 liter vízhez elég egy kiskanálnyi.
Finomságok burgonyából:
A módszer egyébként működik gyorsan barnuló gyümölcsöknél is, például banánnál vagy almánál. Ezek esetében érdemes citromlevet használni az ecet helyett.
Nektek van saját, tuti trükkötök, hogy a krumpli ne barnuljon meg?
Ezeket olvastad már?
Mindeddig rosszul készítetted a krumplipürét, de ez most megváltozik
A legtöbben utólag tesszük hozzá a vajat és a tejet (vagy tejszínt) a krumplihoz. Lehet, hogy ez most változni fog...
Fenes GábrielA 13 legfinomabb tepsis krumpli
A főétel mellé a köret is fontos - mi pedig olyan szuper sütőben sült krumplikat hoztunk, hogy komolyan el kell gondolkozni azon, melyik főétel tud velük versenyre kelni!
Nosalty21+1 szédületes krumpliköret a legjobb ünnepi vacsorák mellé
"Már megint krumplipüré!" - kiálthatunk fel jogosan, ha már az unalomig ismételt köreteket látjuk magunk előtt. Pedig a variációinak lehetősége végtelen: változtass, újíts be!
Nosaltyvia FoodBeast