Az Alzheimer-kór még mindig rejtély bizonyos szinten a tudomány számára, azt is nehéz behatárolni, hogy pontosan mi okozza, gyógyítani pedig egyelőre lehetetlen. Éppen ezért olyan fontos a megelőzés, amit nem lehet elég korán kezdeni – nem elég, ha idős korban figyelünk oda a legnagyobb rizikófaktorokon javító életmódbeli változásokra.
A Fudan Egyetem kutatói most meghatározták, hogy mik ezek az életmódbeli sajátosságok, amelyek fontosak ahhoz, hogy minimalizálni lehessen az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát. A több mint négyszáz tudományos kutatást átnéző tanulmány szerint a legfontosabb rizikófaktorok között vannak a következők:
- magas testtömegindex,
- hiperhomociszteinémia (magas homocisztein-szint a vérben),
- depresszió,
- stressz,
- cukorbetegség,
- fejsérülés,
- magas vérnyomás,
- ortosztatikus hipotenzió (alacsony vérnyomás, amikor felállsz, megszédülsz).
Emellett találtak még kapcsolatot a betegség és az alacsony iskolai végzettség, valamint a gyengébb kognitív képességek között is. Érdekes, hogy kevésbé befolyásolja az Alzheimer megjelenését például a rossz alvás, a dohányzás, vagy a középkorú embereknél a túlsúly.
A kutatók összesen 19 döntő faktort találtak, ami elősegítheti a betegség kialakulását, mindegyikük hatását csökkenteni lehet az egészséges életmóddal. A szakértők által ajánlott változtatások kétharmada a keringési rendszert érinti: a koronavírus-járvány miatt sokat emlegetett ACE2 fehérje például részt vesz a keringési rendszer szabályozásában, és a megfelelő mennyiség megléte ebből a proteinből segíthet az Alzheimer elleni védekezésben.
A hiperhomociszteinémia és az Alzheimer összekötése viszonylag új, a magas homocisztein-szint általában azoknál jelentkezik, akik sok vörös húst fogyasztanak, esetleg B-12 vagy foláthiányban szenvednek. Mindez arra utalhat, hogy az étrendet úgy kell átalakítani, hogy kevesebb húsokból eredő fehérje, és több növényi fehérje legyen benne.
A szakértők fontosnak tartják, hogy a fenn felsorolt rizikófaktorokat minél előbb kijavítsák az emberek, már csak azért is, mert kutatások bizonyítják, hogy a tünetek megjelenése előtt már akár 15 évvel is elkezdődhet az Alzheimer-kór kialakulása. A kutatók szerint jó hír, hogy a 19 rizikófaktor nagy része életmódbeli változtatásokkal javítható, így elég magas bizonyossággal állítható, hogy a megfelelő mennyiségű mozgás, az elegendő vitamin- és ásványianyag-bevitel, valamint az egészséges étrend segíthet az Alzheimer-kór kialakulásának megelőzésében.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
D-vitaminnal az Alzheimer-kór megelőzéséért
A D-vitamin szerepe ma már bizonyítottan jóval szélesebb, mint azt pár évvel ezelőtt gondoltuk. Például segíthet egyes időskori betegségek megelőzésében.
Szabó AÚjabb betegséget hoztak kapcsolatba az elhízással!
Cukorbetegség, magas vérnyomásbetegség: tudjuk, hogy összefüggenek az elhízással. Most azonban egy újabb összefüggésre derült fény!
Bodon Judit dietetikusMinden harmadik felnőtt ebben a betegségben szenved hazánkban. Te mit...
Hazánkban a szív- és érrendszeri betegségek vezető megbetegedési és halálozási okok. Ezek mögött gyakran a kezeletlen, magas vérnyomás áll.
Bodon Judit dietetikusPörgesd fel a szürkeállományod!
Sokat hallhatunk arról, hogy milyen ételek tesznek jót szervezetünk, szívünk működésének. Arról már kevesebbet, hogy mit tesz jót másik fontos szervünknek: az agynak.
admin