Ezt mindenképp tudnod kell, mielőtt dezodort vásárolsz, ha nem akarsz kellemetlenséget

Közeledik a nyár, így még fontosabb lesz a dezodorhasználat, azonban nem mindegy, mit kensz a hónaljadra. Eláruljuk, mire figyelj oda!

Mindenki izzad. A személyes adottságok ugyan befolyásolják ezt, de alapvetően egy teljesen természetes folyamatról van szó, ami mindenkit érint, mégis mindenki igyekszik ezt eltitkolni a külvilág előtt. A kellemetlen szagok persze a szag forrásának és az észlelőjének is kínos perceket okozhat, de ezért nem önmagán az izzadás folyamatát kell hibáztatni. A pórusokon át távozó izzadság ugyanis valójában színtelen, szagtalan, összetevői pedig a víz, só, fehérjék és olajok.

Valójában a bőr felületén természetesen előforduló baktériumok a ludasak érte, ugyanis ők izzadsággal táplálkoznak, és a lebontásuk során keletkező melléktermék maga ilyen rossz aromájú. Ha nincsenek bacik, nincsenek kellemetlen szagok, így a legalapvetőbb módja a mindig friss illatnak a megfelelő higiénia, amihez csupán egy víz és szappan kell. Persze nincs mindig lehetőség a tisztálkodásra, így más megoldásokhoz kell folyamodni.

via GIPHY

Lássuk, melyek milyen összetevők fordulnak elő a boltban kapható dezodorokban:

  • Alumínium. Néhány évvel ezelőtt boszorkányüldözés indult az alumínium ellen, mivel a feltételezések szerint rákkeltő, elsősorban mellrák kialakulásáért tették felelőssé. Annyira sikeres volt ez a kampány, hogy a hagyományos gyártók is sok termékükből kivonták ezt az összetevőt. Valójában azonban eddig nem bizonyították az alumínium és a rák közötti kapcsolatot az American Cancer Society állásfoglalása szerint. Más kutatások azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy esetleg felgyorsíthatja a már kialakult rák növekedését. A dezodorokban található alumíniummennyiséget az egészséges vese képes lebontani, ám veseelégtelenség esetén komoly gondokat okozhat.
  • Alkohol. Elmaradhatatlan összetevője a dezodoroknak az alkohol, aminek egyik jellegzetes tulajdonsága, hogy szárít.

via GIPHY

  • Parabének. A parabéneket azért teszik a dezodorba, hogy meggátolják a baktériumok, gombák és penész kialakulását a kozmetikum felszínén, ugyanakkor kutatások bizonyítják, hogy ezek az anyagok hatással vannak az ösztrogén- és más hormonok termelésére.
  • Triklozán. Dezodorokban, izzadásgátlókban, pattanás elleni készítményekben használják a triklozánt, mivel megöli a baktériumokat a bőrön. Az évtizedekkel ezelőtti kutatások szerint nem jelent egészségügyi kockázatot, ám az újabb vizsgálatok azt mutatják, hogy befolyásolja az endokrin rendszert.
  • Ftalátok. A ftalátok gondoskodnak róla, hogy a kozmetikumok illata felvitel után is az emberen maradjon, 'hozzá ragasztják' azt. Ugyanakkor negatívan hatnak a tesztoszteron hormon előállítására és használatára a testben, ezáltal befolyásolják a férfiak nemzőképességét, és a magzati fejlődésre is hatással vannak.
  • Illatanyagok. Hogy mit takar ez a gyűjtőfogalom, az üzleti titok minden esetben, de nagyon gyakran bőrirritációt és bőrbetegségeket, allergiát vagy ekcémát okozhatnak.

Természetes szagsemlegesítők

Szerencsére a natúrkozmetikumok között természetes dezodorokat is lehet találni, amelyek mentesek a fenti összetevőktől. A szódabikarbóna igazi csodafegyver, szagsemlegesítő tulajdonságának köszönhetően a természetes dezodorok alap összetevője lett. Itt előáll az az érdekes helyzet, hogy ugyanazt kened a hónaljadra, amivel a hűtőt szagtalanítod, de miért kellene túlbonyolítani?! A natúr dezodorok másik sztáralapanyaga a kukoricakeményítő, ami a nedvességet szívja fel. Emellett gyakran kókuszolajat, shea vajat, illetve a fertőtlenítő hatásáról ismert teafa olajat használnak ezekben a készítményekben, amit számos magyar natúrkozmetikai márkáktól beszerezhetsz, vagy te magad is elkészíthetsz.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...