Mindenki izzad. A személyes adottságok ugyan befolyásolják ezt, de alapvetően egy teljesen természetes folyamatról van szó, ami mindenkit érint, mégis mindenki igyekszik ezt eltitkolni a külvilág előtt. A kellemetlen szagok persze a szag forrásának és az észlelőjének is kínos perceket okozhat, de ezért nem önmagán az izzadás folyamatát kell hibáztatni. A pórusokon át távozó izzadság ugyanis valójában színtelen, szagtalan, összetevői pedig a víz, só, fehérjék és olajok.
Valójában a bőr felületén természetesen előforduló baktériumok a ludasak érte, ugyanis ők izzadsággal táplálkoznak, és a lebontásuk során keletkező melléktermék maga ilyen rossz aromájú. Ha nincsenek bacik, nincsenek kellemetlen szagok, így a legalapvetőbb módja a mindig friss illatnak a megfelelő higiénia, amihez csupán egy víz és szappan kell. Persze nincs mindig lehetőség a tisztálkodásra, így más megoldásokhoz kell folyamodni.
Lássuk, melyek milyen összetevők fordulnak elő a boltban kapható dezodorokban:
- Alumínium. Néhány évvel ezelőtt boszorkányüldözés indult az alumínium ellen, mivel a feltételezések szerint rákkeltő, elsősorban mellrák kialakulásáért tették felelőssé. Annyira sikeres volt ez a kampány, hogy a hagyományos gyártók is sok termékükből kivonták ezt az összetevőt. Valójában azonban eddig nem bizonyították az alumínium és a rák közötti kapcsolatot az American Cancer Society állásfoglalása szerint. Más kutatások azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy esetleg felgyorsíthatja a már kialakult rák növekedését. A dezodorokban található alumíniummennyiséget az egészséges vese képes lebontani, ám veseelégtelenség esetén komoly gondokat okozhat.
- Alkohol. Elmaradhatatlan összetevője a dezodoroknak az alkohol, aminek egyik jellegzetes tulajdonsága, hogy szárít.
- Parabének. A parabéneket azért teszik a dezodorba, hogy meggátolják a baktériumok, gombák és penész kialakulását a kozmetikum felszínén, ugyanakkor kutatások bizonyítják, hogy ezek az anyagok hatással vannak az ösztrogén- és más hormonok termelésére.
- Triklozán. Dezodorokban, izzadásgátlókban, pattanás elleni készítményekben használják a triklozánt, mivel megöli a baktériumokat a bőrön. Az évtizedekkel ezelőtti kutatások szerint nem jelent egészségügyi kockázatot, ám az újabb vizsgálatok azt mutatják, hogy befolyásolja az endokrin rendszert.
- Ftalátok. A ftalátok gondoskodnak róla, hogy a kozmetikumok illata felvitel után is az emberen maradjon, 'hozzá ragasztják' azt. Ugyanakkor negatívan hatnak a tesztoszteron hormon előállítására és használatára a testben, ezáltal befolyásolják a férfiak nemzőképességét, és a magzati fejlődésre is hatással vannak.
- Illatanyagok. Hogy mit takar ez a gyűjtőfogalom, az üzleti titok minden esetben, de nagyon gyakran bőrirritációt és bőrbetegségeket, allergiát vagy ekcémát okozhatnak.
Természetes szagsemlegesítők
Szerencsére a natúrkozmetikumok között természetes dezodorokat is lehet találni, amelyek mentesek a fenti összetevőktől. A szódabikarbóna igazi csodafegyver, szagsemlegesítő tulajdonságának köszönhetően a természetes dezodorok alap összetevője lett. Itt előáll az az érdekes helyzet, hogy ugyanazt kened a hónaljadra, amivel a hűtőt szagtalanítod, de miért kellene túlbonyolítani?! A natúr dezodorok másik sztáralapanyaga a kukoricakeményítő, ami a nedvességet szívja fel. Emellett gyakran kókuszolajat, shea vajat, illetve a fertőtlenítő hatásáról ismert teafa olajat használnak ezekben a készítményekben, amit számos magyar natúrkozmetikai márkáktól beszerezhetsz, vagy te magad is elkészíthetsz.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Így tisztítsd meg a fém-, üveg- és teflonedényeidet természetes anyagokkal
Sütéskor finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra, ám a használt edényeket, tepsiket sokszor igazi kihívás újra tisztává varázsolni. Jöjjön néhány remek praktika!
Szász NóriEzt a meglepő rizsfőzési trükköt biztos, hogy kipróbáljuk mi is
A rizs nem túl bonyolult étel, mégis sokunknak nyűg nekiállni, és ritkán lesz tökéletes. Ezzel a trükkel megkönnyítheted a dolgod, hogy mielőbb asztalra kerüljön a vacsora!
Szász NóriEzért fontos, hogy szezonális zöldségeket és gyümölcsöket egyél
Válaszd a szezonális élelmiszereket, amivel környezettudatos módon támogatod szervezetedet.
Szász NóriEzzel a 2 módszerrel gyorsan és könnyen szoba-hőmérsékletű lehet a...
Elfelejtetted időben kivenni a vajat a hűtőből? Gyorsan kell összedobnod valamit, és nincs időd megvárni, hogy kiolvadjon? Ezzel a két módszerrel felgyorsíthatod a folyamatot!
Szász NóriCímlapkép: Getty Images