Ezt a 7 alapszabályt tartsd be, ha hőségben edzel!

Ha év közben rendszeresen sportolsz, akkor a nyári kánikulában sem kell ezt abbahagynod, de egészséged érdekében érdemes betartanod ezt a néhány alapvető szabályt.

Itt a nyár és vele a forróság is. Sokan megijednek a kánikulától, és egyáltalán nem mennek ki a szabadba sportolni, mások pedig a szélsőséges időjárási körülményeket nem veszik figyelembe. Egyik sem szerencsés megoldás. Tény, hogy sokkal megfontoltabban kell edzeni a nyári hőségben, de hanyagolni a sportot nem érdemes. Elég betartani az alábbi 7 egyszerű szabályt.

1. Igyál sokat!

Ennél semmi sem fontosabb! Hőségben edzés nélkül is sokkal gyorsabban és több vizet veszít a szervezet, mint normál körülmények között, ezért nemcsak az edzés alatti, de a napi folyadékbevitel mennyiségét is érdemes növeli. Egy hatvan perces edzés alatt érdemes legalább egy liter vizet meginnod, napközben pedig minimum még két liter folyadékot fogyasztani. Minimális folyadékveszteség is jelentősen rontja a teljesítményt, tehát minél kevésbé száradsz ki, annál jobb lesz a teljesítményed, és eredményesebb az edzésed is. Már csak ezért is érdemes betartani ezt az alapszabályt.

2. Figyeld a tested!

A test mindig mindent jelez, minden tevékenységünkre reagál. Könnyen megelőzheted a sportsérüléseket és a váratlan rosszullétet, ha megérted mit miért érzel edzés közben. Éppen ezért fontos, hogy ha kánikulában sportolsz, még inkább figyelj a tested jelzéseire. Ha szúr a mellkasod, valószínűleg rossz volt a légzéstechnika, ha kapkodod levegőt akkor is ez az egyik lehetséges probléma, de az is elképzelhető, hogy egyszerűen túl intenzív volt még a te állóképességedhez a tempó, amit választottál. Amikor megfájdul a térded egy gyakorlat végrehajtása közben, akkor szinte biztos, hogy hibásan hajtod végre a feladatot.

Hőségben gyorsabban elfáradsz és több vizet kívánsz, mert több folyadékra is van szükséged, hiszen a szervezetednek szabályoznia kell a testhőmérsékletedet, hogy ne következhessen be hipertermia. Ezt segíti az izzadás, emellett az erek kitágulnak, a légzés és az anyagcsere is felgyorsul. Hőségben, sport közben ezek a folyamatok még erőteljesebbek, ezért is nagyon fontos, hogy figyelj oda a jelekre. Ha valami nem esik jól, inkább vegyél vissza a tempóból és pótold a folyadékot.

Mexikói húsleves kukorica salsával

Egyszerű, de nagyszerű leves, ami van olyan jó, mint amit rendelni szoktunk, ráadásul gyorsan elkészíthető. Próbáljátok ki mindenképpen, különösen ha annyira imádjátok a koriandert, ...

Diós-áfonyás zabsüti

Ez egy remek zabos almás alaprecept, amit ezúttal dióval és aszalt áfonyával készítettem, de bármilyen maggal vagy gyümölccsel finom. Vaníliasodóval vagy lekvárral is kínálhatjuk, de ...

3. Legyen kontroll!

30-40 fokos hőségben az intenzív edzés nagyon megterhelheti a szívet és a keringési rendszert, éppen ezért azoknak, akik vérnyomásproblémákkal, szívritmuszavarral vagy más szív- és érrendszeri panasszal küzdenek, érdemes inkább reggel vagy este edzeni, amikor már kicsit hűvösebb van, de akkor is csak orvosi engedéllyel, edző felügyelete mellett. Ha edződ nincs, akkor is legyen legalább egy pulzusmérő óra rajtad, aminek van ún. "own zone" funkciója és segít az edzés intenzitásának szabályozásában.

4. Kerüld a tűző napot!

Ha teheted, válaszd inkább a reggeli vagy a késő délutáni órákat. Sokkal eredményesebb leszel, és jobban is fog esni az edzés a hűvösebb napszakokban. Amennyiben erre nincs lehetőséged, akkor is figyelj oda arra, hogy lehetőleg délelőtt tíz óra előtt vagy délután négy óra után menj ki a szabadba edzeni, és keress árnyékos helyet.

5. Öltözz praktikusan és kend be magad!

Mindenképpen vegyél fel egy baseball sapkát. A sapka megvéd a napszúrástól, és ha rendszeresen bevizezed, még hűteni is tudod magad egy kicsit, ami szintén nagy előny, hiszen jobban fogod bírni az edzést, így maga az edzésmunka is hatékonyabb lesz.A sapka mellett a ruha megválasztására is érdemes odafigyelni. Olyan ruhát válassz, ami takarja a vállad, de világos. Legjobban a fehér színű, vízáteresztő anyagú sportruhákkal jársz, ezekben kevésbé lesz meleged edzés közben, és jobban védenek a nap káros hatásaitól is.

Persze csak az edzőcucc önmagában még nem véd meg, fontos, hogy védd a bőröd megfelelő minőségű és faktorszámú naptejjel. Sajnos nem elég csak a strandon bekenni magad, edzés közben is pont ugyanannyi káros UV-sugárzás éri a bőröd, és ha szeretnéd megóvni bőröd egészségét és rugalmasságát, mindenképpen érdemes edzés előtt egyetlen percet rászánnod arra, hogy bekend magad.

Feketeribizlis-meggyleves diétásan

Lányom már említette, mikor csinálok gyümölcslevest!! Megkérdeztem tőle: fekete ribizliből jó lesz? Ő azt mondta: persze. Így azzal vártam haza, és azt mondta, ez olyan tökéletes, ...

Meleg padlizsánsaláta

Volt itthon padlizsán, paradicsom, feta sajt, a kertben kazalnyi bazsalikom, ehhez kerestem a neten receptet. MaiMóni oldalán találtam a "padlizsán paradicsommal, bazsalikommal, fokhagymával" ...

Őszibarackos túrókrém

Könnyű, nyári, fehérjedús (és zsíros :D) édesség, bármilyen idénygyümölccsel működik. Én tortaformában készítettem el, de nem dermedt meg teljesen szelhetőre, ezért ennyi ...

6. Kerüld a koffeint!

Legalábbis edzés előtt. A koffein ugyanis elvonja a vizet a szervezettől, és hőségben így is nagyon nehéz folyamatosan pótolni a folyadékot. Ne feledd, hogy koffein nem csak a reggeli kávédban, hanem üdítőkben, energiaitalokban és étrend-kiegészítőkben is lehet.

7. Javíts a mozgásodon!

A rekkenő hőség nem az intenzív edzések ideje. Egyszerűen túl nagy teher a szervezet számára nagy melegben edzeni, ezért ilyenkor a lassabb, precízebb edzésmunkával sokkal többre mész. Egy intenzív edzésprogram során kevésbé tudsz koncentrálni a gyakorlatok helyes és pontos kivitelezésére, az ideg-izom kapcsolat és a koordináció fejlesztésére, mint egy közepes intenzitású edzésen. Éppen ezért érdemes ezeket a területeket fejleszteni a nyári időszakban, így őszre az intenzív edzéseid is sokkal hatékonyabbak lesznek.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...