A mai napig sokan tartanak a 40. születésnapjuktól, mintha azt követően már vége lenne a világnak. Pedig nyilvánvaló, hogy ma már a 40 az új 30 - egyre többen élik meg a 4. X fordulójukat pozitívan. Ugyanakkor vitathatatlan, hogy a testünk változik (persze nem csak a 40. születésnapunk után, hanem folyamatosan): az anyagcsere-folyamatok lassulhatnak, a nőknél beköszönhet a klimax időszaka, megváltozhatnak alvási szokásaink.
Azon, hogy minél egészségesebben és energikusabban éljük meg a 40-es éveinket, sokat segíthetünk a megfelelő életmóddal, táplálkozással. Nézzük, milyen élelmiszereket érdemes rendszeresen szerepeltetni az étrendünkben, hogy minél kevésbé viseljenek meg minket a 40-es éveink!
1. Túró
Az életkor előrehaladtával automatikusan csökken az izomtömegünk. Annak érdekében, hogy ez ne történjen meg - amellett, hogy rendszeresen sportolunk - fokozottan oda kell figyelnünk a megfelelő fehérjebevitelünkre. Kitűnő, teljes értékű fehérjeforrás a túró, de emellett persze fogyasszunk sovány húsokat, halat, sajtokat, tojást, hüvelyeseket, dióféléket és teljes értékű gabonákat!
2. Lazac
A tengeri halak gazdagok gyulladáscsökkentő hatású omega-3 zsírsavakban, de ha nem szereted a lazacot, egyél bátran makrélát. Emellett a halak értékes fehérjeforrások is, ha nem jutunk tengeri halhoz, akkor is szerepeltessük az édesvízi halakat is rendszeresen az étrendünkben.
3. Spenót
A zöld leveles zöldségek gazdagok a vérképzéshez szükséges folsavban, magnéziumban és antioxidánsokban, hozzájárulnak a kognitív képességek megőrzéséhez.
4. Dió
A diófélék értékes zsírtartalmuknak köszönhetően magas telítőértékkel rendelkeznek, fogyasszuk őket rendszeresen uzsonnára, és biztosan nem fogunk farkaséhesen leülni a vacsorához. Fontos, hogy az étkezéseink során lakjunk jól (ez persze nem azt jelenti, hogy kipukkadásig együnk), hogy ne nassolással, csipegetéssel próbáljuk elütni az éhségérzetünket.
5. Zabpehely
Életkorunk előrehaladtával lassul az anyagcserénk, gyakori, hogy 40-50 fölött azoknál is megjelennek a plusz kilók, akik korábban sosem küzdöttek túlsúllyal. Ha meg szeretnénk szabadulni ezektől a plusz kilóktól, vagy egyszerűen csak nem szeretnénk többet belőlük, akkor fontos, hogy az étrendünkben olyan alapanyagok szerepeljenek, amelyek magas telítőértékűek, és hosszan biztosítják a jóllakottságérzetet. Ezek közé tartozik például a lassan felszívódó szénhidráttartalmú, értékes élelmi rostokban gazdag, teljes értékű zabpehely, amelyet fogyaszthatunk kása formájában, tehetjük kenyérbe, sütibe, házi müzliszeletbe, de akár a turmixunkat is dúsíthatjuk vele.
6. Lencse
Teljesen hétköznapi alapanyagunk, ezért hajlamosak is vagyunk elfelejtkezni a lencse pozitív értékeiről. A lencse és hüvelyes társai - a csicseriborsó, a bab, a vöröslencse, a sárgaborsó gazdagok növényi fehérjékben, élelmi rostokban, B1-, B2-vitaminokban, káliumban, vasban, foszforban és cinkben.
7. Málna
Igaz, hogy rövid a málna szezonja, de jó hír, hogy értékes, az öregedési folyamatok lassításában és egyes daganatos betegségek megelőzésében fontos szerepet játszó antioxidáns-tartalmának egy része a fagyasztás során sem vész el, élelmirost-tartalma pedig teljes mértékben megmarad. Szezonban fogyasszunk C-vitaminban gazdag friss bogyós gyümölcsöket, szezonon kívül pedig ne ijedjünk meg a fagyasztott eper-, málna-, ribiszke-, szeder, erdeigyümölcs-termékektől. Tegyük őket kásánkba, smoothienkba, túrókrémjeinkbe, süteményeinkbe!
8. Tojás
Az évtizedekig elhúzódó nagy koleszterin-para következtében egy ideig nagyon rossz volt a tojás reputációja. De szerencsére mára ezen már túlléphetünk, nem kell attól tartanunk, hogy a rendszeresen fogyasztott tojás fogja az egekbe lökni koleszterinszintünket. Cserébe viszont élvezhetjük értékes tápanyagtartalmát: a tojásfehérje a legmagasabb biológiai értékű, legjobban hasznosuló fehérjeforrásunk, sárgája pedig gazdag vitaminokban (A-vitamin a látás, D-vitamin a csontok egészségéért), ásványi anyagokban, antioxidánsokban.
9. Lenmagolaj
Az olajos magvakból - lehetőleg hidegen - sajtolt olajak élettanilag kedvező hatású, az idegrendszer egészségét támogató, gyulladáscsökkentő hatású omega-3 zsírsavakat (is) tartalmaznak. Ide tartozik pl. a lenmagolaj, a szezámmagolaj, a szőlőmagolaj, a dióolaj, a tökmagolaj. Fogyasszuk őket salátaöntetek, szendvicskrémek részeként - lehetőleg hidegen, hogy értékes többszörösen telítetlenzsírsav-, és antioxidánstartalmuk minél kevésbé sérüljön. Persze nem csak az olajak vannak ránk kedvező hatással, hanem maguk a magvak is - ezeket is tehetjük salátánkba, müzlinkbe, kenyereinkbe, süteményeinkbe.
10. Sütőtök
Ez a narancssárga zöldség szintén gazdag A-vitaminban, béta-karotinban, antioxidánsokban. Amellett, hogy szeletekre vágva natúr kisütjük, még ezerféleképpen felhasználható ez az olcsó, könnyen hozzáférhető zöldség - készíthetünk belőle levest, curryket, főzeléket, köretet, salátákat, süteményeket. A sütőtök értékes tápanyagáról, a béta-karotinról érdemes tudni, hogy jótékony hatásai zsírok jelenlétében érvényesülnek leginkább, ezért elkészítéséhez használjunk mindig olajat, ne nyersen fogyasszuk. A sütőtök mellett fogyasszunk még sokféle, élénk színű zöldségeket pl. édesburgonyát, paradicsomot, kaliforniai paprikát, mert az élénk színekért felelős anyagok értékes antioxidáns hatással rendelkeznek.
11. Víz
Trükkös ez az utolsó pont, mert nyilvánvalóan nem ennivaló, de kihagyhatatlan a kötelező elemek közül. A megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztás - azaz napi 2-2,5 l VÍZ - segíti a szervezetünk egyensúlyban-maradását, hozzájárul az anyagcserénk megfelelő működéséhez, a kiválasztórendszerünk optimális működéséhez, és nem utolsó sorban bőrünk feszességéhez, a ráncaink kisimulásához. Kerüljük a hozzáadott cukrot tartalmazó folyadékokat, ha lehet igyunk vizet, napi 1-2 kávét maximum, és 1-2 bögre zöldteát is. Ha nem fogyasztunk elég folyadékot, fáradékonyak leszünk, morózusak, a megfelelő hidratáltság hiánya alvásproblémákhoz és akár súlygyarapodáshoz is vezethet.
Minden életkorban fontos az egészséges életmód, de a 40-es éveinkben már tényleg ideje úgy istenigazából odafigyelni magunkra. Étrendünk kiegyensúlyozottsága érdekében a megfelelő alapanyagválasztás mellett az is fontos, hogy változatosan étkezzünk, ételeink legyenek mindig színesek - minél többféle alapanyagot fogyasztunk, annál nagyobb a valószínűsége, hogy minden szükséges tápanyagot biztosítunk a szervezetünknek. Semmiképpen ne ragadjunk le egy-egy szélsőségesen korlátozó diétánál, emellett mozogjunk rendszeresen, pihenjünk eleget - hiszen ez utóbbiak is fontos szerepet töltenek be egészségünk megőrzésében.
Ezeket olvastad már?
3 tipp edzőnktől, hogy 40 felett is fitt legyél!
Szeretnél újra tenni valamit az alakodért és az egészségedért, de nem tudod, hogy fogj hozzá az edzésekhez, hogy mi lenne jó neked és mi nem? Ebben segítünk most neked!
Suri Andi edzőRákattantál a zöldségchipsekre? Dietetikus szakértőnk most lerántja róluk a leplet
A zöldségekből készült snackek, chipszek népszerűsége rohamosan nő napjainkban. De vajon tényleg jó választások ezek, ha egészséges uzsonnát szeretnénk?
Bodon Judit dietetikus7 jótanács a 103 éves Juliától - érdemes elgondolkodni rajtuk,...
Julia 100 éves korában kezdett el futóversenyekre járni, és 101 évesen vált a korcsoportja bajnokává. Szerinte fontos, hogy idős korunkban is kipróbáljunk új dolgokat.
Petrás GabriellaSalma Hayek 53 évesen is bombázó bikiniben – bármelyik 20...
A színésznő ma lett 53 éves, amit már előre megünnepelt egy szexi bikinis fotóval tegnap.
Liptai Lilla