Ezért viselnek ijesztő maszkot a busójáráson - megkezdődött a hat napon át tartó, jelmezes télűzés

A tavaszváró, téltemető szokással már régen is igyekeztek minél gyorsabban és messzebbre elűzni a rossz időt. Ezért várják a busójáráson félelmetes maszkokban a tavaszt.

Megkezdődött csütörtökön a mohácsi busójárás, amelynek keretében hat napon át rekordszámú, 1600 jelmezes űzi a telet a Duna-parti városban, Mohácson. A busójárás egy olyan farsangi alakoskodás, amivel a városban és környékén élő délszlávok igyekeztek minél messzebbre űzni a fagyos és hideg napokat.

A busójárás eredete

A római katolikus sokácok, akik eredetileg Bosznia-Hercegovinából települtek Mohács környékére eredetileg poklade, azaz karnevál néven ismerték a tavaszváró hagyományt. Miután Mohács felszabadult a török fennhatóság alól, és az elnéptelenedett településekre megérkeztek a sokácok, magukkal hozták a pokládét is, ami a magyarországi betelepülés után folyamatosan alakult, végül elnyerte ma ismert formáját.

A török és a szláv népcsoportok bevett szokása a tél elbúcsúztatása, a maszkok pedig a telet igyekeznek elijeszteni, hogy annak esze ágában se legyen visszajönni. Az első írásos emlékek a 18. századból valók, a maszkok eredetéről pedig több monda is kering. Az egyik ilyen, hogy a török elől menekülő sokácok a Karapancs mocsárban rejtőztek, de megelégelve az elnyomást, vérrel kikent fa maszkokat és birkabőrt öltöttek, majd nagy hangoskodás közepette, csónakjaikkal átkeltek a Dunán, és elkergették a törököket.

Ez is érdekelhet!

Érdekességek, amiket nem tudtál a farsangi fánkról!

Látványos télűzés

A farsangi időszak hivatalosan január 6-tól, azaz vízkereszttől hamvazó szerdáig, vagyis idén március 6-ig tart. Ezen időszak alatt a hangos mulatságok, a farsangi bálok mind arra hivatottak, hogy elűzzék a sötétséget, amik közül a busójárás az egyik leglátványosabb, legszórakoztatóbb szokás. A mulatságok csúcspontja a karnevál, a farsangvasárnap, vagy ahogy sokan nevezik: a farsang farka. Régen a húsvét előtti 47. naptól, azaz húshagyó keddet megelőző vasárnaptól keddig tartottak a nagy mulatozások, ma már előbb kezdődnek.

Receptek a busójáráshoz:

Cserepes csülkös babgulyás

"Ez egy  régi sokác hagyomány. A lefedett cserépedényekben készített étel a földeken dolgozó idősebb délszlávoktól ered, akik - hogy a munka is haladjon, és ebéd is legyen - ... ...

Juhtúrós gibanica

Egy végtelenül egyszerű, ám annál finomabb réteskülönlegesség, amire több velünk szomszédos országnak is megvan a maga verziója. Próbáljátok ki a miénket, vagy meséljétek el, ...

Hajtogatott kolbászos pogácsa

Sikerült bevásárolnom szó szerint nagyon száraz szárazkolbászt (néha hibázik az ember). Mikor már elegem lett, hogy alig bírom szeletelni, arra gondoltam, mért ne lehetne ledarálni, és ...

A busójárás a partra szállással kezdődik: a túlpartról, Kismohácsról érkezők áteveznek, majd következik a leglátványosabb része, a jelmezes felvonulás, amit ágyúlövés, kerepelés, és erős kolomplás, zaj kísér. Végül, amikor a nap már lenyugvóban van, a télbúcsúztató koporsót hatalmas máglyán égetik el, miközben körtáncot járnak a tűz körül.

Busók és jankelek

A busók fűzfából készült, hagyományosan állatvérrel festett maszkjait birkabőrcsuklya fedi, amiket ma már neves népművészek készítenek. Ruházatuk elengedhetetlen része a tarisznya, a fehér, szalmával kitömött vászonnadrág, amire színes gyapjúharisnyát és bocskort húznak. A jellegzetes birkabőrt kifordítva viselik, amit derékban marhakötéllel, lánccal, kötnek meg. A láncra kolompokat aggatnak, amik mellett a zaj jelentős részét a kereplők és a fakürtök adják. A busók jellegzetes kellékei még a buzogány, a díszes mosósulyok, valamint a busóbaba is, amit teknőben hordoznak. Régen házról házra jártak, varázslatokat végeztek, amikért cserébe ételt, italt kaptak.

A kürtös, teknős, ördögkerekes és szekeres busók ágyúszóra vonulnak Mohács főterére, akiktől a jankelek tartják távol a busójárásra érkezőket: ruházatuk rongyokból áll, és hamuval, liszttel, fűészporral, korommal, ronggyal töltött zsákokat cipelnek, amikkel a csúfolódó gyerekeket püfölik. A jankele valójában egy név: az elnevezés egy 19. századi zsidó ruhakereskedő, Jankele Grün után maradt fent, aki használt ruhákat árult. Mivel állandó céltáblája volt a csúfolódó gyerekeknek, válaszul rendszerint hozzájuk vágta a ruhákkal teli zsákokat. A busók és a jankelek mellett lakodalmas öltözetbe bújt férfiak és lefátyolozott arcú nők is részei a felvonulásnak.

A busójárás hungarikum

De nemcsak a mohácsi busók, hanem a szerbektől kezdve a lengyelekig sokan érkeznek a felvonulásra saját, a busójáráshoz rendkívül hasonlító szokásokkal. A bolgároknál kukeri felvonulást tartanak - amihez a magyar busójárás is visszavezethető -, de Svájcban, Spanyolországban, Szlovéniában, Horvátországban, Olaszországban és Szardínián sem feledkeznek meg a télbúcsúztatásról: fekete, fából készült maszkokat viselnek a mamutones-nek nevezett felvonuláson.

Receptek a busójáráshoz:

Bográcsos babgulyás Gelevától

Nálunk mindig így készül ez a finomság nyáron. Kicsit macerásnak tűnik, de én nagyon szeretek a szabadban "elszöszmötölni" a főzéssel. Mi nem igazán szeretjük a marhahúst, ezért a ...

A busójáráson a busók a nézőközönség női tagjaival és a gyerekekkel játszadoznak, és az összegyűlteket válogatás nélkül ijesztgetik. Érdekesség, hogy az etikai kódexükben nincsenek szigorú erkölcsi szabályok, és ebben az időszakban a megítélésük sem akként történik, ahogy egy átlagos napon. Vagyis aki busójelmezbe bújik, egyfajta szabadságélményben is részesülhet.

A mohácsiak a busójárást az évszázadok során sem hagyták feledésbe merülni, és 2012 óta hungarikumként tartjuk nyilván, 10 éve pedig, 2009 óta az UNESCO felvette az emberiség szellemi örökség reprezentatív listájára, 2012-től pedig hungarikumnak számít.

Az idei busójárásra 2019.02.28. és 2019.02.05. között látogathatsz el.

Ezeket olvastad már?

via MohacsiBusojaras, MTI, Wikipedia

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...