Biztosan te is észrevetted már, hogy ha hízol, először a hasad lesz nagyobb, esetleg rögtön minden a combodra megy, vagy azon szerencsések közé tartozol, akik mellre veszik fel először a plusz kilókat – mindegy, hogy melyik táborba tartozol, mindenkinek van egy-két testrésze, ahová először felkúszik a zsír, és ahonnan a legnehezebben is megy le.
Ha fogyni szeretnél, sajnos nem lehet egyetlen testtájékra koncentrálni, de azért vannak olyan testrészek, amikről nőként könnyebben olvad le a felesleg, mint másokról.
Alapvető egyenlőtlenség a férfiak és a nők között, hogy másfajta zsírt pakolunk fel magunkra, és máshová is hízunk, hiszen nekünk, nőknek, alapvetően a gyerekek kihordása és megszülése a test célja, míg a férfiaknál megmaradtak a mamutüldöző beállítások. Kutatások kimutatták, hogy a nők elsősorban bőr alatti zsírt szednek magukra, ami – nevéből is kiderül – a bőr alatt található, ez adja a nőies formákat, és ez az oka annak, hogy a nők nagyjából egyformán fogynak az egész testükről, kivéve a csípő és a combok tájékáról.
A férfiak ezzel szemben könnyen adják le a felesleget, és először hastájékról fogynak.
Az azonban, hogy hová hízol, és honnan fogysz először, nagyrészt a genetikádon, a hormonokon és az anyagcseréden múlik. Ezért van az, hogy ugyanattól az étrendtől és mozgásformától lehet, hogy máshogy kezdesz el formásodni, mint a barátnőd, aki azt a diétát és mozgástervet követi, mint te.
Néhány szakértő szerint jellemző lehet, hogy az a testrészed, ahová először hízol, diéta és mozgás során először kezd el fogyni is: így ha mellre megy fel a felesleg, először azt veszíted el, ha egészségesebb életmódra kapcsolsz, de ha hastájékra hízol elsősorban, akkor ott fog meglátszani a változás.
De mi a helyzet azokkal a makacs kilókkal csípő- és combtájékon?
Ez, ahogy már korábban is említettük, a tested első számú biológiai feladatából adódik: bármennyire antifeministán hangzik is, a női test arra lett kitalálva, hogy a fajfenntartás szempontjából minél hosszabb ideig készen álljon egy gyerek kihordására. A csípő- és combtájéki felesleg garantálja, hogy a szervezetben legyen elég ösztrogén, ami egy olyan hormon, amely szükséges a termékenységhez.
Ahogy idősödsz, a felesleges kilók először a hasad tájékára kúsznak majd fel, és onnan is mennek le a legnehezebben, méghozzá azért, mert menopauza során lecsökken az ösztrogénszint a szervezetedben.
Szóval, az igazság az, hogy a genetikán kívül a hormonjaid és az anyagcseréd mondja meg, hová hízol, és honnan fogysz először – egy adott testrészről nem lehet konkrétan fogyni sem, ha egyszer ott tartja meg a leginkább a tested a zsírmennyiséget. Annyit tehetsz, hogy felpörgeted az anyagcserédet, és várod, hogy az egész testedről lemenjen a felesleg.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Kiderült: ennyit érdemes havonta fogyni, hogy később se hízzuk vissza
Most végre tisztázódik a diétázók fontos kérdése: mennyi az a súlyfelesleg, amit hosszútávon sem hízunk vissza?
Liptai Lilla3+1 tipp, hogy újra beinduljon a fogyás
Minden életmódváltás során eljön az a pillanat, amikor a fejlődés stagnál, a fogyás megáll. Ilyenkor jó tudni, hogy mi a következő lépés, ahelyett, hogy feladnánk az egészet.
Suri Andi edzőHa elhagyod a cukrot, tuti, hogy fogyni fogsz?
Egy hónapnyi cukormegvonás már elég jó lépés az egészségünk védelme érdekében, de a tartós eredményekhez ennél hosszabb távra kell terveznünk.
Bodon Judit dietetikus7 egyszerű lépés a sikeres fogyáshoz
Életmódváltás lépésről lépésre. Gyakorlati tippekkel segítünk a teljesíthető célok kitűzésében a sikeres fogyás érdekében!
Szálka Brigitta dietetikus