Ezért óriási probléma, ha a szemétbe dobod az élelmiszert

Az élelmiszer-pazarlásnak számos negatív hatása van a környezetünkre nézve. Mutatjuk, mi a legjobb dolog, amit a maradékkal tehetsz!

Nem ritka, hogy az időnként esedékes hűtőtakarítás során az étel egy része a kukában köt ki. Persze sokszor csak egy-két tételtől válunk meg, mégis, annak ellenére, hogy úgy gondolnánk, nem pazarolunk sokat, a hónapok során összeadódott kidobott ételmennyiséget egy asztalra összegyűjtve biztos újra átgondolnánk, hogyan készítsük össze legközelebb a bevásárlólistát. Az élelmiszer-pazarlásnak számos negatív hatása van a környezetünkre nézve és nem is csak az étel megy ilyenkor veszendőbe - ezekről mesélt nekünk a Magyar Élelmiszerbank Egyesület, akik az élelmiszermentéssel és a rászorulók megsegítésével egyszerre szolgálnak zöld és segélycélokat is.

Maradékmentő receptek:

Fűszeres rizses hús

Ezzel a kajával a maradékoknak adhatsz új életet! Mehet bele a rizs, a sült hús, bármilyen zöldség, sőt még savanykás gyümölcs is. A fűszerezés is rajtatok áll, viszont ezt a ...

A háztartásbeli élelmiszerhulladék csökkentése nem csak a saját pénztárcánk kímélése szempontjából szükségszerű, a minket tápláló és életető környezetünk védelme miatt is kritikus kérdéssé vált mára, hiszen minden kidobott étellel feleslegesen pusztítjuk a Föld amúgy is szűkös erőforrásait.

Ha kidobjuk a már lejárt szavatosságú terméket a hűtőből, számos kedvezőtlen láncreakciót indítunk be:

  • Az étel nagy része a hulladéklerakókba kerül, melyeket rendkívül túlterhel az ide kerülő élelmiszerhulladék - az összes termelt hulladék majdnem 21%-át élelmiszerhulladék teszi ki. Magyarországon az Élelmiszerbank, az a szervezet, amelyik élelmiszerfelesleg mentéssel foglalkozik, munkájuknak köszönhetően az itthon megtermelt élelmiszerfelesleg egy része nem kerül a hulladéklerakókba, mert az egyesület eljuttatja azokhoz, akiknek erre a legnagyobb szükségük van.
  • Az étel hulladéklerakóba kerülése után a bomlási folyamat elindulásával a környezetre káros gázok szabadulnak fel, tudva pedig, hogy a megtermelt élelmiszer harmada kerül kidobásra, nem kis mennyiségű az a káros anyag, amiről beszélünk. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet becslései szerint az élelmiszerveszteség és -kidobás a kibocsátott üvegházhatások mintegy 8 %-ért felel a világon.
  • Ezek közül is az egyik legveszélyesebb és legkárosabb gáz a metán. A lebomló étel a metánkibocsátás közel 25 %-ért felel, ami mintegy 86-szor károsabb a környezetre nézve, mint a szén-dioxid. Az élelmiszermentés ezért is képvisel pótolhatatlan értéket, hiszen az Élelmiszerbank munkája nélkül mi is jóval szennyezettebb levegőt szívnánk nap mint nap.
  • Világszerte a termőföldek 28 százalékát használják olyan táplálék termesztésére, amelyek végül sohasem jutnak el a fogyasztókhoz. Ezzel nem csak az itt megtermelt étel megy veszendőbe, de mindaz az erőforrás, ami a termőföld termékenységét biztosítja.
  • A kidobott ételért feleslegesen használtunk el rengeteg köbméternyi vizet, évente mintegy 250 köbkilométer víz használódik el az élelmiszer-termelésre, ami a Boden-tóban lévő víz ötszörösének felel meg.
  • Mindazt az energiát, olajforrást, amit az étel megtermelésébe fektettek, elvész, ha az élelmiszer felesleggé válik: ebbe beletartozik a gépek üzemeltetésébe, a szállításba és logisztikába fektetett energia.
  • A pazarlásnak gazdasági ára van, így pénzben is kifejezhető, a felelőtlen élelmiszer-felhasználásból eredő közvetlen anyagi veszteség évi 750 milliárd dollárra (168 billió forintra) tehető globális szinten.

A világ számos pontján mintegy 870 millió ember éhezik, de logisztikai szempontból lehetetlen megoldani, hogy az általunk termelt felesleget pl. az afrikai éhezőknek eljuttassuk, de a helyi rászorulóknak mindig segíthetünk a számunkra feleslegessé vált étel eladományozásával.

2018-ban több mint 11000 tonna kidobásra ítélt élelmiszert juttatott el az Élelmiszerbank a nélkülözőkhöz, ez a mennyiség évről évre folyamatosan nő.

Az élelmiszerek megmentésével nem csak a rászorulókon segítenek, de az étel megsemmisítéséhez felhasznált energia és kibocsátott káros anyagok felhasználását, termelődését is megelőzik.

Támogasd az Élelmiszerbankot adód 1%-ával, adományoddal nem csak a nélkülözők élelmezését segíted, de otthonunk és környezetünk védelmét is támogatod!

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...