Ezért ne takard le a nyilvános vécé ülőkéjét WC-papírral

Eddig mindig vécépapírral kibélelt deszkával próbáltál meg védekezni a fertőzések ellen?  

Eleve nem szeretünk nyilvános vécékre járkálni, mert ki tudja, ki volt benn utoljára, és különbenis, legszívesebben mindenki a saját vécéjét használja. Van azonban, amikor a hólyagunk erősebb nálunk - vagyis bizonyos szempontból pont, hogy gyengébb - , így nincs más választásunk, minthogy bemerészkedjünk egy nyilvános vécére.

Ilyenkor igyekszünk semmihez nem hozzáérni, van, aki a kilincset is megpróbálja könyökkel működtetni, és sokan guggolva végzik a dolgukat. Aki viszont nem bírja a kényelmetlen testtartást arra a néhány másodperce sem, az sokszor vécépapírral igyekszik megoldani a problémát. Ilyenkor következik fél tekercs papír legurigázása, majd a teljes ülőke vastagon letakarása. Ez egyrészt nem szép dolog környezetvédelmi szempontból sem, ráadásul nem is ér semmit.

Nem véd a fertőzésektől

Legalábbis a fertőzések elkerülésében biztosan nem segít ez a módszer. A baktériumok, kórokozók ugyanis minden gond nélkül képesek arra, hogy áthatoljanak a papírrétegen, hiszen egészen kicsi méretűek, de ha ez nem így lenne, akkor sem működne a trükk, hiszen maga a vécépapír is tele van baktériummal.

Egy olyan helyiségben, ami nem steril, azaz vannak benne baktériumok és vírusok, azok viszonylag szabadon mozognak a térben. Ettől persze nem kell megijedni, hiszen a mosogatószivacsunkon elvileg 200-1000-szer annyi kórokozó van, mint egy átlagos vécéülőkén. Ha azonban ezekkel minél kevésbé szeretnénk érintkezni, akkor marad a guggolásos módszer, ami ugyan nagyon fárasztó, de ha egyáltalán kibírjuk, akkor tegyük meg - a magunk és a fák védelmében.

Egy dolog, ami tényleg használ: a helyes kézmosás!

Ami sokkal fontosabb a nyilvános vécék használatakor, az a már unásig hajtogatott alapos kézmosás. A fertőzéseket ugyanis nem attól kapjuk el, hogy bőrünkre kerül néhány kórokozó, hanem attól, hogy a kezünkkel a szánkhoz, orrunkhoz segítjük őket, ahonnan aztán könnyen bekerülnek a testünkbe.

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...